بشر Beaker

بشر یک ظرف ساده برای همزدن، محلوط کردن و حرارت دادن مایعات می باشد که در بسیاری از آزمایشگاهها استفاده می شود.

بشرها معمولا استوانه ای شکل با ته صاف می باشند. در قسمتی از لبه آن فرورفتگی کوچکی وجود دارد که به ریختن مایعات کمک می کند.

بشرها معمولا از شیشه ساخته شده اند اما فلزی و پلاستیکی آن را هم در آزمایشگاه زیاد می بینید.

حجم های مختلفی از آن وجود دارد .از یک میلی لیتر تا چند لیتر

یکی از فواید بشرها اینست که می توان مایعات را درون آن ریخته و روی سه پایه گذاشته تا حرارت داده شود و بدلیل راحت همزدن مزیت خود را دارد.

سه نوع بشر داریم که شکل آنها متفاوت می باشد:

معروفترین مدل آن بشری است با ارتفاع حدود 1.4 برابر قطر آن ، اما یک نوع دیگر ارتفاع دوبرابر قطر دارد که معمولا برای تیتراسیون استفاده می شود و نوع سوم آن ارتفاع از قطر کمتر است.

بشر از دید یک علوم آزمایشگاهی :

بشر وسیله خوبی است ولی خدا پدر مایر آلمانی را بیامرزد که ارلن را درست کرد چون اگر قرار بود مایعات را با بشر حرارت بدهیم کار سختی بود.شاید یکی از تفاوتهای آزمایشگاه پزشکی با آزمایشگاه شیمی تمیز بودن و یا حتی استریل ماندن فعالیت ما می باشد چون همزدن محلولها در در آزمایشگاه باید بدون آلودگی باشد حتی گرد و خاک بسیار ریز و حتی پی اچ همزن هم در واکنشهای ما تاثیر دارد .در آزمایشگاه تشخیص طبی از بشر برای حجم سنجی استفاده می شود البته حجم های که زیاد اختصاصی و دقیق نباشد.

اگر بخواهیم از بشر تعریف کنیم یک از پرکاربردترین استفاده آن در آزمایشگاه پزشکی مخلوط کردن محلولها و مایعات می باشد چون بشر را ابتدا شسته و با حرارت بالا آنرا پاک مینمائیم و بعد محلولهایمان را باخیال راحت درون آن ریخته و مخلوط میکنیم و چون دارای فرورفتگی روی لبه آن می باشد به راحتی در ظرفها و حتی لوله انتقال می دهیم.

منبع:آمثبت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.