باکتریهای که سلامت شما را بهبود می بخشند؟

) باکتریهای که سلامت شما را بهبود می بخشند؟

آیا باکتریها همیشه مضرند؟ نه همیشه، درست است که آنها می توانند باعث بروز بیماری  ها شوند، اما برخی از آنها که پروبیوتیک نام دارند، در عمل برای شما مفیدند. خلاصه اینکه، در حالی که باکتری ها مضر به روده های شما آسیب می رساند، پروبیوتیک ها دوست شما هستند.

میلیاردها باکتری مفید برای سلامتی در بدن وجود دارند که بویژه در نواحی دهان، روده و واژن زندگی می کنند. باکتری های مفیدی که در روده های شما جای دارند، در تعادل اکو لوژیکی  پیچیده ای با باکتری های دیگربه حیات خود ادامه می دهند و با بازداشتن باکتری های مضر از رشد، به شما یاری می رسانند، برخی از آن ها ویتامین های  B وK تولید می کنند که برای سلامتی انسان مفیدند. آنها همچنین به گوارش غذا کمک می کنند، جذب مواد غذایی را بهبود می بخشد و به کاهش تشکیل مواد سرطان زا و بهبود کارکرد های ایمنی بدن یاری می رسانند.

اما برخی از عوامل و نیروها این تعادل شکننده را برهم بزنند که ازمیان آنها میتوان به سالخوردگان،الکل،سوء تغذیه، بیماریهای مزمن و احتمالاً استرس اشاره کرد. به علاوه آنتی بیوتیک ها نیز موارد مساٴله سازی هستند. آنها در راه از بین  بردن عوامل بیماری زایی که فرد به خاطر آنها به استفاده از آنتی بیوتیک ها پرداخته است. بسیاری ازباکتریهای مفید را نیز از بین می برند.

هنگامی که تعادل در دستگاه گوارش مختل شود، برخی باکتریهای مضر نیز می توانند مانند علف های هرزی که  سراسر چمن زار را به اشغال خود در می آورند، به مقدار زیادی تکثیر یابند و باعث  ناراحتی های روده ای، اسهال و حتی موارد حادتری نیز بشوند. ممکن  است  پروبیوتیک ها به ایجاد اتحاد و حفظ تعادل یاری برسانند. آنها در غذاهایی مانند ماست تازه ومکمل های غذایی حاوی لاکتوباسیل ها و بیفید و باکتریها یافت شوند. در اینجا برخی شیوه های کمک این باکتریها مفید به سلامتی شما ارائه می گردند:

  • تسریع روند بهبود اسهال:

مطالعات نشان میدهند که استفاده از پروبیوتیک های خاصی  ممکن است  دوره اسهال های  عفونی را تا ۶۰ درصد کاهش دهند.

  • پیشگیری از عفونت:

واژن هم مانند روده دارای  باکتری هایی است  که در حال تعادل پویا  به سر میبرند.یکی از دلایلی که  بانوان  اغلب  پس از مصرف  آنتی بیوتیک ها  دچار عفونت های  واژینال می شوند، بر هم خوردن  این  تعادل  باکتری هایی است. ممکن است مواد اسپرم کش وقرص های  کنترل  بارداری نیز این تعادل را بر هم  بزنند. در چنین  مواردی استفاده از پروبیوتیکها  می تواند  عامل پیشگیری از عفونت باشد.

  • آرام بخش دردهای دستگاه گوارش:

ممکن است  پروبیوتیک ها  به افرادی که دارای سندرم تحریک پذیری روده، بیماری کرون و نیز التهاب رودۀ بزرگ باشند  نیز کمک کنند.

  • سایرفواید:

باکتری های خوب  به پیش گیری از برخی واکنشهای آلرژیک  نیز کمک می کنند. مطالعات مقدماتی نشان می دهند که  پروبیوتیک ها خطر ابتلا به اگزما در میان کودکان را کاهش می دهند. مطالعاتی که  برروی  حیوانات انجام گرفته نیز، اثر پیش گیرانۀ  آنها بر بروز تومورها را  نشان داده اند. بعضی  از آنها  حتی  برخی ویژگی های آنتی اکسیدانی را نیز دارند  که  ممکن  است  باعث  شود که در مبارزه با التهابات  نیز مفید واقع شوند.

منابع پروبیوتیک ها :

آسان ترین  راه  به دست  آوردن  پروبیوتیک ها  خوردن  مقادیر مناسبی از ماست  حاوی باکتریهای زنده است. گزینه دیگر، استفاده ازمکمل های غذایی است، هر چند که  مکمل های غذایی ازلحاظ تنوع مواد و میزان قوت آنها، با همدیگر تفاوت دارند.

پروبیوتیک ها  باعث  ایجاد  اثرات  جانبی جدی نمی شوند، فقط  برخی از مردم  افزایش نفخ شکم در نتیجه مصرف آنها را تجربه  می کنند لذا پیش از آغاز مصرف آنها، با پزشکتان مشورت  نمایید. این مطلب به ویژه در مورد خانمهای  باردار، افراد در حال گذراندن  دوران  نقاهت، و یا افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن، از اهمیت  بیشتری برخوردار است. پزشک به آنها  خواهد گفت که کدام  یک از موارد حاوی پروبیوتیک ها برای آنها  از بقیه مناسب تر است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *