زیبا سازی پوست با خواب مناسب

بازسازی و زیباسازی پوست با خواب مناسب

خواب‌شبانه‌ خوب و کافی برای داشتن سلامتی عمومی مطلوب بسیار مهم است، اما یافته‌های علمی نشان می‌دهند که خواب‌شبانه باکیفیت برای داشتن پوست سالم و زیبا هم اهمیت زیادی دارد. البته راه‌هایی هم وجود دارند که می‌توانند مزیت‌های خواب‌شبانه برای پوست را به حداکثر برسانند.

1. استفاده از مرطوب‌کننده دارای اسید هیالورونیک قبل از خواب

اگر می‌خواهید پوست سالم و زیبایی داشته باشید، برنامه مراقبت از پوست شما باید بر مرطوب‌سازی و بازسازی پوست تمرکز داشته باشد. این دو محور اساسی از این‌رو مهم هستند که شکل‌گیری نشانه‌های پیری را کُند می‌کنند.

اسید هیالورونیک هم به این دلیل اهمیت دارد که باعث چسبندگی ذرات آب به سلول‌های پوستی می‌شود. این ماده در گروه ترکیبات جاذب رطوبت قرار می‌گیرد و درنتیجه آب را هرچه بیشتر برای مرطوب‌سازی پوست به‌ خودش جذب می‌کند.

2. انتخاب ملافه‌ها و روکش‌های نخی بسیار نرم

محققان امروزه به‌خوبی می‌دانند که استفاده از ملافه‌ها و روکش‌های نخی بسیار نرم برای رخت‌خواب می‌تواند از منظر جلوگیری از شکل‌گیری نشانه‌های پیری، مزیت‌های زیادی برای پوست داشته باشد.

وقتی که پوست صورت با روکش‌های بالش، تشک یا پتو تماس پیدا می‌کند، نیروهای اصطکاکی‌ به‌وجود می‌آیند که توانایی شکل دادن به چین‌وچروک‌ها را در پوست دارند. استفاده از بالش‌های ابریشمی هم بهترین مانع را میان پوست صورت و تشک تخت به‌وجود می‌آورد.

3. استفاده از محصولات دارای ویتامین C یا A برای کمک به تولید کلاژن

ویتامیین C از ترکیبات مهمی است که در تولید کلاژن نقش کمکی دارد و برای بهره‌گیری از این ویژگی‌اش باید به‌صورت موضعی استفاده شود. البته بعضی از متخصصان، استفاده همزمان از محصولات موضعی حاوی ویتامینC و مکمل‌های خوراکی ویتامینC را توصیه می‌کنند.

توجه داشته باشید که ویتامین C در فهرست ترکیبات محصولات مراقبت از پوست معمولا تحت عنوان یکی از این موارد ذکر می‌شود: اسید ال‌ـ‌اسکوربیک، سدیم آسکوربیل فسفات، پالمیتات آسکوربیل یا آسکورباترتینیل.

جدیدترین مطالعات آکادمی درماتولوژی آمریکا در مراحل اولیه نشان داده‌اند که خاصیت آنتی‌اکسیدانی ویتامین C می‌تواند به بازگرداندن آسیب‌های پوستی ناشی از نور خورشید کمک کند.

ویتامین A نیز به‌واسطه نقش تقویت‌کننده‌اش در تولید کلاژن می‌تواند در جهت کوچک‌تر کردن اندازه روزنه‌های پوستی مفید باشد و برای پوست‌های مستعد آکنه هم نقش مثبتی ایفا کند. فرم موضعی ویتامین A همان رتینوئید است که در انواع کرم‌های رتینوئیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محققان می‌گویند که نور خورشید ترکیبات رتینوئید را غیرفعال می‌کند و حساسیت پوستی در مقابل اشعه‌های ماورای بنفش را افزایش می‌دهد، بنابراین بهترین زمان استفاده از محصولات این ترکیب، قبل از خواب‌شبانه است.

4. استفاده از دستگاه بخور یا رطوبت‌ساز در اتاق خواب

تردیدی نیست که خواب می‌تواند پوست را خشک کند. درواقع، وقتی که ما از خواب بیدار می‌شویم، پوست‌مان در کم‌آب‌ترین حالت قرار دارد. امروزه محققان می‌دانند که در ساعات خواب‌شبانه، فرآیندی به‌نام «تبخیر نامحسوس آب از سطح پوست» اتفاق می‌افتد که باعث کاهش رطوبت پوست می‌شود.

درحالی که دریافت آب در طول روز برای جلوگیری از کم‌آبی بدن و بهینه‌سازی عملکردهای بدن ضرورت دارد، اما بهترین راه برای به حداقل رساندن کمبود رطوبت پوست در ساعات خواب‌شبانه، استفاده از دستگاه‌های بخور یا رطوبت‌ساز است. با قرار دادن این دستگاه‌ها در اتاق خواب می‌توانید از کم‌آبی پوست خودتان تا حدود زیادی جلوگیری کنید.

5. همیشه به پشت بخوابید، نه روی صورت یا به پهلو

به پشت خوابیدن از ساییده شدن پوست به بالش جلوگیری می‌کند و همین باعث می‌شود که پوست شما صاف به نظر برسد. افرادی که روی صورت می‌خوابند، با مشکل تجمع مایعات در قسمتی از صورت مواجه می‌شوند که حداقل با تورم موقتی صورت و در حالت بدتر با شکل‌گیری گودی زیر چشم همراه است.

خوابیدن به پهلو نیز خطوطی را روی صورت به‌وجود می‌آورد که با نام «خطوط خواب» ‌شناخته می‌شوند و در سمتی از صورت که موقع خواب تحت فشار است، نمایان می‌گردند. محققان می‌گویند که استفاده از بالش مناسب و بالا بُردن ارتفاع سر موقع خواب، از مشکلاتی مانند تجمع مایعات در قسمتی از صورت و پف‌کردگی زیر چشم یا صورت جلوگیری می‌کند.

منبع:سلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.