اطلاهات درباره اپتومتری

اپتومتری چیست؟ (معرفی و شرح وظایف)

اپتومتری علم‌ مراقبت‌هاي‌ بينايي‌ است‌ و متخصصین اين‌ رشته‌ به‌ عنوان‌ پیشگامان مراقبت بهداشت‌ چشم‌ مسئوليت‌ حفظ‌ و سلامت‌ بينايي‌ را بر عهده‌ دارند.
سازمان‌ بهداشت‌ جهاني‌ اپتومتری را مراقبین اولیه سلامت چشم مي‌داند. به‌ اين‌ معنا كه‌ يك‌ بيمار چشم‌ در آغاز بايد توسط‌ يك‌ اپتومتریست معاينه‌ شود تا اگر دچار عيوب‌ انكساري‌ و اختلالات‌ ديد دو چشمي‌ انحرافات‌ عضلاني‌ انكسار چشم‌ و مواردي‌ از اين‌ قبيل‌ بود توسط‌ اپتومتریست معاينه‌ گردد و در غير اين‌ صورت‌ به‌ چشم پزشك‌ متخصص‌ ارجاع‌ داده‌ مي‌شود

اپتومتری چیست و اپتومتریست کیست؟

اپتومتری آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به بینایی یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید. با توجه به دامنه گسترده رشته اپتومتری ، معادل فارسی آن ، بینایی سنجی، که در واقع ترجمه لغت به لغت ، کلمه اپتومتری می باشد ، معادل درستی به نظر نمی رسد.

اپتومتریست به عنوان یکی از مراقبین اولیه بهداشت با کمک ابزارها و دستگاه های موجود به بررسی و شناسایی مشکلات بینایی افراد می پردازد.

پس از تشخیص نوع و میزان مشکلات بینایی مراجعان، از طریق تجویز وسایل کمک بینایی مانند عینک ،‌ لنزهای تماسی و انجام یکسری تمرینات و ورزش های چشمی و دادن توصیه ها و دستورات بهداشتی لازم (درمانهای غیر داروئی وغیر جراحی لازم) به کارایی بیشتر سیستم بینایی آنها کمک می نماید.

علاوه بر این اپتومتریست طی معاینات دقیق چشمی در صورت وجود هر گونه اختلال یا بیماری که نیازمند درمان طبی باشد، بیماران را به سایر پزشکان مثل چشم پزشک ، متخصصین مغز و اعصاب ، داخلی و … ارجاع می دهد. همچنین اپتومتریست قادر است عینک طبی را که تجویز می کند، خود با رعایت اصول علمی ساخته و ارائه نماید.

بیش از 80% اطلاعات ما از محیط پیرامونمان از طریق سیستم بینایی کسب می شود.پس نقص در عملکرد این سیستم زیانی جبران نا پذیر است.از طرفی در حال حاضر در کشور ما افراد زیادی دارای مشکلات بینایی هستند. اجرای برنامه های پیشگیرانه در سنین کودکی به کاهش این مشکلات در بزرگسالی کمک می کند. اپتومتریست می تواند نقش اصلی را در اجرای این برنامه ها داشته باشد.

یکی از مشکلات مرتبط با اپتومتری در کشور این است که مردم شناخت کافی از اپتومتریست و وظایف او ندارند. این عدم شناخت باعث شده در اکثر موارد برای هر نوع اختلالات و مشکلات بینایی، به جای مراجعه به اپتومتریست، به چشم پزشک مراجعه نمایند.

بنابراین لازم است ضمن دادن اطلاعات بیشتر در راستای شناخت بهتر حوزه اپتومتری، فرهنگ سازی لازم صورت گرفته و در نتیجه آن زمینه استفاده مردم از خدمات اپتومتریستها در کشور بیش از پیش فراهم گردد.

فرصتهاي‌ شغلي‌ رشته‌ اپتومتری کدام است؟

مردم‌ اگر قابليت‌هاي‌ يك‌ اپتومتریست را بدانند، متوجه‌ مي‌شوند كه‌ در بسياري‌ از مواقع‌ به‌ جاي‌ مراجعه‌ به‌ چشم‌ پزشك‌ بايد به‌ اپتومتریست مراجعه‌ كنند. چون‌ بيشتر مردم‌ براي‌ عيوب‌ انكساري‌، تنبلي‌ يا انحرافات‌ چشم‌ به‌ چشم‌ پزشك‌ مراجعه‌ مي‌كنند و تمامي‌ اين‌ موارد در حيطه‌ كار يك‌ اپتومتریست است‌ مثلاً براي‌ درمان‌ انحرافات‌ چشم‌ ۵ روش‌ وجود دارد كه‌ ۴ روش‌ در حيطه‌ كار اپتومتريست‌ و يك‌ روش‌ در حيطه‌ كار چشم‌ پزشك‌ است‌.

شرح وظایف اُپتومتریست

اهم وظایف اپتومتریستها شامل موارد زیر است:
• بررسی نارسایی های بینایی بزرگسالان و کودکان و تجویز نمره عینک برای رفع عیوب انکساری
• بررسی و تشخیص نارسایی های دیددوچشمی و درمان غیر دارویی و غیر جراحی آنها
• انجام تست های تشخیصی بیماری های بخش قدامی چشم از قبیل گلوکوم (آب سیاه ) و کاتاراکت ( آب مروارید) و افتالموسکوپی( دیدن ته چشم) جهت ارجاع به متخصصین محترم چشم پزشک
• تمرینات ارتوپتیک (ورزشهای چشمی) به منظور درمان غیر جراحی اختلالات حرکتی چشم
• اندازه گیری میدان بینایی و ارزیابی دید رنگ و بٌعد
• انجام تست های ویژه از قبیل بیومتری، اکواسکن و پاکیمتری چشم به عنوان پاراکلینیک تیم چشم پزشکی
• درمانی غیر جراحی فیکسیشن های غیر طبیعی و آمبلیوپتراپی(تنبلی چشم)
• ساخت و ارائه علمی و دقیق عینک طبی .

بهتر است همه بچه ها قبل از سه سالگي معاينه شوند و بعد از آن لازم است تا معاينات چشمي هر شش ماه يکبار تا سه سالگي تکرار گردند از سه تا ۲۵ سالگي تکرار ساليانه معاينات ضرورت دارد و بعد از آن تا چهل سالگي در صورت عدم وجود مشکل مي توان هر دو سال يکبار براي انجام معاينات چشمي مراجعه نمود . بعد از چهل سالگي و شروع پيرچشمي نيز ميتوان سالي يکبار معاينات را تکرار نمود.

چه تفاوتي بين چشم پزشک و اپتومتریست؟

اپتومتریست ها در کار تجویز عینک و لنزهای تماسی مهارت دارند و تخصص چشم پزشکان در کار درمان دارویی و جراحی بیماریهای چشمی است اگر چه که چشم پزشکان نیز به تجویز عینک و لنزهای تماسی می پردازند ولی مطمئناً هر کسی در زمینه کاری خودش تبحر و مهارت بیشتری دارد.

بدیهی است کسانی که دارای مشکلات و اختلالات بینایی واضحی هستند می توانند از همان اول به اپتومتریست مراجعه نمایند و اجازه دهند که مشکل آنها توسط اپتومتریست بررسی و حل گردد.

در صورتی که اپتومتریست تشخیص داد که نیازمند خدمات پزشکی هستند آنها را به پزشک مربوطه ارجاع دهد وکسانیکه اختلالات و بیماریهای چشمی واضحی دارند می توانند از همان ابتدا به چشم پزشک مراجعه نمایند . در هر صورت به هر کدام از این دو گروه متخصصین که مراجعه نمایید باید اطمینان یابید که یک معاینه کامل چشمی از شما بعمل میآید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.