دلیل و درمان افسردگی در زنان

افسردگی در زنان (علت و علائم،روش های درمانی)

افسردگی در همه افراد یکسان نیست، خصوصا زمانی که پای جنسیت وسط می‌آید. نه تنها زنان نسبت به مردان بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند، بلکه علل افسردگی زنان و حتی الگوی ظهور علائم در آنان اغلب متفاوت از مردان است. عوامل بسیاری در این تفاوت دخیل هستند؛ از هورمون های تولید مثلی گرفته تا فشارهای اجتماعی و نحوه واکنش زنان به اضطراب.

دانستن در مورد این عوامل می تواند به شما کمک کند خطر ابتلا به افسردگی را به حداقل برسانید و موثر تر به درمان آن اقدام کنید.

شناخت افسردگی زنان

افسردگی یک بیماری جدی است که می تواند تمام جنبه‌های زندگی شما را تحت تاثیر قرار است. می‌تواند بر روابط اجتماعی، شغل، احساس ارزشمندی و اهداف شما در زندگی تاثیر بگذارد.

اگر احساس غم، گناه، خستگی و بی حوصلگی می‌کنید ممکن است از افسردگی رنج ببرید. اما خبر خوب این است که افسردگی قابل درمان است و هر چه بیشتر در مورد تاثیراتی که افسردگی بر زنان می گذارد بدانید برای مقابله با آن شرایط، مجهزتر خواهید بود.

علائم و نشانه های افسردگی در زنان

نشانه های افسردگی در زنان مشابه با نشانه‌های کلی و عمومی افسردگی است.

علائم شایع عبارتند از:

خلق و خوی افسرده
بی علاقگی به فعالیتهایی که قبلا از انجام ان ها لذت می بردید
احساس گناه، ناامیدی و ارزشمند نبودن
افکار مکرر در ارتباط با مرگ و یا خودکشی
اختلالات خواب (کم خوابی یا پرخوابی)
تغییر در اشتها و وزن
مشکل در تمرکز
کمبود انرژی و خستگی

تفاوتهای میان افسردگی مردان و زنان

اگر چه برخی از علائم و نشانه‌های افسردگی در مردان و زنان مشترک است، اما بروز برخی علائم در زنان بیش از مردان می باشد. برای نمونه اختلال تاثیر فصلی (بدین معنی که افسردگی در ماه های سرد و زمستانی به دلیل کمبود نور خورشید شدیدتر می شود) در زنان شایع‌تر از مردان است.

همچنین زنان بیش از مردان احتمال دارد که افسردگی آتیپیک (بی قاعده) را تجربه کنند.

در افسردگی آتیپیک به جای کم خوابی، کم اشتهایی و کاهش وزن برعکس این علائم دیده می‌شود: پرخوابی افراطی، پرخوری (به ویژه کربوهیدرات ها) و اضافه وزن.

احساس گناه ناشی از افسردگی نیز در زنان شایع تر است. همچنین شیوع مشکلات تیروئیدی در زنان بیشتر می باشد. از آنجا که کم کاری تیروئید می تواند باعث افسردگی شود، همیشه باید این مشکل توسط یک پزشک در زنان افسرده بررسی گردد.

تفاوت میان افسردگی زنان و مردان

زنان معمولا:    مردان معمولا:
خود را سرزنش می‌کنند.دیگران را سرزنش می‌کنند.
احساس غم، بی تفاوتی و بی ارزشی می‌کنند.احساس خشم و تحریک پذیری می‌کنند.
احساس اضطراب و ترس دارند.مشکوک میشوند و حالت گارد گرفته دارند.
به هر قیمتی از درگیری اجتناب می‌کند.خود باعث ایجاد درگیری می‌شوند.
عصبی هستند و کارهایشان را کند انجام می‌دهند.احساس آشفتگی و بی‌قراری دارند.
نمیتوانند مرز و حریم تعیین کنند.به هر قیمتی میخواهند همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشند.
به راحتی می توانند در مورد شک هایشان در مورد خود و ناامیدی شان صحبت کنند.احساس می کنند صحبت در مورد تردیدها و ناامیدی خود، آن ها را ضعیف جلوه می‌دهد.
برای خود درمانی از مواد غذایی، دوستان، و “عشق” استفاده می‌کنند.برای خود درمانی از نوشیدنیهای الکلی، تلویزیون، و رابطه جنسی استفاده می‌کنند.

علل افسردگی در زنان

احتمال ظهور افسردگی در زنان حدودا دو برابر مردان است. این نسبت در نژادها، اقوام و طبقات اجتماعی و اقتصادی مختلف همین گونه تکرار می‌شود. در واقع، این تفاوت جنسیتی در میزان افسردگی در بسیاری از کشورها در سراسر جهان دیده می شود.

نظریه های متعددی در صدد توضیح شیوع بالاتر افسردگی در زنان مطرح شده‌اند. عوامل بسیاری در این امر دخیل هستند، از جمله عوامل بیولوژیکی، روانی و اجتماعی.

علل زیستی و هورمونی افسردگی در زنان

مشکلات پیش از قاعدگی

نوسانات هورمونی در طی سیکل قاعدگی می تواند علائم آشنای #سندرم پیش از قاعدگی#(PMS) را به وجود آورد. علائمی چون نفخ، تحریک پذیری، واکنشهای عاطفی، خستگی و..

برای بسیاری از زنان، PMS خفیف است. اما برای برخی از زنان، علائم چنان شدید هستند که زندگی عادی آنان را مختل می کنند .

بارداری و ناباروری

بسیاری از تغییرات هورمونی که در دوران بارداری به وجود می‌آید می توانند منجر به افسردگی شوند. خصوصاً در مورد زنانی که از قبل پیش زمینه آن را دارند. دیگر مسائل مربوط به بارداری مانند سقط جنین، بارداری ناخواسته، و ناباروری نیز می تواند نقش مهمی در بروز افسردگی داشته باشد.

افسردگی پس از زایمان

بسیاری از زنانی که به تازگی مادر شده‌اند دچار احساس غم می شوند، این واکنش عادی عموما پس از چند هفته فروکش می‌کند. با این حال برخی از زنان افسردگی شدیدتر و طولانی تری را تجربه می کنند. این وضعیت با عنوان افسردگی پس از زایمان شناخته می شود. اعتقاد بر این است که افسردگی پس از زایمان تاحدودی تحت تاثیر نوسانات هورمونی قرار می‌گیرد.

یائسگی

زنان ممکن است در دوران یائسگی در معرض خطر افسردگی قرار بگیرند، مرحله منجر به یائسگی زمانی است که هورمون های تولید مثلی به سرعت در حال نوسان هستند. زنانی که در گذشته سابقه دچار شدن به افسردگی را داشته‌اند در دوران یائسگی نیز شدیدا در معرض خطر هستند.

مشکلات بهداشت

بیماری‌های مزمن، آسیب و یا معلولیت و همچنین رژیم های غذایی سخت و یا ترک سیگار می تواند منجر به افسردگی در زنان شوند.

علل روانی افسردگی در زنان

تمرکز بر روی احساسات منفی

زنان زمانی که افسرده هستند بیشتر اندیشه می‌کنند. زنان برای تسکین بخشیدن به تنش های عاطفی شان گریه می کنند، سعی می کنند دلیل افسردگی شان را متوجه شوند و در مورد افسردگیشان با دوستانشان صحبت کنند.

با این حال اثبات شده است که مرور افسردگی و اندیشه در مورد آن افسردگی را حفظ و یا حتی آن را بدتر می کند. اما مردان کاملا برعکس رفتار می نمایند.

آن ها زمانی که دچار افسردگی می شوند سعی می کنند حواس خود را از آن منحرف کنند. منحرف کردن حواس، بر خلاف نشخوار فکری، می تواند افسردگی را کاهش دهد.

احساس اضطراب بسیار در محل کار، مدرسه یا خانه

برخی از مطالعات نشان می دهد که زنان بیش از مردان به دلیل فشار استرس دچار افسردگی می شوند. بعلاوه واکنش روانی زنان به استرس متفاوت است. زنان هورمون های استرس بیشتری نسبت به مردان تولید می کنند. هورمون جنسی پروژسترون در زنان مانع از آن می شود که سیستم هورمون استرس، ترشح خود را قطع کند چنان که در مردان اتفاق می‌افتد.

مسائل مربوط به تصویر بدنی

در دوران بلوغ تفاوت های جنسیتی می تواند در بروز افسردگی نقش داشته باشد. برخی محققان به قضیه نارضایتی از بدن اشاره می کنند که در طی رشد جنسی بلوغ در دختران افزایش می یابد.

علل اجتماعی افسردگی در زنان

همانند مردان، عوامل اجتماعی و انتخاب های سبک زندگی نامناسب، می توانند در ایجاد افسردگی در زنان نقش داشته باشند.

این موارد ممکن است شامل:

عدم برقراری تعادل میان فشارهای شغلی و مسئولیتهای خانواده
تجربه تبعیض جنسیتی در محل کار و یا دست نیافتن به اهداف مهم و اساسی خویش
از دست دادن یا تغییر شغل
مشکلات مالی پایدار
مرگ دوستان یا عزیزان و یا حادثه اضطراب آور دیگری که احساس بیفایده بودن، درماندگی و غم عمیق به شخص میدهد.

درمان افسردگی در زنان

در اکثر موارد، زنان مبتلا به افسردگی درمانی مشابه با دیگران دریافت می کنند. روش های درمانی اصلی عبارتند از روان درمانی و درمان ضد افسردگی. با این حال، برخی از ملاحظات درمانی خاص برای افسردگی در زنان وجود دارد.

افسردگی، هورمون ها، و سیکل باروری

نوسانات هورمون مربوط به سیکل باروری می تواند تأثیر عمیقی بر خلق و خوی یک زن داشته باشد. با توجه به این مسئله، شما و دکترتان باید همواره در پی یافتن ارتباط میان نشانه‌های افسردگی و سیکل باروری زنانه باشید.

آیا افسردگی شما با دوره قاعدگی و اثرات احتمالی PMS ارتباط دارد؟

آیا شما باردار هستید و با عوارض و نگرانی های مربوط به تغییراتی که در بدنتان روی داده است درگیر هستید؟

آیا با افسردگی پس از زایمان دست به گریبان هستید؟

یا به یائسگی نزدیک شده‌اید و با نوسانات هورمونی و احساسی درگیر هستید؟

همه این نقاط عطف در چرخه تولید مثل می توانند باعث افسردگی شده و یا آن را تحت تاثیر قرار دهند. همچنین حائز اهمیت است عوارض جانبی داروهای کنترل بارداری و یا درمانهای جایگزین هورمونی که باعث تغییر خلق و خوی می شوند را نیز در نظر بگیرید.

آیا درمان افسردگی در زنان متفاوت است؟

به دلیل تفاوت های بیولوژیکی زنان، درمان زنان به طور کلی باید از دوزهای پایین تری از داروهای ضد افسردگی نسبت به مردان آغاز شود. احتمال بیشتری وجود دارد که زنان دچار عوارض جانبی شوند، بنابراین هر گونه استفاده از دارو باید با نظر پزشک و تحت کنترل و نظارت او صورت گیرد.

در نهایت، احتمال بیشتری وجود دارد که زنان نسبت به مردان نیاز به درمان همزمان برای شرایط دیگری مانند اختلالات اضطراب و اختلالات خوردن پیدا کنند.

چگونه زنان افسرده می‌توانند به خود کمک کنند؟

شما با ایجاد تغییرات کوچکی در شیوه زندگی خود می توانید تا حد بسیاری افسردگیتان را کاهش دهید: هر روز ورزش کنید، در برابر تمایل به انزوا مقاومت کنید، به جای خوردن هل هوله غذای سالم مصرف کنید، و زمانی را برای استراحت و تمدد اعصاب اختصاص دهید.

دستیابی به احساسی بهتر طول خواهد کشید اما اگر هر روز انتخاب های مثبتی برای خود داشته باشید و حمایت دیگران را بپذیرید می توانید احساس بهتری را تجربه کنید.

در مورد احساسات خود با شخصی که مورد اعتمادتان است به صورت رو در رو صحبت کنید. آنچه را که در حالت افسردگی تجربه می کنید با عزیزانتان در میان بگذارید. برای دریافت کمک و حمایتی که نیاز دارید درخواست کنید. ممکن است به دلیل افسردگی بعضی از ارتباطات ارزشمندتان را محدود کرده باشید اما همین افراد هستند که می توانند شما را در این دوران دشوار همراهی کنند. اگر احساس می کنید کسی را ندارید که محرم صحبت‌های شما باشد و بتوانید به او اعتماد کنید پس به دنبال یافتن دوستانی جدید باشید. برای شروع می‌توانید به یک گروه حمایت از افسردگی بپیوندید.

سعی کنید وارد فعالیتهای اجتماعی شوید حتی اگر احساس می کنید به این کار علاقه‌ای ندارید. وقتی که افسرده هستید راحت تر است که در لاک خود فرو بروید اما بودن در کنار دیگران افسردگی شما را کاهش خواهد داد.

بلند شوید و شروع به تحرک کنید. مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی در افزایش سطح انرژی و کاهش احساس خستگی موثر باشد. لازم نیست حتما به باشگاه ورزشی بروید. روزانه 30 دقیقه پیاده روی می تواند کافی باشد و تاثیرات مفیدی بگذارد.

8 ساعت شب ها بخوابید

افسردگی به طور معمول باعث اختلالات خواب می شود. کم خوابی یا پر خوابی هردو می تواند بر خلق و خوی شما اثر بگذارد. با یادگیری عادات خواب سالم برنامه مناسب تری برای خواب خود بریزید.

هر روز قدری در معرض نور خورشید قرار بگیرید. نور خورشید می تواند به تقویت خلق و خوی شما کمک کند. خارج از منزل قدم بزنید، چای یا قهوه خود را در هوای آزاد بنوشید، به پیک نیک بروید، یا بر روی نیمکتی در پارک بنشینید و از مناظر لذت ببرید. روزانه حداقل 15 دقیقه از آفتاب استفاده کنید.

از تکنیک های تمدد اعصاب استفاده کنید. انجام روزانه ریلکسیشن می تواند به تسکین نشانه های افسردگی کمک شایانی کند. همچنین ریلکسیشن استرس را کاهش داده، احساس شادی و خوشی را افزایش می دهد. از یوگا، تنفس عمیق، آرام سازی پیشرونده عضلانی، و یا مدیتیشن استفاده کنید.

4 شیوه‌ای که می تواند خلق تنگ شما را بهتر کند

احساس غم و اندوه می تواند برای هر کسی رخ دهد اما این بدان معنا نیست که شما دچار یک بیماری مزمن مثل افسردگی هستید. کمی تفریح و سرگرمی می تواند به شما کمک کند که دوباره خود را پیدا کنید. دکتر مایکل کرک میلر استادیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد، پیشنهاد می کند که اگر به خاطر مسئله‌ای احساس ناراحتی می کنید مدتی از آن دوری کنید و کار دیگری انجام دهید. شیوه های زیر را ملاحظه کنید و آن ها را در زندگی خود جای دهید:

ورزش

تا سطح سلولی می تواند برای شما سلامت بخش باشد. گردش خون و عملکرد اعصاب را بهبود می بخشد به تنظیم خلق و خوی شما کمک می کند، و باعث می شود احساس بهتری نسبت به خود پیدا کنید.

تمرین عملی: تمرینی با شدت متوسط تا بالا را انجام دهید، مثلا 30 دقیقه پیاده روی سریع انجام دهید، به کلاس ایروبیک بروید، و یا تنیس بازی کنید.

مدیتیشن

مدیتیشن باعث تغییراتی در مغز می‌گردد که احساسات مثبت را تقویت کرده و هیجانات منفی مانند ترس و خشم را کاهش می دهد. این قضیه می تواند موجب کاهش ضربان قلب، فشار خون، سرعت تنفس، مصرف اکسیژن، سطح آدرنالین و سطوح کورتیزول ( هورمونی در واکنش به استرس آزاد میگردد) گردد.

تمرین عملی: بسیاری از باشگاه های ورزشی کلاس های مدیتیشن نیز برگزار می کنند. برای شرکت در این کلاس ها نام نویسی کنید و یا در کلاس های یوگا شرکت کنید. یوگا ترکیبی از تمرینهای فیزیکی و ذهنی است. اما اگر شرکت در کلاس برای شما دشوار است یک کتاب یا CD راهنمای مدیتیشن تهیه کنید و براساس آن تمرین نمایید.

معاشرت

انزوا می تواند به تنها شدن و در نتیجه تشدید غم و اندوه بینجامد. سپری کردن اوقات با دیگران می تواند باعث بهبودی خلق و خوی شما شود. انسان ها موجوداتی اجتماعی‌اند. تمرکز بر روی دیگران می تواند شما را از اشتغال ذهنی به افکار مخرب نجات دهد.

تمرین عملی: از انزوا اجتناب کنید. حداقل یک بار در ماه با دوستان، اعضای خانواده یا آشنایانتان دیدار کنید. دوستانتان را در خانه ملاقات کنید. از منزل بیرون بروید، به سینما بروید و یا از یک گالری هنری دیدار کنید. اگر کسی را ندارید که اوقاتتان را با او سپری کنید به یک کلاس آموزشی بروید.

یافتن هدف

اختصاص دادن وقت به یک فعالیت معنی دار به بهبود خلق و خو و کاهش استرس کمک می کند و شما را از لحاظ ذهنی هوشیار نگه می دارد. این فعالیت می تواند به سادگی پیدا کردن یک سرگرمی جدید و یا انجام یک کار داوطلبانه باشد. شما زمانی که حواستان را بر روی علایق جدیدتان متمرکز کنید کمتر در مورد هر درد و ناراحتی کوچکی در زندگیتان فکر خواهید کرد.

تمرین عملی: برای کار داوطلبانه در یک کتابخانه، بیمارستان، مدرسه، مرکز مراقبت روزانه، و یا گروه های خیریه پیشقدم شوید. به بچه‌های محله‌تان درس بدهید، از کودکان همسایه‌تان پرستاری کنید. به کلاس های باغبانی، نقاشی و یا آشپزی بروید.

اختلال ملال پیش از قاعدگی

اکثر زنان با سندرم پیش از قاعدگی (PMS) آشنا هستند. علائم ناخوشایند PMS از قبیل نفخ،سردرد، دمدمی بودن و خستگی، هر ماه در همان زمان از چرخه قاعدگی ظاهر می شوند. برای بسیاری از زنان، این علائم پیش از قاعدگی ناراحت کننده‌اند، اما ناتوان کننده نیستند.

اما برای یک نفر از هر ده نفر این علائم چنان ناراحت کننده و ناتوان کننده‌اند که اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD) در آنها تشخیص داده می شود. PMDD با افسردگی شدید، تحریک پذیری، و دیگر اختلالات روحی مشخص می شود.

علائم در حدود 10 تا 14 روز قبل از قاعدگی شروع شده و در عرض چند روز بعد از آغاز آن بهبود می یابد.

نشانه های اختلال ملال پیش از قاعدگی

احساس اندوه و ناامیدی
احساس تنش و اضطراب
حملات وحشت
نوسانات خلقی و احساس غم و غصه
تحریک پذیری یا خشم
دوری گزیدن از فعالیتهای روزانه و روابط
مشکل در تمرکز
خستگی و یا کم انرژی بودن
تمایل شدید به غذا و نوشیدنی
اختلالات خواب
احساس خارج از کنترل بودن
علائم فیزیکی (نفخ، درد پستان، سردرد، درد عضلانی)

درمانهایی ساده برای PMDD

برای بهبود علائم PMDD راه‌های بسیاری وجود دارد. که بسیاری از آن ها شامل تغییرات ساده‌ای در شیوه زندگی تان می شود.

ورزش. انجام مدام ورزش های هوازی می تواند علائم PMDD را بهبود بخشد.

اصلاح رژیم غذایی. ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی می تواند به بهبود علائم PMDD کمک کند. کاهش مصرف نمک، غذاهای چرب و ترکیبات حاوی کافئین توصیه می شود. افزایش مصرف کربوهیدراتهای پیچیده مناسب است.

مواد مغذی. #ویتامین #B6، #کلسیم#، #ویتامین #E، و# اسیدآمینه تریپتوفان#، برای زنانی که از PMDD رنج می برند مناسب است.

داروهای گیاهی. روغن گل پامچال و میوه درخت پنج‌انگشت مواد گیاهی‌ای هستند که مورد مطالعه قرار گرفتند و برای بهبود علائم PMDD مناسب تشخیص داده شدند.

کاهش استرس. تکنیک های آرامش بخش و استراتژی های کاهش استرس می توانند به بهبود علائم PMDD کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.