بارداری چند قلویی

بارداری چندقلویی

همه چیز درباره بارداری چندقلویی

بارداری چند قلویی چیست؟

بارداری چند قلویی بارداری دو جنین یا بیشتر است.

اگرچه چند قلویی تنها درصد کمی از همه تولدها را شامل می‌شود (کمتر از سه درصد) اما میزان آن رو به افزایش است. بر طبق مرکز ملی آمار سلامت امریکا، دوقلویی از سال 1980 به میزان 49 درصد در آمریکا افزایش یافته است و در حال حاضر 28.1 مورد از هر 1000 مورد تولد زنده را شامل می‌شود و این مقدار به معنی حدوداً یک بارداری دوقلویی از هر 36 تولد زنده است. میزان تولد سه‌قلویی و چند قلویی در همین بازه زمانی، 423 درصد افزایش یافته و به حدود یک مورد در هر 500 تولد زنده رسیده است.چند قلویی

 

چه عواملی موجب چند قلویی می‌شود؟

• وراثت: سابقه خانوادگی بارداری چند قلویی احتمال دوقلویی را افزایش می‌دهد.
• سن بالای بارداری: در زنان بالای سی سال احتمال چند قلویی بیشتر است. بسیاری از زنان امروزه بارداری را خیلی به تأخیر می‌اندازند و ممکن است نتیجه آن دوقلویی باشد.
• زایمانهای زیاد: یک یا چند بارداری قبلی به‌خصوص در صورتی که چند قلو بوده‌اند، احتمال چند قلویی را افزایش می‌دهد.
• نژاد: در زنان آمریکایی آفریقایی نسبت به نژادهای دیگر احتمال چندقلویی بیشتر است. بومیان آمریکایی و آسیایی‌ها کمترین میزان دوقلویی را دارند. در زنان هندواروپايى، به‌خصوص افرادی که بالای 35 سال دارند، بیشترین میزان چند قلویی بیشتر از دوتا (سه‌قلو یا بیشتر) وجود دارد.
فاکتورهای دیگری که میزان چندقلویی را در سالهای اخیر بسیار افزایش داده است شامل تکنولوژیهای باروری است که عبارت‌اند از:
• داروها: داروهای تحریک کننده تخمک گذاری مانند کلومیفن سیترات و فولیکل که تحریک کننده هورمون (FSH) بوده و به تولید تخمکهای زیاد کمک می‌کنند، که اگر بارور شوند، ممکن است به چند قلویی منجر شود.
• روشهای بارداری: تکنولوژیهای کمک به بارداری مانند باروری آزمایشگاهی (IVF) و تکنیکهای دیگر که به بارداری زوجین کمک می‌کند. این تکنولوژیها اغلب با استفاده از داروهای تحریک کننده تخمک گذاری چندین تخمک تولید می‌کنند که سپس بارورشده و به رحم بازگردانده می‌شود تا رشد کند.

بارداری چند قلویی چگونه اتفاق می‌افتد؟
بارداری چند قلویی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که بیش از یک تخمک بارور می‌شود و در رحم جایگیر می‌شود. به این حالت دوقلویی دو تخمکی میگویند. و ممکن است همه آن‌ها پسر، دختر یا ترکیبی از هر دو باشند. در چند قلویی دو تخمکی همزمان دو تخمک بارورشده و نطفه ایجاد می‌شود. چند قلویی های دو تخمکی درست همانند خواهر و برادرانی که می‌توانند مشابه باشند، ممکن است بسیار شبیه به نظر برسند. چند قلویی های دو تخمکی هر کدام جفت و کیسه امنیوتیک (کیسه آب) جداگانه دارند.
گاهی اوقات یک تخمک بارورشده و سپس به دو یا چند رویان تقسیم می‌شود. در این حالت دوقلوهای همسان ایجاد می‌شوند که همه پسر یا همه دختر هستند. چند قلوهای همسان از نظر ژنتیکی یکسان هستند و معمولاً به قدری شبیه به هم هستند که حتی والین به سختی می‌توانند آن‌ها را از هم تشخیص دهند. با این حال، این کودکان شخصیت‌های متمایز و متفاوتی دارند. چند قلوهای همسان ممکن است جفت‌ها و کیسه مایع امنیوتیک جداگانه داشته باشند اما اغلب یک جفت مشترک و کیسه های جداگانه دارند. به‌ندرت دوقلوهای همسان یک جفت مشترک و یک کیسه آمنیوتیک مشترک دارند.

علائم بارداری چند قلویی چیست؟

• رحم بزرگ‌تر از حد انتظار برای این سن جنین است.
• ناخوشی صبحگاهی افزایش یافته است.
• اشتها افزایش یافته است.
• مادر اضافه وزن زیادی پیداکرده است، به‌خصوص در اوایل بارداری
• حرکات جنین در بخشهای مختلف شکم همزمان احساس می‌شود.

بارداری چند قلویی چگونه تشخیص داده می‌شود؟
بسیاری از زنان این احتمال را می‌دهند که بارداری چند قلویی دارند، به‌خصوص در صورتی که پیش از این بارداری داشته‌اند. تشخیص چند قلویی ممکن است در اوایل بارداری انجام شود، به‌خصوص در صورتی که از شیوه‌های باروری استفاده شده باشد. علاوه بر سابقه پزشکی کامل و معاینات بالینی، با روش‌های زیر نیز ممکن است تشخیص انجام شود:
• آزمایش خون بارداری:
سطح گنادوتروپین جفتی انسانی ممکن است در بارداری چند قلویی خیلی بالا باشد.
• آلفا فتو پروتئین:
مقدار پروتئینی که توسط کبد جنین آزادشده و در خون مادر یافت می‌شود، ممکن است زمانی که بیش از یک جنین پروتئین تولید می‌کنند، بالا باشد.
• اولتراسوند:
تکنیک تصویر برداری تشخیصی که از امواج صوتی با فرکانس بالا و یک کامپیوتر استفاده می‌کند تا تصاویری از رگهای خونی، بافتها، و اندام‌ها ایجاد کند. اولتراسوند برای دیدن اندام‌های درونی زمانی که در حال کار کردن هستند استفاده می‌شوند و جریان خون در رگهای مختلف را با استفاده از ترانسدیوسر (مبدل صوتی) واژنی، به‌خصوص در اوایل بارداری، یا با ترانسدیوسر شکمی در اواخر بارداری ارزیابی می‌کند.

مدیریت بارداری چند قلویی شامل موارد زیر است:

• افزایش تغذیه:
مادرانی که دو یا چند جنین حمل می‌کنند، نیازشان به کالری، پروتئین، و مواد مغذی دیگر از جمله آهن بیشتر است. افزایش وزن بیشتر نیز در بارداری چند قلویی توصیه می‌شود. متخصصان توصیه می‌کنند زنانی که دوقلو باردار هستند حداقل باید 15 تا 20 کیلوگرم وزن اضافه کنند.
مراجعات مکرر پیش از زایمان به پزشک (برای بررسی پیچیدگیها و نظارت بر تغذیه و افزایش وزن)

• افزایش استراحت:
برخی زنان ممکن است نیاز به استراحت در بستر (استراحت مطلق) داشته باشند، خواه در خانه یا در بیمارستان (که این بستگی به عوارض بارداری یا تعداد جنین‌ها دارد). در تعداد جنین‌های بیشتر در بارداری نیاز به استراحت در بستر در از اواسط سه ماهه دوم شروع می‌شود.

مراقبت از نوزادان چندقلو

چون بسیاری از چند قلوها کوچک هستند و زود متولد می‌شوند، ممکن است ابتدا تحت مراقبت‌های ویژه به نام بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان قرار بگیرند. به محض اینکه نوزاد بتواند شیر بخورد، رشد کند و گرم بماند، معمولاً می‌توان آن‌ها را از بخش بیرون آورد. نوزادان دیگر، که در هنگام تولد سالم هستند، ممکن است تنها به بررسی مختصری در بخش ویژه نگهداری از نوزادان نیاز داشته باشند.
شیر دادن طبیعی به چند قلوها مسلماً ممکن است و بسیاری از مادران دوقلوها و حتی سه‌قلوها، موفق می‌شوند به همه فرزندان خود شیر دهند. متخصصین می‌تواند به مادران چند قلوها کمک کنند تکنیکهایی برای شیر دادن جداگانه و با یکدیگر نوزادانشان یاد بگیرند و ذخیره شیرشان را افزایش دهند. مادرانی که نوزادانشان قادر نیستند به خاطر بیماری یا نارس بودن شیر بخورند می‌توانند شیر سینه شان را تخلیه کرده و برای بعد نگهداری کنند.

خانواده هایی که بیشتر از یک نوزاد می‌آورند، نیاز به کمک از سمت دوستان و خانواده شان دارند. دو ماه اول معمولاً دشوارترین زمان برای آنهاست تا یاد بگیرند با شیر دادن مکرر، بی‌خوابی و زمان بسیار کم برای امور فردی، کنار بیایند. کمک اطرافیان در کارهای خانه و کارهای روزانه، به مادر اجازه می‌دهد که زمان لازم برای شناخت کودکان، تغذیه آن‌ها، و استراحت و بهبودی پس از زایمان داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *