اگر درد را با شریک زندگی‌ تان شریک شده‌اید،این مطلب را بخوانید.

روزهای سختی است. همراهتان درد می‌کشد و برای ادامه زندگی‌اش می‌جنگد. حال هیچ کدامتان خوب نیست. ترسیده‌اید، خسته‌اید و گذشته از همه این تلخی‌ها، فشار مضاعفی که مراقبت از بیمار و یک‌تنه اداره کردن خانه به شما می‌آورد، جسمتان را هم خسته کرده است. اگر شما هم این روزها درد را با شریک زندگی‌تان شریک شده‌اید، این مطلب را بخوانید.

هوای خودتان را داشته باشید
قبل از آنکه کوچک‌ترین کاری برای بهبود حال شریک زندگی‌تان انجام دهید، باید به سلامت خودتان فکر کنید. یادتان نرود که شما مهم‌ترین فرد زندگی او هستید و بیش از هر کسی می‌توانید در این روزهای سخت به او کمک کنید. پس مراقب خوردوخوراکتان باشید، از چکاپ‌های دوره‌ای که وضعیت سلامتتان را بررسی می‌کند غافل نشوید و اگر وقت باشگاه رفتن ندارید، هر روز در خانه تمرین‌های ورزشی ساده‌ای انجام دهید که عضلاتتان را قدرتمند می‌کنند. گذشته از همه این موارد، به فکر سلامت روانتان باشید. مراقبت از بیمار و شریک شدن در درد او، فشار زیادی را به روان شما تحمیل می‌کند. پس با یک دوست نزدیک گاهی درددل کنید، پیاده‌روی کنید و اگر اضطراب یا افسردگی آزارتان می‌دهد، با یک متخصص روان‌پزشک در مورد حال و هوایتان صحبت کنید.

چرا کنار هم زندگی می‌کنید؟
دلایل با هم بودنتان را فهرست کنید. چرا تا امروز کنار او زندگی کرده‌اید؟ شما دو نفر از یک دریچه دنیا را می‌بینید؟ علایق مشترکی دارید که در تمام روزها و ماه‌های گذشته به خاطرشان با هم وقت می‌گذراندید؟ خاطرات شیرین و گذشت کردن به خاطر هم شما را کنار هم نگه داشته؟ همه این دلایل را روی یک کاغذ بنویسید تا متوجه شوید بیماری به‌تنهایی نمی‌تواند دلایل متعدد با هم بودنتان را از میان ببرد.

واقعیت را بپذیرید
خیالبافی و انکار را کنار بگذارید و شرایطتان را درست همان‌طور که هست بپذیرید. همسر شما به خاطر بیماری‌اش توان راه رفتن را از دست داده؟ بیماری‌اش هزینه زیادی را به زندگی‌تان تحمیل کرده و باید وقت بیشتری برای درآمدزایی صرف کنید؟ دکترها می‌گویند بهبود کامل این بیماری ممکن نیست؟ می‌دانیم که زندگی به شما سخت گرفته. اما برای آنکه هردو شما بهترین عملکرد را در این روزهای سخت داشته باشید، قبل از هر کاری باید واقعیت را همان‌طور که هست، با همه تلخی‌اش بپذیرید. اگر بدانید در چه وضعیتی قرار دارید، قطعا تصمیم بهتری برای ادامه راه خواهید گرفت.

به جلو حرکت کنید
به جای جستجو در گذشته و پیدا کردن مقصر، به امروز و روزهای آینده فکر کنید. با توجه به شرایط موجود، چه قدم‌هایی می‌توانید در جهت بهبود شرایط بردارید؟ قرار نیست شما پزشک او باشید و بهبودش را تضمین کنید، بلکه فقط باید هر روز تنها اندکی شرایط زندگی هردویتان را بهتر کنید.
بنویسید
هر روز قلم را در دست بگیرید و از خواسته‌ها، آرزوها، تلاش‌ها و کارهایی که انجام داده‌اید بنویسید. در همین نوشته‌های ساده روزمره، شما راه‌هایی برای بهتر عمل کردن و پیش رفتن پیدا خواهید کرد.

به ساعت نگاه کنید
مسئولیت‌های شما نسبت به قبل بیشتر شده. باید بیشتر کار کنید، از بیمار مراقبت کنید، کارهای خانه را انجام دهید و اگر در این میان از ساعت غافل شوید، در دام کارهای تمام‌نشدنی گرفتار می‌شوید. سعی کنید برنامه مشخصی برای هر روزتان داشته باشید. برنامه‌ای که در آن زمانی را برای رسیدگی به علایق خودتان (حتی 15 دقیقه) صرف می‌کنید، زمانی را به گفتگوهای دونفره اختصاص می‌دهید و زمانی را برای تفریحات ساده دو نفره در نظر می‌گیرید.
منبع: ریدرزدایجست