امیلاز Amylase

اامیییییییییییییییییی

برای ازمایش امیلاز باید سرم یا پلاسمای هپارینه مورد استفاده قرار گیرد.در سرم لیپمیک ممکن است مهار کننده امیلاز وجود داشته باشد.برخی معتقدند که در این موارد باید سرم را رقیق نمود،ولی اتفاق نظر در این مورد وجود ندارد،لذا باید در این موارد احتمال وجود مهارکننده را به پزشک تذکر داد.
امیلاز در سرم یک هفته تا یک ماه در 4 درجه سانتی گراد پایدار است،اما امیلاز ادرار را حداکثر در عرض یک روز باید اندازه گیری نمود.
مصرف غذا تاثیری ندارد و همچنین تغییرات روزانه در مقدار انزیم مشاهده نمی شود.ضمنا دفع ان از ادرار هم یکنواخت است و نیاز به جمع اوری ادرار 24 ساعته نیست.
تا هفته 25 حاملگی مقدار ان افزایش یافته و سپس به تدریج به حد طبیعی باز می گردد.

اهمیت بالینی تست امیلاز
در پانکراتیت،اوریون،زخم پپتیک سوراخ شده،اپاندیسیت،حاملگی خارج رحمی پاره شده و بیماریهای صفراوی مقدار ان افزایش می یابد.در برخی بیماریهای نئوپلاستیک،تومورهای ریه و تخمدان هم افزایش مشاهده می شود.
در پانکراتیت حاد میزان امیلاز 4-6 برابر حد بالای طبیعی خود افزایش یافته و بعد از 3-4 روز به حر طبیعی باز می گردد.

روش های اندازه گیری امیلاز
به طور کلی 2 نوع روش اندازه گیری وجود دارد.یکی با استفاده از سوبسترای نشاسته و دیگری استفاده از سایر سوبسترا ها.
عمل امیلاز بر روی نشاسته باعث کاهش کدورت محلول شده و به طریق نفلومتری می توان ان را سنجید.از طرفی نشاسته می تواند با ید یک ترکیب ابی رنگ ایجاد کند که از بین رفتن این رنگ در اثر عملکرد امیلاز را می توان اندازه گیری نمود.
گفته می شود که یک سوبسترای ناشناخته در سرم می تواند در تشکیل کمپلکس نشاسته-ید ممانعت ایجاد کند،لذا ارزش این روش را زیر سوال می برد.
در یک روش دیگر رنگ triazine به طور کووالانس به امیلوپکتین یا نشاسته متصل شده و یک سوسپانسیون رنگی غیر محلول ایجاد می کند.هیدرولیز این پلیمرها توسط امیلاز ایجاد الیگومرهای محلول نموده و رنگ نیز محلول می شود.با سانتریوفیوژ کردن می توان رنگ محلول روئی را به طریق اسپکتروفتومتری اندازه گرفت.

2 دیدگاه دربارهٔ «امیلاز Amylase»

  1. سلام !
    خیلی ممنون از سایت بسیار مفیدی که دارین
    می خوام بدونم آیا متخصص فیزیوزیولوژی پزشکی در آزمایشگاه چقدر مهم هستش ؟
    ممنون می شم اگر پاسخ بدین !!! با تشکر

  2. لطف دارید.
    اگه از نظر بازار کاره تو این رشته،همخوانی زیادی ندارند و مشکل پیش میاد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *