انواع مختلف جمع آوری ادرار و موارد استفاده آن

  • انواع مختلف جمع­آوری ادرار و موارد استفاده آن
  • ادرار اتفاقی جهت بررسی شیمیایی کیفی و نیمه کمی
  • اولین ادرار صبحگاهی (ادرار ۸ ساعته) جهت بررسی اجزای سلولی، سیلندر و کست
  • دومین ادرار صبحگاهی (۷-۱۰صبح) جهت بررسی­های کمی
  • ادرار با زمان مشخص مثلا ادرار ۲۴ ساعته جهت بررسی­های کمی
  • ادرار تمیز (ادرار میانی، کاتتر و سوپراپوبیک)

 

* ادرار اتفاقی

این نمونه جهت آزمون غربالگری روزمره مورد استفاده قرار می­گیرد و در هر موقع از روز قابل جمع­آوری می­باشد، ولی زمان نمونه­گیری باید روی ظرف درج گردد. بهتر است قبل از جمع­آوری ادرار فرد چند ساعت ادرار خود را تخلیه نکرده باشد. برای این منظور اولین ادرار صبحگاهی به­دلیل غلظت مناسب وPH  پایین مناسب­تر است.

* ادرار صبح­گاهی (ادرار ۸ ساعته)

این نمونه معمولا در اول صبح پس از بیدار شدن فرد جمع­آوری می­گردد.

این نمونه جهت بررسی پروتئین­اوری اورتواستاتیک مناسب است. ابتدا شب قبل از خواب ادرار تخلیه شده و نمونه صبح پس از بیدار شدن فرد جمع­آوری می­گردد. در صورت تخلیه ادرار در طول شب، باید در ظرف جمع­آوری نمونه ریخته شود.

* ادرار زمان­دار

این نمونه در یک زمان مشخص در طول شبانه روز تهیه می­گردد، مثلا نمونه ناشتا، دو ساعت پس از غذا یا بلافاصله پس از ماساژ پروستات

* ادرار ۲۴ ساعته

بـه­دلیـل تغییرات دوره­ای تـرشـح مـواد در ادرار، در بـعضـی مـواقع نیـاز است که ادرار ۲۴ ساعته
جمع­آوری گردد. به­عنوان نمونه می­توان از کاتکول آمین­ها، ۱۷هیدروکسی استروئید و الکترولیت­ها نام برد که پایین­ترین غلظت آن­ها در صبح و بالاترین غلظت این ترکیبات در ظهر یا کمی پس از آن می­باشد.

 

  • · جمع آوری نمونه: ظرف نمونه باید پلاستیکی و دهان گشاد به گنجایش تقریبی ۳ لیتر باشد.

جهت جمع­آوری نمونه ادرار ۲۴ ساعته ابتدا اولین ادرار صبحگاهی دور ریخته شده و در طی ۲۴ ساعت بعدی ادرار در ظرف نمونه­گیری جمع­آوری می­شود به­طوری که آخرین نمونه جمع­آوری شده، اولین نمونه صبحگاهی روز بعد (در همان ساعت اولین نمونه تخلیه شده روز قبل) باشد.

بر روی برچسب روی ظرف محتوی نمونه علاوه بر نام و نام خانوادگی باید تاریخ، ساعت شروع و پایان نمونه­گیری نیز یاداشت گردد و در صورت استفاده از ماده نگه­دارنده درج نام ماده نیز ضروری است.

در طول مدت جمع­آوری، ظرف نمونه باید در یخچال یا درون یخ نگه­داری شود.

ممکن است جهت ادرار ۲۴ ساعته از مواد نگه­دارنده استفاده گردد که با توجه به خطر زیستی این مواد، باید هشدارهای لازم به بیمار داده شود.

* ادرار تمیز

جهت بررسی­های باکتری­شناسی از نمونه ادرار تمیز استفاده می­شود.

  • · نحوه جمع ­آوری نمونه

بیمار ابتدا دست­های خود را با آب و صابون شسته و سپس ناحیه تناسلی خود را با پنبه آغشته به آب و صابون تمیز می­نماید، بخش اول ادرار را دور ریخته و بخش میانی ادرار را با رعایت شرایط استریل در درون ظرف جمع­آوری ادرار می­ریزد و سپس بقیه ادرار را دور می­ریزد.

  • · ادرار تهیه شــده تـوسـط کـاتـتـر و فـوق عـانـه (سوپرا پوبیک) نیز از روش­هایی هستند که جهت جمع­آوری ادرار استریل در مواقع خاص و با در خواست پزشک تهیه می­شوند.
  • · جهت نمونه­گیری از نوزادان و اطفال باید از کیسه جمع­آوری ادرار استفاده نمود. در صورتی­که بیمار در خواست کشت ادرار نیز داشته باشد، باید نواحی شرمگاهی و پرینه ­آل قبل از وصل کردن کیسه ادرار بـا آب و صابـون شسته شود. قابل ذکر است که کیسه ادرار باید هر ۱۵ دقیقه کنترل شده و پس از جمع­آوری، ادرار باید در ظرف دیگری نگه­داری شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *