دلیل و درمان انزال پس گرد

انزال پس گرد یا انزال برگشتی (اختلال جنسی در مردان)

اختلال در انزال، شایع ترین اختلال جنسی در مردان است.انزال پس گرد RETROGRADE EJACULATION به این معنی است که هنگام انزال، منی به خارج از بدن نمی‌ریزد، بلکه به طرف عقب برمی‌گردد و وارد مثانه می‌شود و بعدها با ادرار دفع می‌شود.
اختلال در انزال می تواند به 5 شکل تظاهر یابد: 1. انزال زودرس 2. انزال دیررس 3. انزال پس گرد 4. عدم وجود انزال و بالاخره 5. انزال دردناک.

انزال پس گرد عموماً در اثر ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی گردن مثانه ایجاد می شود و بسته به اینکه چقدر شدت داشته باشد می تواند موجب ناباروری شود. تقریباً هیچ تغییری در حجم منی این مردان دیده نمی شود و تنها با آزمایش دقیق است که می توان به فقدان اسپرم در منی این مردان پی برد.

اگر اختلال شدید و کامل باشد (که اکثراً اینگونه است) منی به طور کامل وارد مثانه می شود و سبب ایجاد یک حالت مرضی می شود که اصطلاحاً به آن “انزال خشک” می گویند، یعنی حتی یک قطره منی نیز بیرون نمی ریزد که موجب کاهش حجم منی خروجی و کدر شدن رنگ ادرار می شود.

این اختلال به خودی خود از نظر سلامتی مشکل ساز نیست، ولی اکثراً سبب نگرانی زوجین شده و گاهاً مشکلاتی در روابط زناشوئی از نظر روحی و روانی ایجاد می کند. مردانی که دچار انزال پس گرد هستند، معمولاً در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) مشکل ندارند و انزال شدن را نیز احساس می کنند، اما منی به جای اینکه بیرون بریزد، وارد مثانه می شود.

ناباروری، عارضۀ عمدۀ انزال پس گرد، در زوج های جوانی است که می خواهند صاحب فرزند شوند. در این زوج ها باروری به علت انزال پس گرد از راه طبیعی امکان پذیر نخواهد بود. در صورت وجود انزال پس گرد کامل یا نسبی در مردانی که تعداد اسپرم آنها کم است، مقداری از مایع منی وارد مثانه می شود و از تعداد کل اسپرم های خارج شده کاسته می شود. در این مردان اگر انزال پس گرد درمان شود، ممکن است تعداد اسپرم های موجود در منی به اندازۀ کافی بالا رفته و سبب باروری شود.

تشخیص انزال پس گرد بسیار ساده و توسط آزمایش ادرار است. به بیمار گفته می شود که به دنبال نزدیکی، نمونۀ ادرار خود را جهت آزمایش به آزمایشگاه ببرد. در مردانی که دچار انزال پس گرد هستند مقادیر متنابهی اسپرم در نمونۀ ادرار گزارش می شود. مهم ترین عواملی که سبب انزال پس گرد در مردان می شوند عبارتند از:

دلایل انزال پس گرد

انجام جراحی بر روی گردن مثانه یا پروستات

شایع ترین علت انزال پس گرد، عمل جراحی پروستات است. این اختلال بعد از عمل جراحی پروستات بسیار شایع است. 85-80 درصد مردان پس از عمل جراحی پروستات دچار انزال پس گرد می شوند.

این عارضه آنقدر شایع است که گاهاً پزشکان فراموش می کنند که قبل از جراحی، این عارضه را به بیمار گوشزد نمایند. هر نوع عمل جراحی که عصب گیری مثانه را مختل سازد، مانند عمل جراحی بر روی ستون فقرات کمری و نخاع یا تصادف و آسیب به نخاع، ممکن است سبب انزال پس گرد شود.

2. یکی از مهم ترین علل انزال پس گرد، استفاده از بعضی داروهاست.

سر دستۀ این داروها، داروهای ضد فشارخونی هستند که سبب شل شدن عضلات جدار عروق می شوند، مانند پرازوسین. داروئی به اسم تامسولوسین نیز هست که در بزرگی پروستات در مردان مسن، برای کاهش علائم ادراری تجویز می شود. انزال پس گرد با این دارو نیز شایع است. تعدادی از داروهایی که در روانپزشکی مصرف می شوند نیز سبب انزال پس گرد می شوند.

لیست این داروها بسیار زیاد است و به راحتی می توان با قطع یا جایگزین کردن داروی مسبب، این اختلال را درمان کرد. مهم این است که قطع یا تعویض دارو بایستی مطلقاً با نظر پزشک معالج باشد. به عنوان مثال قطع داروهای ضد فشارخون می تواند عواقب زیانبار شدیدی را به همراه داشته باشد.

3. عده ای از بیماری ها نیز سبب انزال پس گرد در مردان می شوند که مهم ترین آنها، بیماری دیابت یا مرض قند و مولتیپل اسکلروزیس یا همان بیماری MS است.

علت آن آسیب به رشته های عصبی است. دیابت علاوه بر اینکه یک علت شایع ایجاد اختلال نعوظ در مردان است، ممکن است سبب انزال پس گرد نیز بشود.

4. در بعضی از بیماری ها مانند سرطان پروستات، لگن بیمار را رادیوتراپی یا به اصطلاح عامه، برق می دهند.

این اقدام سبب آسیب به اعصاب لگنی شده و ممکن است، سبب ایجاد انزال پس گرد شود.

در بسیاری از موارد، انزال پس گرد نیازی به درمان ندارند. در مواردی که سبب عدم رضایت جنسی در زوجین می شود یا در مواردی که سبب ایجاد مشکل در حاملگی خانم ها می شود، باید نسبت به درمان فرد مبتلا به انزال پس گرد اقدام نمود.

گاهاً درمان بسیار مشکل خواهد بود و اگر این گونه افراد بخواهند صاحب فرزند شوند، بایستی از روش های لقاح مصنوعی استفاده کنند.

http://www.webmd.com/sexual-conditions/retrograde-ejaculation

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *