اقدامات اولیه در زمان مسمومیت

اقدامات اولیه در زمان مسمومیت

هنگامی که با فردی روبرو می شوید که دارای همه یا بعضی از علائم زیر باشد به وقوع مسمومیت در فرد مشکوک شوید:

۱-عدم هوشیاری عصبی ( از خواب آلودگی تا کما و تشنج ) ۲-علائم گوارشی ( مانند تهوع،  استفراغ، اسهال و خونریزی های گوارشی) ۳- درگیری سیستم اعصاب مرکزی (علائمی مانند تعریق شدید پوست یا خشکی پوست، گشادی یا تنگی مردمک، تند بودن یا کند بودن یا نامنظمی ضربان قلب و تنفس و …) ۴- استشمام بوهای خاص در محل یا در فرم مسموم (مانند بوی گاز، مواد شوینده در محل و یا بوی سیر گندیده در دهان فرد مسموم که ناشی از مسمومیت با سموم دفع آفات بوده  یا بوی بادام تلخ در مسمومیت با سیانیدها یا بوی الکل و … ) ۵- تاولهاو سوختگیهای بدون علت.

اولین اقدام در مقابله با بیمار مسموم شامل کارهای زیر است : ( ABCD )

A: بررسی بازبودن راههای هوایی

B: بررسی کیفیت و کمیت تنفس

C: بررسی ضربان قلب، فشار خون و بررسی منظم بودن ضربان قلب

D: تجویز آنتی دوت و سایر داروهای مورد مصرف (که در بعضی موارد اولین اقدام ضروری است)

اقدام بعدی پیشگیری از جذب سم در فرد مسموم می باشد که نحوه اقدام به نوع مسمومیت بستگی دارد:

۱-اقدامات اولیه در مسمومیت از طریق تماس پوستی:

 الف – لباس فرد خارج شود ب- در مورد مسمومیت با مواد خشک ( پودر مانند ) سم از سطح برداشته شود مانند گردگیری پ- شستشو ۱۵ الی ۲۰ دقیقه اول با آب سرد و صابون  ت- شستشو با آب ولرم

سایر نکات مورد توجه:

الف- هیچگاه از محلول خنثی کننده استفاده نکنید. ب- بهترین محلول شستشو بخصوص در سطوح مخاطی نرمال سالین می باشد و اگر در دسترس نبود آب معمولی (PH=7) مناسب می باشد. پ-  اقدامات مربوط به گزیدگی ها در قسمت مربوطه ذکر شده است.

۲- اقدامات اولیه در مسمومیت های استنشاقی:

الف – خارج کردن مسموم از محیط ب- جلوگیری از تماس مجدد و بررسی باز بودن راههای هوایی

نکات مورد توجه : از شایعترین مسمومیت های استنشاقی مسمومیت با گاز مونواکسید کربن و مسمومیت ناشی از مواد شوینده پاک کننده ( بدلیل گاز کلرآزاد شده از آنها ) می باشد . در این موارد توصیه می شود فرد مسموم را از محیط بسته خارج و به کنار پنجره یا هوای آزاد برسانید و در موارد مسمومیت خوراکی با مواد شوینده و پاک کننده بیمار را به هیچ وجه وادار به استفراغ نکنید توصیه می شود به منظور رقیق شدن سم در دستگاه گوارش خوراندن آب معمولی به ویژه شیر در دفعات و به میزان ۵۰ الی ۶۰ سی سی به فرد مسموم توصیه می شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *