بخاری آکواریوم ( آبگرمکن ) ودماسنج آکواریوم

بخاری آکواریوم

 

از وسایل دسته ی ضروری به شمار می رود که در صورت علاقه به تکثیر آبزیان این ضرورت بیش تر مشهود است .

در واقع آبگرمکن همانند بخاری عمل کرده و مانع از سرد شدن آب می شود .

استفاده از آبگرمکن برای تانک بچه ماهی ها و به خصوص در فصل پاییز و زمستان ضروری می باشد ولی در فصل های معتدل تنها در زمان تغییر ناگهانی هوا استفاده از آن ضروری است .

اگر مایل به تکثیر آبزیان در فصل های سرد هم هستید می توانید با معتدل نگهداشتن آب تانک آنها را راغب به جفت گیری کنید .

تذکر ها : 

1- هرگز آبگرمکن روشن را در آب قرار نداده یا از آب بیرون نیاورید .

2- قبل از روشن کردن آبگرمکن ابتدا 15 دقیقه آنرا روی آب قرار دهید تا با آب هم دما شود .

3- قدرت آبگرمکن باید متناسب با اندازه و حجم تانک شما باشد ، چون اگر نسبت به تانک شما قدرت کمتری داشته باشد به آن فشار آمده و می سوزد و اگر هم قدرت بالایی داشته باشد ، ممکن است به ماهی های شما آسیب برساند .

انواع آبگرمکن : آبگرمکن ها را می توان به دو نوع اتوماتیک و دستی تقسیم کرد که در آبگرمکن های دستی تنها از طریق کلید می توان آنرا کم یا زیاد کرد ؛ اما در مورد آبگرمکن های اتوماتیک دمای دلخواه تانک را تنظیم کرده و آبگرمکن پس از رسیدن آب به دمای تعریف شده ، خاموش شده و پس از کاهش دما مجدد به کار می افتد .

نکته : در آبگرمکن های قدیمی یک لامپ سبز و یک لامپ قرمز موجود است که به ترتیب روشن بودن چراغ های سبز و قرمز نشانگر روشن و خاموش بودن آبگرمکن است ؛ اما در آبگرمکن های جدید تنها یک لامپ ( قرمز یا سبز ) تعبیه شده که روشن یا خاموش بودن آن نشانگر روشن یا خاموش بودن آبگرمکن است .

تذکر : در مورد خرید آبگرمکن توصیه می شود ، آبگرمکنی را بخرید که سیم المنت ضخیم تری داشته باشد تا با استفاده ی مکرر هیچ آسیبی به آن نرسد .

نگهدارنده یا گیره بخاری : اصولاً به دلیل سنگینتر بودن آبگرمکن از آب ، به ته تانک منتقل می شود که چون آبگرمکن نباید از درپوش محافظ سیم برق در آب پایین تر برود ، می توان از یک گیره که به همین منظور ساخته شده استفاده کرد . معمولاً گیره ها یک قسمت برای قرار گرفتن آبگرمکن در آن و دو بادکش ( بست ) برای اتصال به شیشه دارند .

دماسنج های آکواریوم : در صورتی که از آبگرمکن های دستی استفاده می کنید ، دانستن دمای هر لحظه از تانک برای شما ضروری می باشد .

دماسنج اکواریوم

در این مورد چندین نوع دماسنج تعبیه شده که بصورت زیر است :

1- دماسنج های عقربه ای : یک صفحه ی نمایشگر که به تانک وصل شده و دمای تانک را برحسب سانتیگراد یا فارنهایت نمایش می دهد .

2- دماسنج جیوه ای : همانند دماسنج پزشکی بوده و با قرار گرفتن در آب ، محل قرار گرفتن جیوه دمای آب را نشان می دهد .

3- دماسنج دیجیتالی ورقه ای : از سایر دماسنج ها ساده تر و ارزانتر است که با اتصال آن به شیشه سبز شدن شماره های روی آن ؛ دمای تانک را نمایش می دهد . توجه داشته باشید ، اگر این دماسنج با رطوبت در تماس باشد ، کارایی خود را از دست می دهد .

نکته : شماره هایی که به رنگ قرمز می باشند ، حدود دما را نشان داده و نشانگر متغیر بودن دمای آب بین آن حدود است .

تذکر : برای تبدیل درجه ی سانتیگراد به فارنهایت می توان دما بر حسب سانتیگراد را در کسر نه پنجم ضرب و سپس با 32 جمع کرد تا دما بر حسب درجه ی فارنهایت به دست آید .  

تذکر : برای تعیین قدرت آبگرمکن برای تانک هم می توان از جدول زیر استفاده کرد . البته بعضی از دماها و حجم ها ذکر نشده که شما می توانید با توجه به سایر اعداد آن را تخمین بزنید .

دماسنج آکواریوم

توضیحات جدول : در ردیف های افقی دمای آب تانک خود را یافته و سپس در ستون عمودی همان ردیف می توانید پس از یافتن حجم تانک خود ، قدرت مورد نیاز برای آبگرمکن خود را بیابید . به طور مثال برای یک تانک با حجم 150 لیتر و دمای 15 درجه سانتیگراد ، به آبگرمکنی با قدرت 200 وات نیاز است .

جدول تعیین قدرت آبگرمکن

15 درجه سانتیگراد

10 درجه سانتیگراد

5 درجه سانتیگراد

دما / حجم آب

75 وات

50 وات

25 وات

20 لیتر

100 وات

75 وات

50 وات

40 لیتر

150 وات

100 وات

75 وات

75 لیتر

200 وات

150 وات

200 وات

150 لیتر

400 وات

300 وات

250 وات

200 لیتر

500 وات

400 وات

300 وات

300 لیتر

برگرفته ازaquarium5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *