بعضی از خواص گوجه فرنگی

مصرف مداوم گوجه ‌فرنگي در پيشگيري از بروز حمله‌ هاي قلبي موثر است. بررسي‌ ها نشان داده است ليکوپن موجود در گوجه‌ فرنگي از ايجاد کلسترول بد و ايجاد پلاک‌ هاي چربي در سرخرگ‌ ها جلوگيري کرده و به اين ترتيب از بروز حمله قلبي پيشگيري مي‌ کند.

به گزارش ايرنا ، گوجه‌ فرنگي بسيار مفيد، کم‌ کالري و در عين حال خوش طعم است که خوردن آن به‌ عنوان يک گياه باارزش در رژيم غذايي روزانه يا هفتگي توصيه مي ‌شود.

اين گياه سرشار از ويتامين‌ هاي A B،C، فيبر و مواد معدني مانند پتاسيم، فسفر، کلسيم و منيزيم است.

يک عدد گوجه ‌فرنگي تازه 24 کالري انرژي، 5 گرم پروتئين، 1 گرم فيبر، 6 ميلي‌ گرم سديم، 15 ميلي ‌گرم ويتامين C و 292 ميلي ‌گرم پتاسيم دارد.

گوجه ‌فرنگي‌ ها با اين که شيرين هستند، داراي کالري پاييني مي باشند و از پرمصرف ‌ترين گياهان در دنيا به‌ شمار مي‌ روند که به ‌صورت خام، بخارپز، سرخ‌ کرده، پوره و سس مصرف مي ‌شوند.

گوجه

گوجه‌ فرنگي و ليکوپن

گوجه‌ فرنگي مقدار زيادي کاروتنوييد دارد که مهمترين آن ليکوپن است.
ليکوپن يک رنگدانه ‌کاروتنوييدي به رنگ قرمز روشن است که مسئول توليد رنگ قرمز در گوجه ‌فرنگي است.

ليکوپن، ميوه ها

گوجه ‌فرنگي، گريپ‌ فروت صورتي، پرتقال قرمز و هندوانه حاوي مقدار زيادي ليکوپن هستند.

بررسي‌ها نشان داده است، مصرف مقادير زياد ليکوپن موجب کاهش حملات قلبي و سرطان‌ هاي پروستات، پستان، ريه، معده، لوزالمعده، روده و دهان مي ‌شود.

برخي از انواع کاروتنوييدها پس از مصرف مي ‌توانند به ويتامين‌ A تبديل ‌شوند که ليکوپن از اين خاصيت مستثنا بوده و داراي خاصيت آنتي ‌اکسيداني است.

پژوهش ‌ها نشان مي ‌دهد بسياري از فوايد و خواص ميوه‌ ها و سبزي ‌ها مربوط به خاصيت آنتي ‌اکسيداني آن ها است.

آنتي ‌اکسيدان‌ ها به ترميم آسيب‌ هايي که توسط راديکال‌ هاي آزاد در بدن ايجاد شده، کمک مي ‌کنند.

ليکوپن موجود در گوجه ‌فرنگي يک آنتي‌ اکسيدان قوي است که خطر ابتلا به سرطان را کاهش مي ‌دهد.

ليکوپن مهم ‌ترين ماده غذايي موجود در گوجه‌ فرنگي است و با خاصيت آنتي ‌اکسيداني خود قادر است، راديکال‌ هاي آزاد اکسيژن را خنثي کرده و به اين وسيله از ابتلاي افراد به بيماري‌‌ هايي از قبيل سرطان، پيري زودرس، مشکلات قلبي و عروقي، پوکي استخوان،‌ ديابت و بسياري از مشکلات و بيماري‌ هاي ديگر جلوگيري کند.

اين ماده محلول در چربي است و در نتيجه، مصرف ليکوپن همراه غذاهاي حاوي چربي و روغن، قابليت استفاده بدن از ليکوپن را افزايش مي ‌دهد. هر 100 گرم گوجه ‌فرنگي، بسته به ميزان رسيدگي آن حاوي حدود 3 تا 9 ميلي ‌گرم ليکوپن است.

مصرف روزانه 3 تا 4 گوجه ‌فرنگي يا 1 تا 2 قاشق رب‌ گوجه ‌فرنگي و همچنين مصرف مقدار متعادل سس گوجه ‌فرنگي مفيد است.

حتما شنيده ‎ايد که پختن
سبزي‌ ها و ميوه‌ ها باعث از بين رفتن ويتامين موجود در آن ها و کمتر شدن ارزش غذايي ‌شان مي ‌شود اما در مورد گوجه ‌فرنگي شرايط
متفاوت است.

هرچند بخشي از ويتامين‌ C گوجه‌ فرنگي بر اثر پخته شدن از بين مي ‌رود اما قابليت جذب کاروتن‌ هاي موجود در گوجه‌ فرنگي بر اثر پختن بيشتر مي ‌شود.

اگر گوجه ‌فرنگي به صورت خام مصرف شود، مقدار زيادي از ليکوپن آن به دليل هضم ‌نشدن از بدن دفع مي ‌شود.

عمل پختن، ديواره سلولي گوجه‌ فرنگي را شکسته و باعث مي‌ شود ليکوپن در دسترس بدن قرار گيرد و بيشتر جذب شود.

ليکوپن رب گوجه‌ فرنگي، سس گوجه‌ فرنگي، کنسرو گوجه ‌فرنگي در مقايسه با گوجه ‌فرنگي خام بيشتر و قابليت جذب آن هم بيشتر است.

گوجه ‌فرنگي و آهن

مصرف گوجه ‌فرنگي موجب افزايش جذب آهن در مواد غذايي گياهي مي ‌شود.

آهن موجود در گياهان به خوبي جذب بدن نمي شود و وجود ويتامين C موجود در گوجه ‌فرنگي، موجب جذب آهن مواد گياهي مي‌ شود. به همين دليل توصيه مي ‌شود افراد در رژيم غذايي ‌شان از گوجه ‌فرنگي خام و ساير سبزي‎ ها و ميوه ‌هاي حاوي ويتامين C استفاده کنند.

گوجه فرنگي و قلب

مصرف مداوم گوجه ‌فرنگي در پيشگيري از بروز حمله‌ هاي قلبي موثر است. بررسي‌ ها نشان داده است ليکوپن موجود در گوجه‌ فرنگي از ايجاد کلسترول بد و ايجاد پلاک‌ هاي چربي در سرخرگ‌ ها جلوگيري کرده و به اين ترتيب از بروز حمله قلبي پيشگيري مي‌ کند

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.