اکساندرولون و تقویت عضلات (روش مصرف،عوارض جانبی)

اکساندرولون برای افزایش وزن پس از کاهش وزن شدید ناشی از جراحی سنگین، عفونت مزمن، تومور حاد، و در بعضی افراد که بدون هیچ دلیل فیزیولوژیک قادر به افزایش وزن نیستند و یا در حال کاهش وزن هستند استفاده می شود.
و همینطور جبران کاتابولیسم پروتئین متعاقب مصرف طولانی کورتیکواستروئیدها.تسکین درد استخوان مرتبط با استئوپروز(پوکی استخوان).

اکساندرولون (Oxandrolone) یک استروئید انابولیک است که به بدن کمک می کند تا از طریق ساخت تستوسترون توده عضلانی را تقویت کند.

گروه دارو: استروئیدهای آنابولیک

مکانیسم اثر اکساندرولون

در طی مصرف هورمون های آندروژن آنابولیک ,جلوی ترشح تستوسترون داخلی توسط مهار رهش هورمون لوتئیزه کننده (LH) گرفته می شود. در دوزهای بالا ممکن است از تولید اسپرم توسط مهار ترشح هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) جلوگیری شود. گزارش شده که استروئیدهای آنابولیک سبب افزایش LDL و کاهش HDL می گردند .

فارماکودینامیک

آندروژن ها باعث تحریک ساخت اریتروپوئتین و در نتیجه افزایش تولید گلبولهای قرمز می شوند. این هورمون ها جلوی تجزیه پروتئین ناشی از مصرف طولانی مدت گلوکوکورتیکوئیدها را گرفته و نسبت پروتئین خالص عضلات را بالا برده و قدرت عضلانی را افزایش می دهد. میزان مواد معدنی استخوان نیز افزایش یافته و در نتیجه چگالی و قوام استخوان افزایش می یابد.

فارماکوکینتیک

اکساندرولون به خوبی از راه خوراکی جذب شده و زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی آن حدود 1ساعت بعد از مصرف دارو است. دارو حدودا 95 درصد اتصال پروتئینی دارد و به مقدار جزیی توسط سولفاسیون متابولیزه شده و عمدتا بصورت اکساندرولون تغییر نیافته و غیر کونژوگه در ادرار دفع می شود.
موارد مصرف اکساندرولون
مهار کاتابولیسم پروتئینی ناشی از مصرف طولانی مدت گلوکوکورتیکوییدها , افزایش قدرت عضلانی , مهار درد ناشی از استئوپروزیس , درمان آسیب کبدی ناشی از الکل و درمان سندرم ترنر , افزایش وزن در بیماران مبتلا به ضعف و لاغری در اثر جراحی و عفونت

مقدار مصرف اکساندرولون

بزرگسالان
افزایش وزن (برای درمان کاهش وزن ناشی از جراحی های سنگین , عفونت های مزمن , صدمات شدید ، تحلیل توده پروتئینی ناشی از کورتیکو استروئیدها )
کاهش درد ناشی از پوکی استخوان : 2.5 تا 10میلی گرم خوراکی 2 تا 4 بار در روز
درمان آسیب کبدی ناشی از مصرف الکل : 2.5 تا 10میلی گرم خوراکی 2 تا 4 باردر روز

سالمندان
افزایش وزن : 5 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز
حداکثر دوز روزانه در بزرگسالان و سالمندان 20 میلی گرم می باشد .

کودکان
سندرم ترنر : حداکثر دوز :0.1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز به صورت خوراکی

هشدارها

مصرف اکساندرولون در زنان باردار با خطر ناهنجاری های جنینی همراه است و طی مدت درمان بایستی حتما یک روش مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده شود .
ممکن است این دارو باعث ایجاد اختلالات کبدی شود بنابراین عملکرد کبد دوره ای کنترل شود.
در زنان مبتلا به کارسینومای متاستاتیک پستان ممکن است هایپرکلسمی ناشی از تخریب استخوان ایجاد شود. در این افراد غلظت کلسیم باید منظم کنترل شود .
ادم با یا بدون نارسایی احتقانی قلبی ممکن است ایجاد شود که بعلت احتباس آب و نمک است.
ایجاد صفات جنسی مردانه مانند طاسی، بزرگی کلیتوریس, بم شدن صدا, پر مویی و اختلالات قاعدگی ممکن است ایجاد شود .
دوزهای بالای این دارو فاکتورهای انعقادی را مهارکرده و ریسک خون ریزی را افزایش می دهد.
اکساندرولون با افزایش LDL و کاهش HDL, احتمال بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می دهد .

درباره قرص های چربی سوز نیز بخوانید

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود:
بارداری یا قصد بارداری , شیردهی , آلرژی به دارو, سابقه بیماری (بزرگی پروستات, مشکلات قلبی عروقی, کلیوی و یا کبدی , سرطان پستان).
اکساندرولون بصورت خوراکی و بدون توجه به غذا مصرف میشود. در صورت مشکلات گوارشی دارو بعد از غذا مصرف شود.
اگر دوزی فراموش شد به محض یادآوری مصرف شود و اگر تا دوز بعدی فاصله ای نمانده است از آن صرف نظر شده و دوز 2 برابر نشود و برنامه عادی مصرف دارو ادامه یابد .

عوارض جانبی اکساندرولون

ادم،نارسایی قلبی،هپاتیت،کاهش میزان اسپرم و حجم مایع منی،بزرگی پروستات،نعوظ دردناک،اختلال در دفع ادرار،علایم مردانگی در زنان،بزرگی کلیتوریس در زنان،پر مویی در زنان،اختلالات قاعدگی،بسته شدن صفحات انتهایی استخوان ها و توقف رشد قدی،کاهش فاکتورهای انعقادی،افزایش ساخت گلبولهای قرمز

تداخلات دارویی اکساندرولون

گلی بنکلامید , وارفارین , پردنیزولون
ضد انعقاد ها
موارد منع مصرف اکساندرولون
بارداری , سرطان پستان , حساسیت مفرط به دارو , سرطان پروستات , سرطان پستان در مردان , نفروزیس , هیپرکلسمی

مصرف در بارداری
X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.