بهترین خوراکی‌ها برای چشم

برخی از مواد غذایی تاثیر قابل توجهی در حفظ سلامت چشم دارد. امگا 3، انواع ویتامین ها، رنگدانه ها و دیگر آنتی اکسیدان ها، عناصر غذایی ضروری برای عملکرد مطلوب سلول های بینایی است . اما این ترکیبات در چه خوراکی هایی وجود دارد؟

شبکیه از سلول های خاصی به شکل مخروط و تکه چوب تشکیل شده است. سلول های مخروطی که در دید روز و سلول های چوبی شکل که در دید شب نقش دارد، برای عملکرد مناسب، باید ویتامین A دریافت کند.
منبع : تخم مرغ ( به خصوص زرده)، جگر گوساله، کره، گوشت، ماهی، هویج، گوجه فرنگی،‌ زردآلو، اسفناج، کدو حلوایی، کاهو، فلفل و طالبی، می تواند این نیاز بدن را تامین کند.
ویتامین C؛ محافظ قرنیه و جلیدیه
این ویتامین از قرنیه و جلیدیه در برابر اکسیداسیون محافظت می کند و در پیشگیری از آب مروارید نقش دارد.
منبع :مرکبات و کیوی از غنی ترین منابع ویتامین C محسوب می شود. البته سبزی های برگ سبز مانند جعفری و اسفناج‌ و انواع کلم ها نیز مقدار قابل توجهی  ویتامین  c دارد.
 لوتئین و زاگزانیتن؛ ترکیبات ماکولای چشم
ماکولا بخش مرکزی شبکیه است که در دید جزئیات نقش دارد و برای مطالعه، نوشتن، رانندگی، شناخت چهره ها و… ضروری است. این قسمت سرشار از رنگدانه های لوتئین و زاگزانیتن است.
منبع : در انواع میوه ها و سبزی های زرد و نارنجی رنگ مانند هویج، کدو حلوایی، ذرت، فلفل، مرکبات و… و همچنین سبزی های سبز مانند اسفناج، کلم و… وجود دارد.
  امگا3 ؛ محافظ شبکیه چشم
این چربی در حفظ رطوبت مطلوب چشم نقش دارد و از خشکی آن پیشگیری می کند. همچنین نسبت به استحاله ماکولای چشمی نیز نقش محافظتی دارد.
مصرف دو تا سه بار ماهی در هفته و البته ترجیحا ماهی های چرب مانند ساردین،  آزاد و …و همچنین روغن های گیاهی سرشار از امگا 3 از جمله کلزا، گردو و کتان این نیاز بدن را تامین می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *