انتخاب فیلترمناسب برای آکواریوم

فیلتر آکواریوم

 

فیلتر : وسیله ای است برای تمیز کردن آب تانک ، به صورتی که مواد ریز را از آب جذب کرده و سبب بالا ماندن کیفیت آب می شود .

در تانک های مدرن وجود فیلتر ضروری است ، ولی اگر در تانک از تعداد زیادی گیاه طبیعی سالم استفاده می کنید ، دیگر نیازی به فیلتر ندارید ؛ چرا که فیلتر در واقع به طور مصنوعی قدرت زیستی آب را بالا می برد ، در صورتی که گیاهان طبیعی همین کار را به طور طبیعی انجام میدهند .

نکته : فیلتر هایی که به وسیله ی برق کار می کنند علاوه بر تصفیه آب ، باعث پخش اکسیژن در آب هم می شوند .

فیلتر ها بر اساس نحوه ی استفاده و محل قرار گیری در آکواریوم به دسته های زیر تقسیم می شوند .

1- فیلتر مکانیکی : با برق به جریان می افتد که مانند یک الک ( غربال ) عمل می کند و باقیمانده ی غذا و مدفوع ماهی ها را از آب جدا می کند ؛ ولی اجازه ی عبور آب را از درون آنها می دهد . نحوه ی استفاده بدین صورت است که آنرا در آب ( حدود 10 سانتیمتر پایینتر از سطح آب ) قرار داده و سپس به وسیله ی دو شاخه ی برق آنرا روشن می کنید . توسط قسمت مکنده ، ضایعات موجود در آب را به سمت ابر های فیلتر جذب کرده و بدین صورت سبب شفافیت آب می شود .

در بیش تر فیلتر های مکانیکی هم یک شلنگ وجود دارد که به یک تنظیم کننده ی هوا ( شیر ) متصل است و با آن می توان فشار هوای ورودی از بیرون را تنظیم کرد . اگر هم از ماهیانی پهن مانند دالر و آنجل نگهداری می کنید ، باید لوله ی اصلی فیلتر ( لوله ای که هوا از آن خارج می شود . ) را به سمت یک شیشه ی کناری قرار دهید تا فشار هوا به ماهی ها آسیب نرساند .

نکته : توصیه می شود ابر های درون فیلتر را هر هفته با آب و نمک بشویید تا کارایی آن افزایش یابد .

تذکر : هرگز فیلتر نباید خارج از آب ( بصورت خشک ) کار کند .

فیلتر آکواریوم1

2- فیلتر شیمیایی : در واقع فیلتر شیمیایی از واکنش های بین مواد سمی در آب جلوگیری می کند . از ذغال اکتیو ( فعال ) یا ذغال چوب می توان به عنوان یک فیلتر شیمیایی استفاده کرد . ذغال اکتیو با جذب مواد سمی حاصل از دفعیات ماهی ها و مواد شیمیایی محلول ، نظیر کلر و آهن ؛ مانع از سنگین شدن آب می شود .

تقریباً هر ماه باید ذغال اکتیو را تعویض کرد و ذغال جدیدی به آن اضافه کرد .

نکته : در زمان درمان ماهی ها با دارو ، ذغال اکتیو. را از آب خارج کنید .

3- فیلتر بیولوژیکال ( زیستی ) : در واقع در زمان تکثیر باکتری های مفید ، به تدریج فیلتر بیولوژیکی در آب شکل می گیرد به این صورت که باکتری های مفید توسط فتوسنتز گیاهان طبیعی و جلبک ها به وجود آمده و پس از تشکیل آمونیا در آب با ایجاد نیتریت و نیترات ( سیکل ازت ) در آب تکثیر شده و از ایجاد مواد سمی در آب جلوگیری می کنند .

نکته : برای جلوگیری از نابودی فیلتر زیستی ، نباید ابر فیلتر داخلی ( مکانیکی ) را با آب تازه شسته و با آب همان تانک آنرا شستشو دهید .

4- فیلتر کاسه ای زیر شنی یا فیلتر کف کش کاسه ای : از یک صفحه ی کاسه ای یا مستطیلی تشکیل شده که پس از قرار گرفتن در زیر شن ها ، با اتصال به پمپ ، می توان مواد جامد معلق در آب را به زیر شن ها کشیده تا از کدر شدن آب جلوگیری کنند .

این فیلتر در دو اندازه ی 48در 24 و 73 در 24 سانتیمتر طراحی شده که اندازه ی کوچکتر برای تانک های 40 لیتری و اندازه ی بزرگتر برای تانک های 75 لیتری ساخته شده است .

5-فیلتر بزرگ قوطی شکل ( خارجی یا اکسترنال ) : بیش تر در تانک های خیلی بزرگ کاربرد دارد ، به صورتی که در خارج از آکواریوم قرار گرفته و از طریق یک شلنگ ، آب را از تانک گرفته و پس از عبور دادن از فیلتر توسط لوله ای دیگر به تانک منتقل می کند .

6- فیلتر کناری : در داخل آکواریوم های کوچک قرار گرفته و به وسیله ی پمپ هوا کار می کند . ضمن اینکه می توان برای تقویت فیلتر آن از ذغال اکتیو ، پشم شیشه و شن ریز استفاده کرد تا کاملاً ناخالصی های آب را جدا کند .

نکته : این فیلتر به وسیله ی پمپ هوا به کار می افتد .

7- پاور فیلتر ( Hang On ) : همانند فیلتر اکسترنال عمل کرده با این تفاوت که برای آکواریوم های کوچکتر استفاده شده و قدرت کمتری دارد . در واقع این فیلتر یک لوله ی شیشه ای دارد که به وسیله ی آن آب را به طرف فیلتر بالا می کشد و پس از عبور از فیلتر از لوله ی دیگر خارج می کند . ضمن اینکه می توان برای تقویت فیلتر آن از ذغال اکتیو و پشم شیشه استفاده کرد .

فیلتر مورد نیاز برای هر تانک : اندازه و قدرت فیلتر به شرایط زیر بستگی دارد :

1- اندازه آکواریوم 2- نوع ماهی ها 3- غذای ماهی ها

1- اندازه آکواریوم و انتخاب فیلتر : بیش تر شرکت های سازنده ی فیلتر ، در مورد اندازه ی تانک هر فیلتر توضیح داده اند . ( بر اساس لیتر بر ساعت LDH ) اما در حالت کلی برای تانک های بزرگ به بیش از یک فیلتر مجهز نیاز است .

2- نوع ماهی : قدرت فیلتر بسته به نوع ماهی و گیاهانی که در آب وجود دارند تعیین می شود . مثلاً در تانکی که از ماهیان کوچک و گیاهان طبیعی نگداری می کنید ، به فیلتر ضعیف تری مورد نیاز است و برعکس .

3- غذای ماهی ها : معمولاً در تانک هایی که گوشتخواران قرار دارند ، به دلیل مصرف غذاهای زنده از فیلتر های قوی و در تانک هایی که گیاهخواران قرار دارند به دلیل نوع غذای آنها ، از فیلتر های ضعیف استفاده می شود .

به طور کلی برای تایین قدرت فیلتر بر حسب اندازه آکواریوم می توان از جدول زیر استفاده کرد :

جدول تعیین قدرت فیلتر برای هر تانک

جدول

نکته :  Cm = سانتیمتر  ، W = وات ، L/H = لیتر بر ساعت  ، Lit : لیتر

برگرفته از:aquarium5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.