افزايش حجم شير مادر,شیر دادن به نوزاد توسط مادر شاغل

بهترين راه براي افزايش شير، افزايش دفعات شيردهي است.

مثلاً اگر كودك را هر 2 ساعت يكبار شير مي داديد، فواصل شيردهي را به يكساعت و نيم كاهش دهيد. براي راحت تر شدن و اطمينان بيشتر، در چند روز اول، دفعات و مدت شيردهي را يادداشت كنيد. مدت معمول شيرخوردن كودكان 15 دقيقه است. افزايش دفعات شيردهي سيستم هورموني بدن را بيشتر تحريك كرده و توليد شير افزايش مي يابد.

شیر دادن
از جمله غذاها و مواد غذايي كه موجب افزايش شيرمادر مي شوند:
مواد غني از نشاسته مثل ماكاروني، به علاوه ميوه هايي چون بادام، انگور، همچنين هويج، شويد، آب ليموي تازه، سيب زميني ترشي موجب افزايش شيرمادر مي شوند. در طب گياهي آمده، خوردن عرق زيره ، برگ ترب سياه پخته شده و 2 گرم تخم ترب در طول شبانه روز موجب افزايش شيرمادر خواهد شد.
مادران شاغل چگونه بايد فرزند خود را شير بدهند؟
اين سئوال براي خيلي از مادران مطرح است، زيرا با مشغوليتي كه خارج از منزل دارند نمي توانند بطور منظم به كودك شير بدهند. اين مادران بايد در مدتي كه در منزل هستند شير خود را بوسيله شيردوش يا در فنجان بدوشند و در يخچال نگه داري كنند. در ساعت كاري پرستار بچه، فنجان شير را در آب گرم گذاشته و وقتي شير ولرم شد با قاشق كوچك به شيرخوار بدهند. در مواردي كه امكان نگه داري شيرخوار در منزل فراهم نيست، بهتر است مادر، كودك را در مهد كودكي نزديك محل كارش بگذارد تا بتواند در طول ساعت كاري چند مرتبه به كودك شير بدهد.
سعي كنيد تا حد امكان سراغ شير خشك نرويد.

زمان شروع مكمل هاي ويتامين و املاح براي شيرخوار
كودكي كه زودتر از موعد بدنيا مي آيد و يا با وزن كمتر از 5/1 كيلو بدنيا مي آيد، نياز به ويتامين ها و املاح زيادي دارد تا رشدش جبران شود. از اينرو دادن مكمل هاي ويتامين و املاح كه براي نوزادان و بر اساس نيازهاي آنها تنظيم شده، مفيد است.
در مورد كودكان سالم، شروع قطره آهن از 6 ماهگي الزامي است و طبق تحقيقات قطره ويتامين  كند.