برای درد هایمان پیش چه پزشکی برویم

آشنایی با پزشکان متخصص هر درد،وقتی جایی از بدنتان درد میکند به سراغ چه پزشکی می روید؟

– متخصص داخلی چه وظایفی دارد ؟

این تخصص به تشخیص و درمان بیماری های داخلی می پردازد که ارگانی از بدن یا همه آن را درگیر می کنند. رشته داخلی در گذشته زیر شاخه یا فوق تخصص نداشت و متخصصان داخلی همه نوع بیماری را ویزیت می کردند اما امروزه این رشته ، فوق تخصص های متعددی دارد ، از جمله :

فوق تخصص گوارش و کبد : این پزشک به بررسی و درمان بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و پانکراس ؛ آندوسکوپی ؛ کولونوسکوپی و … می پردازد.

فوق تخصص خون و آنکولوژی : مطالعه خون و بافت های سازنده خون ، تشخیص ، درمان و انجام شیمی درمانی برای افراد مبتلا به بیماری های خون و تومورهای سرطانی برعهده این پزشکان است.

فوق تخصص کلیه ( نفرولوژی ) : درمان و تشخیص بیماری های داخلی کلیه و هم چنین انجام و آماده سازی بیماران برای پیوند کلیه و دیالیز و نگهداری پیوند کلیه از وظایف این پزشکان است. برای تشخیص و درمان فشار خون نیز می توانید به این متخصصان مراجعه کنید.

فوق تخصص رماتولوژی : شناخت و درمان اختلالات مربوط به مفاصل و سایر بافت های هم بند ، عضلات ، بیماری های رماتولوژی و پوکی استخوان بر عهده اینپزشکان است.

فوق تخصص غدد :شناخت و درمان بیماری های غدد ، تیروئید ، دیابت ، چاقی ، اختلالات چربی خون ، اختلالات قائدگی و پرمویی ، بیماری های متابولیک و ارثی ، کوتاهی قد و اختلال رشد ، کمبود وزن در کودکان ، بلوغ زودرس و دیررس ، بیماری های غدد جنسی و دستگاه تناسلی ، بیماری های غدد هیپوفیز ، تعیین جنسیت و ایهام تناسلی و بیماری های غدد فوق کلیوی به این گروه از پزشکان مربوط می شود.

فوق تخصص قلب و عروق : درمان بیماری های قلب و عروق خونی ، انجام آنژیوگرافی ، اکو و نیز تعیین موارد لازم برای عمل جراحی قلب به این گروه از پزشکان مرتبط است. عملکرد این رشته کاملا همانند رشته تخصصی قلب و عروق است ( متخصصین قلب و عروق ) که پس از دوره پزشکی عمومی به دست می آید. این رشته فلوشیپ های متعددی مثل اکوکاردیوگرافی ( تصویربرداری از قلب با امواج صوتی ) ، اینترونشنال کاردیولوژی ( ترمیم قلب و عروق از طریق کاتتر ) ، بیماری های مادر زادی قلب در بالغین ، نارسایی قلب ، پیس میکر ( دستگاه ضربان ساز قلب ) و…. نیز دارد.

فوق تخصص ریه : بررسی و درمان اختلالات مربوط به شش ها و سایر اجزای دستگاه تنفسی برعهده این پزشکان است.

فوق تخصص بیماری های عفونیو گرمسیری : تشخیص ، درمان و پیش گیری از بیماری های عفونی ، تب دار و واگیردار ناشی از میکروار گانسیم ها ( میکروب ها ، ویروس ها و… ) به این پزشکان مربوط می شود. این رشته تخصص مستقیم هم دارد ( متخصص عفونی ) که پس از دوره پزشکی عمومی به دست می آید.

جراح عمومی متخصص است نه پزشک عمومی !

برخی از بیماران ، تمایلی به مراجعه به جراحان عمومی ندارند و به اشتباه این متخصصان را با پزشکان عمومی در یک رده قرار می دهند. در حالی که جراحی عمومی متخصصی است که از جراحی های تیروئید ، کیسه صفرا ، فتق ها ، توده های زیر جلدی و سطحی ، سرطان های دستگاه گوارش تا بیماری های سینه ، بیماری های ناحیه مقعد مانند بواسیر ، شقاق مقعد و… در حیطه کاری او قرار می گیرد. جراحی سایر قسمت ها نیز به رشته های فوق تخصصی یا فلوشیپی سپرده می شود ، از جمله :

فوق تخصص جراحی اطفال : جراحی های مادر زادی اطفال و نوزادان و سایر جراحی های اطفال بر عهده این پزشکان است.

فوق تخصص جراحی توراکس : جراحی اعضای داخلی قفسه سینه به جز قلب بر عهده این جراحان است.

فوق تخصص جراحی قلب و بای پس قلبی : جراحی دریچه های قلب و عروق بزرگ بر عهده جراحان قلب است.

فوق تخصص جراحی عروق محیطی و تروما : این پزشکان به جراحی پیوند عروق ، آسیب های فیزیکی ، درمان واریس و… می پردازند.

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، ترمیمی و سوختگی : این جراحان به ترمیم بیماران سوختگی و نیز جراحی های زیبایی بینی ، سینه ، شکم و… می پردازند. هم چنین سایر اعمال ترمیمی مانند ناهنجاری های مادر زادی صورت ، شکاف کام و شکاف لب ، تومورهای سر و گردن و درمان صدمات دست و… بر عهده این پزشکان است.

تخصص جراحی استخوان و مفاصل ( ارتوپدی ) : اصلاح شکستگی ها و بیماری های مربوط به استخوان ها ، ستون فقرات و مفاصل ، در رفتگی ها ، فلج های مادرزادی و اکتسابی ، ترمیم زردپی ها و اعصاب محیطی ، درمان تومورهای استخوانی ، کشیدگی و رگ به رگ شدن ، پاره شدن تاندون ها و رباط ها ، آسیب های ورزشی ، آرتروز ، ساییدگی مفصل و… به این گروه از جراحان ارتباط دارد. اینتخصص خود به شاخه های فوق تخصصی مختلفی تقسیم می شود از جمله ارتوپدی اطفال ، جراحی تومورهای استخوانی و نسج نرم ، جراحی دست ، شانه و آرنج ، زانو ، لگن و مفصل ران ، ستون فقرات ، پا و مچ پا و..

تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و تناسلی ( اورولوژیست ) : بیماری های کلیه و مجاری ادراری ، عفونت های ادراری ، انواع بی اختیاری های ادراری ، افتادگی مثانه و… نیز بیماری های مربوط به نازایی مردان به این گروه از جراحان ارتباط دارد. به یاد داشته باشید که بیماری های کلیه و مجاری ادراری اگر فقط نیاز به درمان دارویی داشته باشند توسط متخصصان داخلی و نفرولوژی درمان می شوند اما بیماری هایی که نیاز به جراحی دارند مانند سنگ های کلیه ، حالب و مثانه ، تومورهای سیستم ادراری و نیز پروستات به وسیله متخصصان ارولوژی درمان می شوند.

تخصص جراحی مغز و اعصاب : جراحی های مغز و نخاع ، درمان ضربه های مغزی و تومورهای مغز و نخاع ، دیسک های کمر و اختلالات ستون فقرات به این گروه از جراحان ارتباط دارد. به یاد داشته باشید که جراحی مغز و اعصاب ( نورولوژیست ) متفاوت است. بنابراین برای درمان بیماری هایی که در حیطه جراحی نیست مانند بیماری ام اس ، سکته مغزی یا تشنج نباید به جراح مراجعه کنید.

تخصص جراحی زنان و زایمان : تشخیص ، درمان و جراحی های رشته زنان در دوران قبل از بلوغ ، باروری ، یائسگی ، انجام سزارین و زایمان طبیعی ، نازایی ، درمان سرطان های دستگاه تناسلی زنانه ، بی اختیاری ادرار ، عفونت های دستگاه تناسلی زنانه ، اختلالات قاعدگی ، کیست های تخمدان و… به این گروه از پزشکان ارتباط دارد. این رشته شامل موارد جراحی و غیر جراحی است. این تخصص خود به شاخه های فوق تخصصی مختلفی تقسیم می شود از جمله جراحی سرطان ، ای.وی.اف و لاپاراسکوپی. نازایی وای. وی. اف و فلوشیپ پریناتولوژی ( طب مادر و جنین ).

تخصص جراحی گوش و حلق و بینی : تشخیص ، درمان و جراحی های گوش ، فک ، صورت ، بینی و لوزه بر عهده این جراحان است. تخصص گوش و حلق و بینی فلوشیپ دیگری تحت عنوان جراحی سر و گردن نیز دارد.

متخصص ، فوق تخصص یا فلوشیپ ؟

در زمان مراجعه به پزشکان معمولا با عناوین مختلفی پس از نام آن ها مواجه می شویم ؛ از جمله متخصص ، فوق تخصص ، فلوشیپ و… اما این عناوین چه تفاوت هایی با هم دارند؟

متخصص

مجله خبری لحظه نما:هر پزشک عمومی پس از حدود دو تا سه سال و گاهی چهار سال تحصیل در یکی از رشته های تخصصی به عنوان متخصص آن رشته پزشکی شناخته می شود.

فوق تخصص

متخصص ها در رشته های مختلف پزشکی پس از گذراندن دو تا سه سال دیگر به عنوان فوق تخصص یکی از زیر گروه های رشته تخصصی خود شناخته می شوند.

فلوشیپ

دوره های آموزشی برای پزشکان متخصص که مدت آن ها کم تر از دو سال است ، دوره های فلوشیپی یا تکمیل تخصص نام دارند. این دوره ها به عنوان فوق تخصصی تلقی نمی شوند.

PHD

مدرک دکترای نا پیوسته در رشته های علوم پایه از جمله رشته های علوم پایه پزشکی غیر بالینی جهت انجام فعالیت های دانشگاهی ؛ تحقیقی و تدریس است و هیچ یک از کسانی که این مدرک را دارند ، نمی توانند برای درمان دردتان کاری کنند.

پوست ، داخلی ، زنان ، اطفال ؟

حتما شما هم دیده اید که روی تابلو برخی پزشکان ، چند تخصص در کنار هم نوشته می شود ؟ اگر این عناوین بدون واژه (( متخصص )) در کنار هم آورده شوند ، یعنی با تابلوی یک متخصص عمومی رو به رو هستید. در واقع چنین پزشکی در این رشته ها متخصص نیست و فقط بر اساس تجربه و دوره های کوتاه مدتی که گذرانده است ، این خدمات را ارائه می دهد. فراموش نکنید که ما پزشک همه فن حریف نداریم و اگر از اطرافیان خود تعریف پزشکی را شنیدید ، بدانید که این پزشک فقط در رشته تخصصی خودش عملکرد خوبی دارد. این تعریف ها دلیل نمی شود که برای هر بیماری به این پزشک مراجعه کنید. برای مثال اگر یک جراح کلیه ، سنگ کلیه پدرتان را با موفقیت عمل کرده و از کار او راضی هستید به معنای این نیست که آن جراح می تواند سر درد مزمن شما را هم بر طرف کند ! پس پول و وقت خود را هدر ندهید و برای هر بیماری خاصی به متخصص مربوطه آن مراجعه کنید.

اگر کودک تان بیمار شده

متخصص کودکان : تشخیص و درمان بیماری های کودکان و نوزادان ( زیر 14 سال ) مربوط به این رشته است. این رشته همانند رشته تخصص داخلی دارای فوق تخصص های متعددی است و دوره های فلوشیپی هم دارد ، از جمله دوره نوزادان ( که به بیماری های متولدین تا یک ماه می پردازد ) ، خون و سرطان ، ایمنولوژی و آلرژی ، کلیه ، گوارش ، عفونی ، غدد ، اعصاب ، روان پزشکی و قلب کودکان.

اگر ازسر درد رنج می برید…

متخصص مغز و اعصاب ( نورولوژیست ) : تشخیص و درمان بیماری های مغز و نخاع در حیطه غیر جراحی از جمله سر درد ها ، سر گیجه ، بیماری های اعصاب محیطی ، تشنج ها ، صرع ، فراموشی ، اختلالات حافظه ، گزگز دست ها و پاها ، کمر درد ، لرزش بدن ، اختلالات خواب ، سکته مغزی ، ام اس ، مننژیت ، نوروپاتی ، میوپاتی ، پارکینسون و… بر عهده این گروه از پزشکان است.

اگر کیف تان کوک نیست…

متخصص روان پزشکی ( اعصاب و روان ) : روان شناسی یکی از رشته های علوم انسانی است و روان پزشکی از شاخه های پزشکی محسوب می شود. روان پزشک برای بیمار دارو تجویز می کند اما روان شناس به روان درمانی و آموزش شیوه های صحیح تفکر و رفتار می پردازد در صورتی که حال شما با مشاوره و روش های غیر دارویی بهتر نشود ، چاره ای جز مراجعه به روان پزشک ندارید. متخصصان این رشته به درمان مشکلات اعصاب و روان از جمله روان پزشکی ها ، اختلالات خلقی ، وسواس ها ، اختلالات خواب ، افسردگی ، اضطراب ، بیش فعالی ، کم توجهی ، ترک مواد و الکل ، اوتیسم ، تیک ، اختلالات یادگیری و اختلالات روابط جنسی می پردازند. این تخصص یک رشته فوق تخصصی تحت عنوان روان پزشکی کودک و نوجوان نیز دارد.

اگر نگران پوست و موی تان هستید

متخصص پوست و مو : متخصصان این رشته به تشخیص ، درمان و جلوگیری از بیماری های مربوط به پوست ، مو و ناخن ها می پردازند. این رشته دارای فلوشیپ های مختلفی از جمله زیبایی پوست و لیزر ، کاشت مو و درماتوپاتولوژی ( ارزیابی و تفسیر میکروسکپی ضایعات پوستی ) است.

اگر به سرطان شک دارید

متخصص آسیب شناسی ( پاتولوژی ) : تشخیص بافت شناسی بیماری ها بر عهده این گروه از پزشکان است ؛ برای مثال اگر یک توده حین جراحی از بدن خارج شود ، آسیب شناس به شما خواهد گفت که توده مذکور سرطانی است یا خیر یا این که سرطان در چه مرحله ای از تهاجم و پیشرفت است.

اگر سیستم ایمنی بدن تان مشکل دارد…

متخصص ایمونولوژی و آلرژی : این متخصص به بررسی انواع واکنش های دفاعی بدن در برابر عوامل بیگانه ، روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری زا ، بیماری های خود ایمنی ، آسم ، آلرژی ، نقص های ایمنی ، واکسیناسیون ، پیوند اعضا و… می پردازد.

اگر مشکلات چشمی دارید...

متخصص چشم پزشکی : این متخصصان به تشخیص ، درمان و جراحی ضایعات و بیماری های چشم می پردازند. در ایران این رشته دارای چند فلوشیپ است ، از جمله فلوشیپ استرابیسم ( انحراف چشم ) ، قرنیه و سگمان قدامی ، گلوکوم ( آب سیاه ) ، ویتره و رتین ( شبکیه ) ، بیماری های سطح چشم ، پاتولوژی ( آسیب شناسی ) چشم مشترک با متخصصان پاتولوژی ، ترومای چشم ، جراحی پلاستیک چشم و…

اگر مشکلات فیزیکی و عضلانی دارید…

متخصص طب فیزیکی و توان بخشی : متخصصان این رشته با کمک طب الکترودیاگنوزیس ، تزریق های تشخیصی و درمانی و روش های دارویی و فیزیکی به پیش گیری ، تشخیص و درمان اختلالات و ضایعات سیستم اسکلتی / عضلانی / عصبی می پردازند. برای درمان ناتوانی ها و معلولیت های فیزیکی دردناک و عصبی اندام ها ، گرفتگی های عضلانی و… می توانید از این متخصصان کمک بگیرید.

اگر می خواهید به تناسب اندام برسید...

متخصص پزشکی ورزشی : متخصصان این رشته در حیطه ورزش حرفه ای ، تجویز مناسب ورزش در زمینه پیش گیری و درمان بیماری های مختلف ، چاقی یا اضافه وزن مهارت دارند. برای مثال اگر می خواهید بدانید کدام ورزش مناسب اندام و وضعیت جسمی شماست یا چه گونه می توانید با کمک ورزش چربی های ناحیه خاصی از بدن تان را آب کنید یا این که شلی بازوها و… را بر طرف کنید ، باید از این متخصصان مشاوره بخواهید.

اگر کارتان به اورژانس بکشد …

متخصص طب اورژانس : این متخصصان معمولا در بخش اورژانس فعالیت می کنند و اطلاعات و مهارت های زیادی در رابطه با اورژانس های رشته های مختلف پزشکی دارند. این پزشکان قادر هستند به درمان و اداره آسیب های چند گانه مثل شکستگی استخوان ها و پارگی اعضای داخلی بدن ، بیماری های محیطی مثل گرما زدگی ، سوختگی و برق گرفتگی ، مسمومیت ها ، احیای قلبی / ریوی و… بپردازند.

اگر درد یا اعتیاد دارید…

فلوشیپ طب تسکینی : این رشته در بیماری های صعب العلاج مانند انواع سرطان های پیش رفته و تسکین درد بعد از اعمال جراحی سنگین کاربرد دارد. این فلوشیپ زیر گروه مشترک رشته های جراحی عمومی ، داخلی ، ارتوپدی و بی هوشی است.

فلوشیپ تخصصی اعتیاد : این رشته می تواند زیر گروه هر یک از رشته های روان پزشکی ، داخلی و بی هوشی باشد. متخصصان اعتیاد بهترین مشاور برای ترک اعتیاد به الکل ، مواد مخدر ، محرک و… به حساب می آیند.

فرق رادیولوژیست و پرتو درمان چیست ؟

متخصص رادیولوژی : متخصص رادیولوژی به تشخیص بیماری ها با کمک رادیولوژی ، سونوگرافی دالپر ، رادیوگرافی ،، CTSCANMRI و… می پردازد.

متخصص پرتو درمانی : درمان بسیاری از سرطان ها و… با پرتوهای یونیزان صورت می گیرد که این کار توسط پزشکان پرتو درمانی انجام می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *