عوارض تزریق ٖ به لب

افزایش حجم و ضخامت لب‌ ها با تزریق ژل

این روزها متخصصان جراح پلاستیک و متخصصان پوست، با روش‌های جدید می‌توانند حجم و ضخامت لب‌ها را با تزریق ژل تقویت کنند. این تقویت در دو بُعد تقویت ضخامت لب و برجسته‌سازی لب انجام می‌شود. به چند سوال در این زمینه پاسخ می‌‌دهم.

ژل مورد استفاده در لب چیست؟

ژل هیالورونیک اسید، مرسوم‌ترین نوع ژلی است که برای افزایش حجم و ضخامت لب استفاده می‌شود.

آیا برای تزریق ژل به لب بیهوش‌مان می‌کنند؟
نه، عمل تزریق ژل به لب در مطب و به صورت سرپایی انجام می‌شود.

برای تزریق ژل به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
تزریق ژل باید حتما توسط پزشک فوق‌تخصص جراح پلاستیک یا پزشک متخصص پوست‌ انجام شود، در غیراین‌صورت مسوولیت عواقب تزریق نادرست و مشکلات بعد از آن، فقط با فردی است که با سهل‌انگاری نزد افراد غیرمتخصص مراجعه کرده است.

چه کسانی صلاحیت تزریق ژل را ندارند؟

این افراد صلاحیت، تخصص و دانش کافی برای تزریق ژل را ندارند:
پزشک عمومی
ماما
پرستار
تکنیسین اتاق عمل
دندان‌پزشکان
آرایشگرها

پزشکان عمومی که لفظ «متخصص پوست» را روی تابلوی خود درج کرده‌اند اما دوره تخصصی جراحی پلاستیک یا دوره تخصصی پوست‌ و مو که هر کدام حداقل 4 سال زمان می‌برد را نگذرانده‌اند. این پزشکان با گذراندن دوره‌های چند روزه یا چند هفته‌ای، آموزش‌های آزاد اولیه را در زمینه تزریق ژل و سایر اعمال زیبایی می‌بینند و بدون تخصص کافی به بدن فرد مراجع دست می‌زنند.

شاید در ظاهر کار خود را درست انجام دهند اما نمی‌توانند به‌خوبی بدشکلی‌ها، عفونت‌ها و موارد خاص انحصاری فرد را درمان‌ کنند و بیمار را با تمام آن بدشکلی‌ها و مشکلات بعد از تزریق اشتباه و غیراصولی، از خود می‌رانند یا باز تجویزهای غلط ‌تر می‌دهند.

دستیارانی که حالا متخصص شده‌اند. گروهی از پرستاران، تکنیسین‌‌های اتاق عمل یا دیگر فارغ‌التحصیلان با مدرک کارشناسی یا کاردانی که مدتی در مطب یا کلینیک یک پزشک متخصص پوست‌ یا پزشک فوق‌تخصص جراح پلاستیک بوده‌اند، سعی می‌کنند اعمالی را که با نگاه کردن به دست پزشک متخصص، به صورت چشمی و ناقص یاد گرفته‌اند با دستمزد ارزان‌تر، خودشان انجام دهند؛

عواقب مراجعه به این افراد فقط متوجه فرد مراجع است و بعد از این اشتباه، دیگر مشکلات و بیماری‌ها سراغ فرد می‌آید.

دستمزد زیاد نشانه تخصص نیست

امروزه در دنیای مجازی و سایت‌های اینترنتی رقابت برای جذب مشتری در کلینیک‌های زیبایی خیلی شدید است و دیده شده افراد سودجو، با سرمایه‌گذاری‌های کلان، کلینیک‌های شیک با طراحی داخلی فریبنده را افتتاح می‌کنند و کادر اداری زیبا، خیلی مودب و خوش‌سخنی را تشکیل می‌دهند، سپس چند پزشک عمومی و تکنیسین و پرستار را استخدام می‌کنند و با بازاریابی در اینترنت و پیام‌های تخفیف‌دار، برای خود مشتری می‌‌‌آورند.

گاهی این مراکز شیک و فریبنده، از پزشک فوق‌تخصص جراح پلاستیک یا پزشک متخصص پوست دستمزد به مراتب بالاتری می‌گیرند و مردم تصور می‌کنند چون کلینیک شیک است و در مناطق اعیان‌نشین شهر بنا شده حتما نشانه تخصص کافی کادر درمانی آن مرکز است. این تصور کاملا اشتباه است.

نظارت وجود ندارد؟

اگر در سازمان نظام پزشکی کشور، کمی پیگیری و تحقیق کنید، می‌بینید، بسیاری از این کلینیک‌های زیبایی یا افراد بی‌تخصصی که اعمال زیبایی و تزریق ژل را برای مردم انجام داده‌اند، طرف شکایت مردم هستند.

چه بسیار زنان و مردانی که گول این تبلیغات فریبنده را خورده‌اند و نه‌تنها کلی پول داده‌اند، بلکه دچار بدشکلی‌ها و مشکلات سلامت زیادی شده‌اند که با کلی دوندگی امید دارند شاید بتوانند خسارت خود را از آن افراد و پزشکان بی‌تجربه بگیرند.

مراحل پیگیری و شکایت اصولا خیلی وقت‌گیر و عذاب‌آور است، پس چه بهتر از ابتدای تصمیم به عمل سرپایی زیبایی، خوب درباره آن کلینیک یا مطب زیبایی تحقیق کنید.

شماره نظام پزشکی را بررسی کنید

هر پزشک بعد از فارغ‌التحصیل شدن یک شماره نظام پزشکی دریافت می‌‌کند که این شماره مثل کد ملی هر فرد، در سازمان نظام پزشکی، تمامی سوابق تحصیلی او را نشان می‌دهد. از منشی یا خود پزشک کلینیک، شماره نظام پزشکی کسی که قرار است برای شما هر عمل زیبایی‌ای انجام دهد را بگیرید و در سازمان نظام پزشکی درباره او و سوابقش تحقیق کنید تا دچار عواقب سهل‌انگاری در انتخاب درمانگر نشوید.

اگر پزشک متخصص پوست‌ یا پزشک فوق‌تخصص جراح پلاستیک واقعا این دو دوره رسمی علمی را در دانشگاه‌های معتبر علوم پزشکی گذرانده باشد، با پیگیری شماره نظام پزشکی او حقیقت مشخص می‌شود.

منبع:سلامت
دکتر امیرهوشنگ احسانی
عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *