دور کردن خستگی

با این راه‌ها خستگی مزمن را از تنتان بیرون کنید

درست همان ابتدای روز، احساس می‌کنید ساعت‌ها دویده‌اید و آنقدر فعالیت کرده‌اید که توان یک‌قدم راه رفتن را هم ندارید. خستگی مزمن، حاصل شلوغ بودن سرتان نیست و گاهی در خلوت‌ترین روزهای زندگی‌تان هم به جان شما می‌افتد.

اگر این روزها بیشتر از قبل احساس خستگی می‌کنید، نگاهی به سبک زندگی و عادت‌هایتان بیندازید. شاید اشتباهاتی که هرروز انجام می‌دهید، شما را به خستگی مزمن دچار کرده باشد.

اگر همان لحظه‌ای که چشم‌هایتان را باز می‌کنید، احساس خستگی می‌کنید، به این توصیه‌ها عمل کنید. شما برای بیرون کردن خستگی‌تان، به رعایت کردن این توصیه‌ها، بیشتر از استراحت کردن نیاز دارید.

آزمایش خون بدهید

نسبت به وضعیت سلامتتان بیش‌ازاندازه خوشبین نباشید. اگر حالتان بی‌آنکه بدانید خراب شده باشد و به بیماری‌های خاموشی مثل دیابت، بیماری‌های قلبی، ورم مفاصل، کم‌خونی، تیروئید، و اختلال خواب آپنه دچار شده باشید، طبیعی است که زود خسته شوید و از پا دربیایید.

خستگی مزمن در بسیاری موارد حاصل مشکلات جسمی است که دچارشان شده‌اید اما خودتان از وجودشان خبر ندارید.

گذشته از این، حتی اگر از بیماری‌هایی که دارید باخبر شده باشید و برای درمانشان تلاش کنید، ممکن است نتوانید جلوی این خستگی را بگیرید. بسیاری از داروهایی که برای کنترل یا درمان بیماری‌هایتان مصرف می‌کنید، شما را خسته می‌کنند.

داروهای فشارخون، آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ادرارآور و بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند به زود خسته‌شدنتان منجر شوند.

بی‌رویه ورزش نکنید

ورزش کردن می‌تواند به شما نشاط و سلامتی بدهد. اما هیچ جمله‌ای را نمی‌توان بی‌قیدوشرط به زبان آورد. برای اینکه ورزش بی‌رویه شما را خسته‌تر از قبل نکند، گاهی به بدنتان استراحت دهید.

مثلاً می‌توانید بعد از 6 هفته ورزش کردن، یک هفته کلاس را تعطیل کنید و به بدنتان شوک دهید. این شوک بدنی نمی‌گذارد ورزش به دلیلی دیگر برای خسته شدنتان تبدیل شود.

زیاد آب بنوشید

کم آب شدن بدنتان یکی دیگر از دلایل هجوم خستگی به وجودتان است. اگر ادرارتان پررنگ و تیره است، یعنی بدنتان به میزان بیشتری آب نیاز دارد. کم‌آبی بدن هم باعث زود خسته شدنتان می‌شود و هم شما را کم‌حافظه می‌کند و باعث گیج رفتن سرتان می‌شود.

ماهی بخورید

اگر به‌اندازه کافی به بدنتان امگا 3 نرسانید، زودتر از آنچه باید، خسته می‌شوید. شما با خوردن غذاهای دریایی و یا اضافه کردن روغن زیتون به سالادهایتان می‌توانید ذخیره امگا 3 بدن خود را بالا ببرید و از ابتلا به خستگی مزمن و زودرس جلوگیری کنید.

سر ساعت بخوابید

کار کردن در شیفت‌های کاری متغیر یکی از دلایل زیاد خسته بودنتان است. اگر با ساعت بیولوژیک بدنتان دربیفتید و به‌موقع و به‌اندازه نخوابید، زود خسته می‌شوید. خواب کافی و 7-8 ساعت در شب خوابیدن، هشیاری مغز و توان بدنتان برای فعالیت را بیشتر می‌کند.

چاقید

اگر چربی‌های اضافه بدنتان را از بین ببرید و وزنتان را پایین بیاورید، نه‌تنها حال روان‌تان بهتر می‌شود، بلکه جسمتان هم قدرت و توانایی بیشتری پیدا می‌کند. رسیدن به اندام متناسب، خستگی مزمنی که گرفتارش شده‌اید را از بین می‌برد و شما را برای انجام فعالیت‌های بیشتر توانا می‌کند.

فکر و خیال نکنید

جسم و روان شما به هم گره خورده‌اند. وقتی عصبی و مضطربید فقط به خوراکی‌های یخچال حمله می‌کنید. یکی از عوارض فشارهای روانی که گرفتارشان می‌شوید،‌ همیشه خسته بودنتان است.

وقتی مدام فکر و خیال می‌کنید و در ذهنتان هزار و یک‌چیز را می‌چرخانید، حتی باوجود نداشتن فعالیت جسمی، خیلی زود خسته می‌شوید و احساس می‌کنید توان جسمی‌تان به نسبت قبل کم شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.