دلیل عمر کم انسان

انسان‌ ها نمی‌ توانند ابدی باشند

امروزه عمر انسان بیشتر از هر دوره‌ ای در تاریخ است ولی ما نمی‌ توانیم زندگی خود را دراز و درازتر کنیم چرا که براساس آخرین مطالعات، این عمر دراز بالاخره روزی به پایان می‌ رسد. تردیدی نیست که هرچه مسن‌ تر شویم به مرگ هم نزدیک‌ تر می‌شو یم اما نکته عجیب آنکه داده‌ ها نشان می‌ دهند چه برای انسان، چه برای برخی حیوانات این خطر با نزدیک شدن ما به پایان عمرمان آهسته‌ تر می‌ شود.

تا جایی که به نظر می‌رسد در پدیده‌ای به نام «اعلام دیر هنگام مرگ»، با نزدیک شدن به زمان مرگ، پیر شدن بدن ما از لحاظ زیستی متوقف می‌ شود. دانشمندان هنوز نظر قطعی در این‌ باره نداده‌ اند اما توضیحاتی وجود دارد که این فرایند مربوط به مرحله‌ ای از تکامل ماست که در بدن ما رمزگذاری می‌ شود.

صحبت درباره این فرایند به آنجا رسیده که آیا می‌ توان با کمک فناوری و نوآوری‌ های پزشکی، طول عمر انسان را تا سال‌ ها بیشتر کرد؟ بشر قرن‌ هاست دنبال راهی برای درازتر شدن سال‌ های عمر می‌ گردد. همین آرزو امروز باعث شده منابع مالی بسیاری به تحقیقات مربوط به بیشتر شدن عمر اختصاص پیدا کند.

و اما واقعیت

واقعیت این است که به‌ رغم تلاش‌ های بسیار و سر و صداهایی که هراز چند گاهی درباره نزدیک شدن به این آرزو راه می‌ افتد، هنوز دانشمندان جز راه‌ های طبیعی؛ یعنی تغذیه مناسب، تحرک بدنی و البته زمینه‌ های ژنتیکی، نتوانسته‌ اند راه دیگری برای طول عمر بیشتر انسان پیدا کنند.

چندی پیش هم دانشمندان ادعا کردند به فرمول طول عمر بیشتر نزدیک ‌شده‌ اند و یافته‌ هایی را هم برای اثبات ادعای خود ارائه دادند اما مطالعه‌ ای که به تازگی در نشریه «پلاس بیولوژی» چاپ شده نشان می‌ دهد به یک دلیل بسیار ساده یعنی خطایی در آمارها، امیدها بیش از حد خوشبینانه بوده است.

«شائول نیومن» از دانشگاه ملی استرالیا با تجزیه و تحلیل دوباره پژوهش‌ های قدیمی نشان داده در داده‌ هایی که پیش از آن ارائه شده بوده خطاهایی دیده می‌ شود که شامل اشتباهاتی در نمونه‌ گیری‌ های جمعیت‌ شناختی و سوابق تولد و مرگ است که افراد و مطالعات بعدی را به بیراهه برده است، مثلا در اشتباهاتی مربوط به سن افراد، سن آنها بیشتر یا کمتر از میزان واقعی ثبت شده است. به این ترتیب، وقتی این افراد از دنیا رفته و داده‌ های جمعیت مورد بررسی قرار گرفته‌ اند، خطاهایی در تحلیل نهایی دیده شده است.

«نیومن» در این باره به نیوزویک می‌ گوید: «ما انسان‌ ها نمی‌ توانیم برای ابد زنده بمانیم اما اگر بخواهیم زندگی ابدی داشته باشیم، باید الگوهای واقعی سالمند شدن را بشناسیم.» به نظر او چیزی که در تحقیقات وی را متعجب کرده، ساده بودن آن است. عاقبت او به این نتیجه رسیده که دانشمندان در 20 سال گذشته بر سر داده‌ هایی اشتباه می‌ جنگیده‌ اند.

«نیومن» امید دارد طرح‌ هایی که دانشمندان برای طولانی‌ تر کردن عمر انجام داده‌ اند، به دلیل اشتباهاتی که در گردآوری داده‌ ها بوده از اساس اشتباه است و تنها نقش‌ شان این است که منابع اندک مالی برای تحقیقات پزشکی را به جای هزینه کردن در بخش‌‌ های مفیدتر به طرف خود جذب می‌ کنند. به علاوه، او امیدوار است تحقیقاتش بتواند رفتاری ایجاد کند تا مردم با تاثیرات منفی پیر شدن بهتر کنار بیایند.باید بر روند عادی پیر شدن مردم عادی تمرکز کنیم. با این کار می‌ توانیم پیر شدن طبیعی را کند کنیم.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.