انواع گیاه آپارتمانی وریزیا

ورزیا دوالیانا  –  VRIESEA DUVALIANA
VRIESEA DUVALIANA: نام علمی
  BROMELIACEAE  – بروملياسه – آناناس: خانواده
آمريكاي مركزي: بومی منطقه
: نام های دیگر

ورزیا دوالیانا

 

 

وریزیا دوالیانا:

اسم علمی این گیاه Vriesea Duvaliana ، از خانواده Bromeliaceae میباشد.

 

این جنس دارای ۱۹۰ گونه، از گیاهان چندساله گلخانه ای زینتی است

 

برگهای آن به صورت دسته اي از خاك بيرون مي ايند و كشيده ، گوشتي ، سبز ، نواري يا علامت دار هستند

 

گلها اغلب همراه با براكته هاي رنگي زيبايي هستند و در سنبله ظاهر ميشوندو اغلب منشعب بوده و رنگ زرد يا قرمز دارند . فصل گلها : گلها در تابستان ظاهر ميشوند ولي در گلخانه ميتوان از آن در هر فصل سال حتي زمستان گل به دست آورد .

 

خاك بايد مخلوط يك قسمت پيت ( تورب ) به اضافه يك قسمت خاك معمولي و يك قسمت ماسه و خاك برگ باشد

 

در روشنايي كامل و به دور از اشعه مستقيم آفتاب قرار گيرد

 

پس از پايان گل و هنگام استراحت گياه ، موقع كاشت يا تعويض گلدان می باشد

 

تكثير آن با جدا كردن و كاشتن قلمه هاي جديدي است كه در جوار گياه مادر بوجود مي آيند .

 

 

ورزیا اسپلندنس  –  VRIESIA SPLENDENS
VRIESIA SPLENDENS: نام علمی
  BROMELIACEAE  – بروملياسه – آناناس: خانواده
شرق ونزوئلا و گویان فرانسه: بومی منطقه
Flaming Sword,شمشیر شعله ور: نام های دیگر

ورزیا اسپلندنس

 

 

ورزیا اسپلندنس:

اسم علمی این گیاه Vriesea splendens ، از خانواده Bromeliaceae میباشد. این جنس دارای ۱۹۰ گونه، از گیاهان چندساله گلخانه ای زینتی است گل آذین گونه های مختلف ، گوناگون با حالت های مورب یا افقی می باشد. به طور کلی گونه هایی که دارای گلهای زرد هستند، در روز به گل می روند وآن هایی که گلهای سفید دارند، در شب گل می دهند

 

گونه مذکور، بومی گینه است و ارتفاع آن به حدود ۴۵ سانتی متر می رسد. گیاه وریزیا حالت روزت دارد و شامل برگهای سبز تیره با لکه ای عرضی ارغوانی تیره می باشد

 

گلهای این گیاه شمشیر مانند بوده و دم گلی در حدود ۶۰ سانتی متر دارد که نصف آن شامل گل آذین سنبله با براکته های قرمز و گلهای زرد است. گلها در اواخر تابستان ظاهر می شوند.

 

وریزیا به نور متوسط، حرارت زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۷۰تا ۹۰ درصد و خاک اسیدی احتیاج دارد

 

کود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان یک گرم در لیتر، هر سه هفته یکبار، مصرف نمود. کود نباید به قسمت میان گیاه داده شود

 

مخلوطی از خاک برگ و خرده آجر برای زهکشی خوب، خاک مطلوب وریزیا است

 

این گیاه با روش کاشت بذر تکثیر میشود. بذرها را به صورت پراکنده در سطح کمپوست مخصوص بذر و قلمه، بکارید. خاک را مرطوب کرده و ظرف را با کیسه پلاستیکی شفاف و یا شیشه بپوشانید دمای محیط باید در حدود ۲۷ درجه سانتیگراد ثابت بماند تا بذر ها ۳ هفته بعد جوانه بزنند. بعد از ظهور جوانه ها می توانید دمای محیط را کمی پایینتر بیاورید. زمانی که نهالهای بذری ۶ تا ۸ برگ تولید کردند. آنهارا بیرون آورده وهر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر وکمپوست مخصوص و گیاهان خانواده آناناس و یا کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید. شما می توانید وریزیا را پس از گلدهی، با جدا کردن پاچوشهای آن نیز تکثیر کنید.

 

 

وریزیا ماریا  –  MARIAE
VRIESIA MARIAE: نام علمی
  BROMELIACEAE  – آناناس: خانواده
جنگل های آمریکای جنوبی: بومی منطقه
Painted Feather: نام های دیگر

وریزیا ماریا

 

 

 

وریزیا ماریا:

خصوصیات گیاهشناسی:
گیاه زینتی “وریزیا ماریا” یک کولتیوار هیبرید بین گونه های Veriesea carinata و Veriesea barilletii از خانواده آناناس است. این گیاه نسبتاً کوتاه با برگ های باریک، گل آذین های نسبتاً پهن با دندانه های درشت به رنگ های متفاوت قرمز، زرد و نارنجی می باشد. و غالباً دارای گل های قرمز و صورتی است. گل های این گیاهان نیز بسیار بادوام هستند.
برگ های گیاهان خانواده آناناس، به صورت رزت پشت سر هم قرار می گیرند، به نحوی که در وسط برگ ها غالباً حفره ای به وجود می آید و از وسط برگ ها، ساقه گلدهند ظاهر می شود.
این برگ ها به دلیل ساختار خاص خود مقداری آب را در خود نگه می دارند. چون در حفره وسط برگ ها نیز آب ذخیره می شود و جذب آب از این قسمت نیز صورت می گیرد، اهمیت وجودی ریشه ها کاهش می یابد. به طوری که در بعضی شرایط، بوته های بدون ریشه نیز به رشد و نمو ادامه داده، به تدریج ریشه دار می شوند.

 

شرایط محیط رشد:
همان طوری که گفته شد در حفره وسط برگ ها مقداری آب باران جمع می شود.. در گلخانه ها و منازل نیز باید در این حفره ها آب تمیز ریخته شود و این آب می بایستی به هنگام آبیاری تعویض و همیشه تمیز باقی بماند تا از پوسیدگی بخش تحتانی برگ ها جلوگیری شود.
با وجود اینکه اکثر گیاهان خانواده آناناس، درجه حرارت پایین (به عنوان مثال 5 درجه سانتیگراد) را تحمل می کنند، لیکن بسیاری از آنها در مقابل گرما و خشکی نیز مقاومند. همچنین این گیاهان نسبت به سایه نیز مقاوم هستند و از این نظر نگهداری آنها در خانه ها به آسانی میسر است.
بهترین خاک برای گلدان های این گیاهان تورب است، لیکن در مواد دیگر مانند خاک برگ و ماسه و غیره نیز می توان آنها را کاشت. خاک باید نسبتاً سبک باشد و در خاک های سنگین کشت و کار آنها میسر نیست. خاک بستر کشت و یا گلدان های آنها نیز باید همواره مرطوب باشد، ولی آب زیاد خاک نیز سبب پوسیدگی طوقه می شود.
آفات و بیماری ها:
از آفات و بیماری های محصولات گیاهان خانواده آناناس می توان از شپشک سیاه نام برد. تا زمانی که این شپشک ها بدون سپر هستند به آسانی می توان توسط سم پاشی با مالاتیون آنها را از بین برد، لیکن پس از تشکیل سپر، سم پاشی مؤثر نخواهد بود و در این حالت باید به وسیله ی مکانیکی این حشرات را از میان برداشت و یا منتظر زمانی شد که حشرات جوان از زیر سپر خارج می شوند و آنگاه سم پاشی کرد.
تکثیر:
ازدیاد این گیاهان از طریق جدا کردن پاجوش صورت می گیرد. و پاجوش ها زمانی که دارای ریشه کافی شدند از پایه های اصلی جدا می شوند. پاجوش های مادری پس از یک بار گلدهی مجدداً گل نمی کنند، اما در صورت نگهداری می توان از آنها پاجوش های جدید برداشت کرد.
یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه از طریق کشت بذر صورت می گیرد. ولی در حالت عادی به دلیل مرطوب بودن کیسه های گرده، تلقیح صورت نمی گیرد. برداشت دانه های گرده و قرار دادن و نگهداری آنها در ظروف شیشه ای و سپس تلقیح به موقع (زمانی که بخش مادگی گل ها آماده پذیرش دانه های گرده شدند) باعث می شود تا میوه و دانه تشکیل شود. دانه های بذر در مدت سه هفته پس از تلقیح، تکامل می یابند.
بذز این گیاهان در گرمای 20 درجه سانتیگراد و در محلی مرطوب به سرعت سبز می شوند.

 

وریزیا کاریناتا  –  LOBSTER CLAW
VRIESEA CARINATA: نام علمی
  BROMELIACEAE  – بروملياسه: خانواده
برزیل: بومی منطقه
painted feather,Bromeliad, Flaming Sword,وریسیا کاریناتا : نام های دیگر

وریزیا کاریناتا

 

 

وریزیا کاریناتا:

وریزیا کاریناتا گونه ای در خانواده آناناس است که معمولا به نام های پنجه خرچنگ یا رنگ نقاشی شناخته میشود و بومی برزیل است. این گیاهان دارای شاخه ای با گل خوشه شکل هستند و متعددی دارند که دارای طیف وسیعی از رنگ ها از زرد تا نارنجی، قرمز، صورتی و بنفش می باشند.

 

مکان مناسب برای نگهداری وریزیا کاریناتا، مکانی روشن به نور آفتاب با گاه گاهی سایه در طول روز می باشد.

 

خاک مخلوط مخصوص گیاهان تیره بروملیاسه برای این گونه نیز مناسب است. همچنین می تواند در ترکیبی از خاک گلکاری و پوست ثعلب به نسبت(01:01) رشد نماید.

 

سعی نمایید دائما آن را مرطوب نگه دارید اما نه کاملاً خیس. تا حدی خشک شدن سطح خاک قابل تحمل است، اما عمق خاک نباید کاملا خشک شود.

 

در بهار و تابستان ماهانه با محلول رقیق کود مایع گیاه را تغذیه نمایید. در پاییز و زمستان هر شش تا هشت هفته یکبار این کار را انجام دهید.

 

درجه حرارت ایده آل این گیاه 15 درجه سانتیگراد می باشد و چون نیازمند رطوبت نسبتاً زیاد است، از غبار پاشی استقبال میکند.

 

 

 

وریزیا فوستریانا

 

وریزیا فوستریانا  –  ROCK BROMELIAD
VRIESEA FOSTERIANA: نام علمی
  BROMELIACEAE  – بروملياسه: خانواده
برزیل: بومی منطقه
وریسیا فوستریانا : نام های دیگر

 

وریزیا گیگانتیا  –  VRIESEA GIGANTEA
VRIESEA GIGANTEA: نام علمی
  BROMELIACEAE  – بروملياسه: خانواده
برزیل: بومی منطقه
وریسیا گیگانتیا : نام های دیگر

 

تصویر گیاه وریزیا گیگانتیا وریزیا گیگانتیا

 

 

 

 

وریزیا هایروجلیفیکا  –  VRIESEA
VRIESEA HIEROGLYPHICA: نام علمی
  BROMELIACEAE  – بروملياسه: خانواده
برزیل: بومی منطقه
وریسیا هایروجلیفیکا : نام های دیگر

 

تصوریسیا هایروجلیفیکاویر گیاه وریسیا هایروجلیفیکا

 

 

 

وریزیا ایمپریالیس  –  VRIESEA IMPERIALIS
VRIESEA IMPERIALIS: نام علمی
  BROMELIACEAE  – بروملياسه: خانواده
برزیل: بومی منطقه
وریسیا ایمپریالیس : نام های دیگر

 

تصویر گیاه وریسیا ایمپریالیس وریزیا ایمپریالیس

 

 

 

 

 

وریزیا فنسترالیس  –  VRIESEA FENESTRALIS
VRIESEA FENESTRALIS: نام علمی
  BROMELIACEAE  – بروملياسه: خانواده
برزیل: بومی منطقه
وریسیا فنسترالیس : نام های دیگر

 

تصویر گیاه وریسیا فنسترالیس وریزیا فنسترالیس

 

 

 

 

 

نارگیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.