اکسید نیتریک

اکسید نیتریک که توسط بدن انسان تولید می شود نقش مهمی را در گشادی رگها دارد vasodilator. ( در واقع یک ماده گشاد کننده عروق است . وجود آن کمک می کند تا رگهای خونی از هم باز شوند و جریان خون تسهیل گردد و فشار خون کاهش پیدا نماید .

اکسید نیتریک مانع از تشکیل لخته در عروق خونی می شود که می تواند به دفع لخته های خونی خطرناک  که در سرخرگها باعث سکته قلبی و مغزی heart attack or stroke. می شوند  کمک نماید

o        . Additionally, nitric oxide helps to impede blood clotting within blood vessels, which helps fend off dangerous clots that can cause clogged arteries and lead to heart attack or stroke.

اکسید نیتریکWeight Loss and Energy Production

تولید انرژی و کاهش وزن

وجود اکسید نیتریک در بدن کمک می کند تا باعث رشد و بزرگ شدن اندازه سلولها و بالا بردن تعداد میتوکندریهای بدن شود . میتوکندریها اندام واره هایی  organelles   هستند که در اغلب سلولهای بدن موجود هستند و مسئول تولید انرژی در بدن می باشند . بزرگ بودن و زیاد بودن این اندامک ها به معنی بالارفتن سرعت سوخت و ساز بدن است .
هنگامی که میزان اکسید نیتریک کاهش می یابد حفظ متابولیسم درست سلولها کار خیلی دشواری می شود .

Immune System Health

سلامت سیستم ایمنی

اکسید نیتریک به شکل یک پیام آور messenger  شیمیایی در داخل بدن عمل می کند و به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا به جستجوی  باکتریهای مضر و ویروس ها و نیز انگل ها  پرداخته و آنها را نابود نماید .
بعلاوه اکسید نیتریک سبب از کار افتادن میتوکندری سلول ویروس های عفونی می شود و این امر باعث کشته شدن سلولها و ویروس هایی که باعث عفونی شدن آنها شده اند می گردد .

Cancer Prevention

جلوگیری از سرطان
نقش اکسید نیتریک در مقابله و جلوگیری از بروز سرطان هنوز در حال پژوهش است تحقیقات اخیر نشان داده است که اکسید نیتریک می تواند به نابودی سلولهای سرطانی کمک کند این کا را با غیر فعال کردن زنجیزه آنزیم های سلولهای موجود در میتوکندری mitochondria, انجام می دهد .و باعث مرگ سلولی ( سلولهای سرطانی ) می شود . مرگ سلولهای سرطانی می تواند باعث از بین رفتن رشد تومور و جلوگیری از گسترش آن شود .

Current Medicinal Use

استفاده های پزشکی رایج
در حال حاضراکسید نیتریک  در بازار تحت عنوان اینوماکس INOmax, بصورت  گازی شکل برای نوزادان نارس و جهت مداوای اختلالات تنفسی آنها مورد استفاده قرار می گیرد . سایر کاربردهای کلینیکی آن شامل مداوای فشار خون ریوی و هیپوکسمی ناشی از بای پس کاردیوپولموناری cardiopulmonary , آسم و گرفتکی برونش ها و کم خونی داسی شکل sickle cell anemia. می باشد .

اخطار
اکسید نیتریک را نباید با اکسید نیتروس اشتباه گرفت که همان گاز خنده نامیده می شود .

اینها با هم خیلی فرق دارند وقتی به مدت طولانی ودر غلظت زیاد  در معرض اکسید نیتروس قرار بگیرید می تواند کشنده باشد .

ولی اکسید نیتریک حتی بعد از اینکه به مدت کوتاهی در معرض آن قرار می گیرید می تواند باعث مرگ شود به همین علت جابجایی و استفاده از آن باید توسط افراد  آموزش دیده صورت گیرد .

 

وازودیلاتورها

* از غنی‌ترین منابع نیتریک اکساید که سبب گشادی عروق می‌شوند گوشت، اسفناج و کاهو می‌باشد.

* در گذشته موارد زیر جهت بهبود گردش خون استفاده می‌شد: لیمو، مرزنجوش، مورد و سرو.

* ماهی و روغن ماهی به عنوان منابع امگا-3 سبب گشادی عروق و کاهش فشارخون می‌شوند.

* میوه‌های قرمز مثل تمشک، زغال‌اخته و … نیز اثر وازودیلاتوری دارند. مصرف این مواد می‌تواند به کنترل مشکلات فشارخون و یا کاهش در داروهای وازودیلاتور کمک کند.

* از منابع گیاهی که نقش وازودیلاتور دارند، می‌توان به سیر، جینکوبیلوبا، زنجبیل، جعفری، سدر و پرتقال اشاره نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.