روش مصرف مکمل ال لیزین

ال لیزین (روش مصرف اسن اسید آمینه،فواید و عوارض جانبی)

ال ـ لیزین و یا لیزین،اسید آمینه‌ی ضروری است بدین معنا که نمی‌تواند در بدن سنتز یا تولید شود و از اینرو بایستی از طریق مواد غذایی و یا مکمل تأمین شود.

تنها گیاهان و باکتریها از توانایی سنتز این اسید آمینه حیاتی از اسید آسپارتیک برخوردارند. لیزین جزء متشکله مهمی از پروتئینها بوده و از اینرو نقشی حیاتی در رشد ایفاء می‌کند.

موارد استفاده قرص ال لیزین

به عنوان اسید آمینه ضروری در بدن برای تولید پروتئین کاربرد دارد.
در پیشگیری و درمان تبخال و هرپس ژنیتال موثر است.
در تقویت ایمنی و بهبود عملکرد قلبی – عروقی مصرف می شود.
برای تولید کلاژن و کارتیژن در بدن لازم است
جذب کلسیم در دستگاه گوارش با وجود ال-لیزین بهتر انجام می شود.

دستور مصرف

کودکان و افراد کمتر از ۱۸ سال : با دستور پزشک
افراد بالاتر از ۱۸ سال : ۱ تا ۳ قرص در روز

درمان تبخال و ویروس هرپس

برای تکثیر ویروس HSV تبخال و تبخال ژنیتال اسید آمینه آرژینین لازم است و ویروس هرپس سیمپلکس برای یکی از مراحل ریپلیکاسیون به این اسید آمینه احتیاج دارد.

اسید آمینه ال-لیزین در مراحل تکثیر ویروس جایگزین ال آرژنین می شود و تکثیر ویروس به درستی انجام نمی شود. همین امر باعث می شود که از گسترش تبخال جلوگیری شود و مدت این بیماری کاهش یابد.

افرادی که زیاد به تبخال مبتلا می شوند می توانند به عنوان پیشگیری از اسید آمینه ال لیزین استفاده کنند و بهتر است از مصرف پروتئین هایی که دارای اسید آمینه آرژینین هستند پرهیز نمایند

اسیدآمینه ضروری چیست؟

از بین صدها اسید آمینه موجود در طبیعت بدن انسان برای ادامه حیات نیاز به ۲۰ نوع اسید آمینه دارد. ۱۰ نوع از این اسیدهای آمینه توسط بدن ساخته می شود ولی بدن انسان قادر به ساخت ۱۰ نوع اسید آمینه دیگر نیست به همین دلیل این ۱۰ نوع اسید آمینه ضروری نامیده می شوند. یکی از این موارد ال-لیزین است که حتما باید توسط مواد غذایی و یا مکمل ها دریافت شود.

اثرات ضد سرطان ال لیزین

استفاده از روش های شیمی درمانی و پرتو درمانی برای درمان انواع سرطان در حال حاضر وجود دارد ولی امروزه دانشمندان بر روش های جایگزین تحقیق می کنند. گروهی از دانشمندان در دانشگاه فلوریدا به این نتیجه رسیده اند که احتمالا ال لیزین قادر است بعضی ازمولکول های DNA آسیب دیده را ترمیم کند. البته برای اثبات اثرات ضد سرطان ال لیزین مطالعات بیشتر لازم است.

عوارض جانبی ناشی از مصرف ال ـ لیزین

تاکنون عوارض جانبی مهمی از ال ـ لیزین کشف نشده است، بویژه در صورتی که از منابع غذایی تأمین شوند. با این حال، دوز یا مقدار بالای مکمل لیزین مشخص شده است که موجب شکل گیری سنگ کیسه صفرا می‌شود.

همچنین اعتقاد بر این است که مصرف مقدار بیش از حد لیزین طی یک دوره زمانی طولانی سطح کلسترول و تری گلیسیریدها را در بدن افزایش می‌دهد. بنابراین افرادی که سابقه‌ی مشکلات قلبی و یا قلبی عروقی دارند، بایستی پیش از اقدام به مصرف مکلمهای لیزین با پزشک خود مشورت نمایند.

از آنجا که لیزین جهت جذب با آرژنین کامل می‌شود، مصرف بیش از حد مکملهای لیزین می‌تواند سطح اسید آمینه آرژنین را کاهش دهد.

زنان باردار و شیرده نبایستی مکمل این اسید آمینه را بدون مشورت با پزشک مصرف کنند. همین حالت برای افرادی که دارای مشکلات کلیوی و کبدی هستند صدق می‌کند.

مکملهای ال ـ لیزین می‌تواند با برخی آنتی بیوتیکها تداخل داشته و بنابراین، در صورتی هرگونه آنتی بیوتیکی مصرف می‌کنید، پیش از مصرف این مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

بعضی افراد ممکن است نسبت به مکملهای لیزین واکنشهای آلرژیک از خود نشان دهند که می‌تواند در قالب جوش یا دانه، سرگیجه، تورم لبها و زبان و تنگی نفس تظاهر نماید.

موارد هشدار و احتیاط

فرآورده را دور از نور و رطوبت و در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد ، در ظروف در بسته نگهداری کنید.
فرآورده را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

هر قرص محتوی ۵۰۰ میلی گرم ال-لیزین هیدروکلراید می باشد.

درباره مواد غذایی عضله ساز نیز بخوانید

منابع غذایی حاوی این اسید آمینه

ما می‌توانیم مقدار مورد نیاز لیزین را از رژیم غذایی روزانه خود دریافت کنیم. مواد غذایی همچون گوشت، خصوصاً گوشت قرمز، ماکیان، ماهی‌هایی مانند ماهی کاد، گربه ماهی و ساردین، تخم مرغ، آجیل یا مغز گیاهی و پنیر برخی از منابع خوب این اسید آمینه می‌باشند.

برخی از منابع گیاهی مهم لیزین، سویا، لوبیا، حبوبات، عدس، کوینولا، گندم سیاه، و اسفناج می‌باشند. لیزین با شکر اتصال برقرار می‌کند، از اینرو جذب لیزین از مواد غذایی قندی توسط بدن دشوار می‌باشد.

بنابراین، چنانچه رژیم غذایی شما حاوی مقادیر بالایی محصولات قندی است می‌توانید مکملهای لیزین را برگزینید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *