افسردگي قبل و بعد از زایمان چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم

بسياري از مادران در طول دوران بارداري و يا براي مدت كوتاهي پس از زايمان به نوعي دچار افسردگي و دلتنگي مي شوند. افسردگي معمولاً پس از بروز يك سري تغييرات عمده در زندگي هر فرد، عارض او مي شود؛ از اين رو تعجبي ندارد كه پس از تولد نوزاد و ورود او به زندگي مادر يكي از بزرگترين دگرگوني هايي كه در زندگي يك زن رخ مي دهد، ‌او براي چند وقتي دچار افسردگي شود.


بنا به گفته پزشكان، از هر ده زن، دو زن به افسردگي دوران بارداري و يك زن به افسردگي پس از زايمان مبتلا مي شود.

عوامل عمده

عواملي كه مي تواند تا حدودي وضعيت روحي مادر در دوران بارداري و پس از آن را متشنج كنند، عبارتند از:
افسردگي پيش از زايمان:

برخي گمان مي كنند دليل عمده بروز افسردگي پيش از زايمان در مادر به خاطر اين است كه او از داشتن بچه ديگر، ناراحت و نگران است. در حالي كه چنين نيست؛ چون بسياري از مادران مبتلا به افسردگي پيش از زايمان، ‌اولين نوزاد خود را در شكم داشته اند.
طبق گفته پزشكان، تغييرات هورموني، ناراحتي هاي جسماني مربوط به دوران بارداري نظير تهوع، دل به هم خوردگي و نيز نگراني هاي مربوط به سونوگرافي، آزمايشهاي دوران بارداري و حتي نحوه زايمان در بروز افسردگي بي تأثير نيستند. ضمن آنكه برخي از مادران نگران هستند كه آيا فرزندشان سالم به دنيا خواهد آمد يا خير؟ … علاوه بر آن، يعضي از زنان به هر طريقي مستعد ابتلا به افسردگي اند كه بارداري مي تواند شروع مناسبي براي بروز اين بيماري باشد.
افسردگي پس از زايمان:

دليل اصلي اين نوع افسردگي هم بي ربط به استرس هاي جسمي، روحي و ‌تغييرات هورموني پس از تولد نوزاد نيست. عوامل ديگري مثل تغييرات احساسي و ايجاد هيجان در مادر (كه معمولاً پس از تولد نوزاد بروز مي كند)، خستگي،‌ احساس ناتواني و كمبود محبت و حمايت عاطفي اطرافيان نيز در اين امر نقش بسزايي دارد.

نشانه هاي افسردگي در مادران:
علايم و نشانه هاي افسردگي قبل و بعد از زايمان شبيه به هم هستند كه عبارتند از:
·      گريه كردن و احساس يأس و نااميدي؛
·      احساس نگراني درباره سلامت خود يا كودك؛
·      وحشت و سراسيمگي؛
·      احساس ناتواني در هماهنگي با كودك: به عبارت بهتر، احساس مي كنيد با او جور نيستيد و نمي توانيد تر و خشكش كنيد؛
·      عدم بروز احساسات عاطفي: در اين حالت نمي توانيد احساستان را بيان كنيد و به همين خاطر هم خود را گناهكار مي دانيد و سرزنش مي كنيد؛
·      بروز تنش هاي روحي و تند خويي؛
·      كاهش انرژي بدن؛
·      بدخواب شدن: به هنگام خواب با اينكه خوابتان مي آيد، نمي توانيد بخوابيد و كاملاً خسته ايد.

نحوه درمان:


تجربه به برخي از زنان نشان داده كه مشاوره و يا همنشيني و صحبت با دوستان و اعضاي خانواده در جلوگيري از پيشرفت افسردگي بسيار موثر است. در موارد شديدتر، پزشك داروهاي ضد افسردگي تجويز مي كند كه همگام با مبارزه براي غلبه بر بيماري، تأثير خوبي دارد. گرچه مصرف اين داروها در طول دوران بارداري به هيچ وجه توصيه نمي شود؛ چون به جنين صدمه مي زند. بعضي مادران هم به اين نتيجه رسيده اند كه روان درماني هايي نظير طب سوزني و ايمان درماني نيز بي تأثير نيستند.

شيوه هاي موثر:
اگر به اين نوع افسردگي مبتلا هستيد،‌مهمترين نكته قبول ناراحتي و مشكلي است كه در حال حاضر گريبانگيرتان شده است. بدين ترتيب بهتر مي توانيد خود را با آن وفق دهيد. افسردگي يك بيماري شايع و عمومي است، اما كساني كه به آن مبتلا مي شوند فكر مي كنند فقط خودشان افسردگي دارند و در لاك خودشان فرو مي روند، در حالي كه اين طور نيست و همين تفكر باعث وخامت بيماري مي شود. اگر همت كنيد مسلماً راه بيماري هموارتر خواهد شد، به شرطي كه:
·      از همنشيني و مصاحبت با دوستان و اعضاي خانواده كناره گيري نكيند.
·      با پزشكتان مشورت كنيد شايد او بتواند شما را با ساير زنان مبتلا به افسردگي آشنا كرده و بدين ترتيب با آنها دوست شده و احساستان را در ميان بگذاريد.
·      احساسات دروني تان را به همسرتان بگوييد. شما به حمايت او نياز داريد.
·      پس از تولد نوزاد، براي امور زندگي برنامه ريزسي كنيد و وقت مناسبي را نيز به خودتان اختصاص دهيد. مراقبت از خود به نفع كودك هم خواهد بود.

دوره بيماري

در بسياري از زنان، افسردگي دوران بارداري به محض تولد نوزاد كاملاً بر طرف مي شود. مادران مبتلا به افسردگي پس از زايمان براي درمان راه دشوارتري را در پيش دارند چون علاوه بر خودشان، نوزادي در كنارشان هست كه بايد از او مراقبت كنند. با اين حال دوره اين بيماري ماهها و يا حتي سالها طول بكشد. مهمترين كار اين است كه از اطرافيان و افراد متخصص كمك بگيرند. مطمئناً اين نوع حمايت موثرترين شيوه درماني خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.