بهترین خوراکی برای تقویت ریه ها

بهترین رژیم غذایی برای سلامت سیستم تنفسی

تقویت سیستم تنفسی جزو یکی از مهمترین کارهایی است که باید در روزهای سرد سال در نظر گرفته شود. معمولا میزان آلودگی هوا در روزهای سرد سال بالاتر میرود و به دلیل شیوع بیماریهای مسری فصلی در این روزها، احتمال آسیب رسیدن به سیستم تنفسی بدن افزایش پیدا میکند.

از اینرو، لازم است همه افراد جامعه، تغییراتی در شیوه زندگی و الگوی غذاییشان برای روزهای سرد سال ایجاد کنند تا این تغییرات بتوانند با افزایش سلامت سیستم تنفسی به بهبود سلامت عمومی بدن کمک کنند.

در ادامه این مطلب،با اصول تغذیهای مهمی که رعایتشان برای تقویت سیستم تنفسی و حفظ سلامت آن ضروری است، آشنا میشوید.

بیشتر آب بنوشید

یکی از کارهایی که میتواند باعث بهبود عملکرد سیستم تنفسی شود، نوشیدن مقادیر زیادی از آب و مایعات دیگر است. نوشیدن آب کافی در طول روز میتواند گردش خون مطلوب را در بدن (خصوصا در ریه ها) حفظ کند، باعث حفظ رطوبت ریه ها شود و جلوی خشکی مخاط را بگیرد.

تمام این موارد کنار همدیگر به حفظ سلامت سیستم تنفسی کمک میکنند و باعث پیشگیری از تجمع سموم استنشاقی ناشی از آلاینده های موجود در هوا و میکروب ها در ریه ها میشوند.

مصرف سیر و پیاز را جدی بگیرید

 

سیر و پیاز ترکیبات آنتی اکسیدانی بسیار فراوانی دارند و به عنوان دو سبزی ریشه ای بسیار موثر از نظر خواص ضد التهابی شناخته میشوند.

از آنجایی که ریه ها و سیستم تنفسی در روزهای سرد و آلوده سال در معرض التهاب شدید قرار دارند، مصرف روزانه سیر و پیاز میتواند به کاهش التهاب در این ارگان حیاتی بدن کمک کند.خواص سیر و پیاز برای ریه

از طرف دیگر، سیر و پیاز دارای ترکیبات قدرتمند ضد عفونی کننده هستند و خوردنشان در شرایط آلودگی هوا یا آنفلوانزا میتواند به کاهش عفونت سیستم تنفسی کمک کند.

زنجبیل بخورید

زنجبیل در گروه ادویه ها و چاشنی های ضد التهاب قرار میگیرد.خواص ضد التهابی زنجبیل به قدری زیاد است که محققان مصرف روزانه آن را برای مبارزه با آلاینده های هوا در روزهای آلوده سال به منظور حفظ سلامت ریه ها بسیار مفید میدانند.

بهتر است برای حفظ سلامت سیستم تنفسی و ریه ها در روزهای سرد و آلوده سال، حتما زنجبیل را در انواع غذاها یا دمنوش ها به صورت روزانه مصرف کنید.

از فلفل تند غافل نشوید

انواع فلفل تند حاوی ترکیبی به نام «کپسایسین» هستند که هم میتواند باعث افزایش سرعت گردش خون در بدن شود و هم به افزایش ترشح مخاط بدن کمک کند.

افزایش سرعت گردش خون و افزایش میزان مخاط در ریه ها به حفظ سلامت آنها و تقویت سیستم تنفسی کمک میکند. از طرف دیگر، کپسایسین موجود در فلفل ها نوعی ترکیب ضدعفونی کننده طبیعی است. از اینرو، خوردن فلفل های تند، نقش موثری در بهبود شرایط تنفسی بدن ایفا میکند.

انار را از قلم نیندازید

انار به عنوان یکی از رنگین ترین انواع میوه ها، مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان های ارزشمندی مانند اسید الاژیک را در خود جا داده است.

این آنتی اکسیدان قوی، نقش موثری در حفظ سلامت سیستم تنفسی بدن بازی میکند و حتی میتواند جلوی رشد تومورهای ریوی را بگیرد. مصرف آب انار در روزهای سرد و آلوده سال، کمک بزرگی به سیستم تنفسی و ریوی میکند.

مصرف روزانه هویج را فراموش نکنید

هویج از جمله سبزیهای ریشه ای بسیار خوشمزه است که میتواند به صورت روزانه در انواع سالادها، سوپ ها و غذاها مورد استفاده قرار بگیرد.

خواص هویج برای ریه ها

از آنجایی که هویج سرشار از ویتامین A ویتامین C و لیکوپن است،مصرف روزانه آن به صورت خام یا پخته میتواند باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماریهای ریوی و تنفسی در روزهای سرد سال شود.

زردچوبه را در همه غذاهایتان بریزید

زردچوبه هم مانند زنجبیل در گروه ادویه های ضدالتهاب قرار میگیرد. زردچوبه ترکیبی منحصر به فرد به نام «کورکومین» دارد که به دلیل خواص ضدسرطانی و ضدالتهابی اش میتواند گزینه بسیار مطلوبی برای حفظ سلامت ریه ها و سیستم تنفسی در روزهای سرد و آلوده سال باشد.

از این رو، محققان توصیه میکنند اگر میخواهید میزان التهاب را در بدنتان کاهش دهید و سیستم تنفسی و قلبی-عروقی سالمتری داشته باشید، حتما مصرف روزانه زردچوبه را در برنامه غذاییتان جدی بگیرید.

گریپ فروت را نادیده نگیرید

گریپ فروت دارای یک نوع فلاونوئید ویژه به نام «نارینجین» است. دریافت این فلاونوئید از طریق گریپفروت میتواند به پاکسازی ریه ها، مخصوصا در افراد سیگاری و در شرایط آلودگی هوا کمک کند.

فواید گریپ فروت برای سیستم تنفسی

بهتر است میان انواع گریپ فروت، آنهایی را انتخاب کنید که صورتی مایل به قرمز هستند چون این گریپ فروتها علاوه بر نارینجین دارای آنتی اکسیدان قوی ای بهنام «لیکوپن» نیز هستند و مصرف آنها علاوه بر پاکسازی ریه ها به حفظ سلامت و افزایش قدرت سیستم تنفسی کمک میکند.

روغن زیتون را به رژیم غذاییتان اضافه کنید

روغن زیتون دارای چربیهای تک زنجیره ای و چندزنجیره ای غیراشباع است. دریافت این چربیها نقشی اساسی در حفظ سلامت ریه ها بازی میکند.

از طرف دیگر،روغن زیتون مقادیر مناسبی از اسیدهای چرب امگا 3 را هم در خود جا داده است. به همین دلیل مصرف حجم متعادلی از آن در طول روز میتواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند.

معمولا زمانی که ما در معرض استنشاق آلاینده ها قرار میگیریم، میزان التهاب در ارگانهایی مانند ریه، قلب و مغز افزایش مییابد.

از این رو،مصرف خوراکی های ضدالتهاب مانند روغن زیتون در این شرایط از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین، بهتر است در روزهای سرد و آلوده سال و به منظور حفظ سلامت سیستم تنفسی، مصرف روغن زیتون همراه با سالاد یا غذاهای خود را فراموش نکنید.

روزی یک عدد سیب بخورید

انواع سیب حاوی مقادیر قابل توجهی از فلاونوئیدها، ویتامین E و ویتامین C هستند. این ترکیبات به بهبود عملکرد سیستم تنفسی، خصوصا در روزهای آلوده سال و در افراد مبتلا به آنفلوانزا، کمک میکنند.

محققان بر این باورند افرادی که میخواهند سیستم تنفسی سالمی در روزهای سرد یا آلوده سال داشته باشند باید حداقل روزی یک عدد سیب مصرف کنند.

چای سبز بنوشید

چای سبز جزو نوشیدنی های سرشار از آنتی اکسیدان و فلاونوئید است. محققان معتقدند مصرف روزانه 2تا 3 فنجان چای سبز میتواند به کاهش شدید التهاب در بدن کمک کند و شرایط سیستم تنفسی را بهبود ببخشد.

خواص چای سبز برای ریه

از طرف دیگر،اگر چای سبز به صورت گرم مصرف شود،میتواند از طریق افزایش میزان مخاط بدن،میزان حساسیت و التهاب ریه ها را کاهش دهد و درنهایت به بهبود شرایط تنفسی در روزهای سرد و آلوده سال منتهی شود.

دانه های خام را از یاد نبرید

انواع دانه های خام مانند دانه کدو، آفتابگردان و بذر کتان، حجم قابل توجهی از منیزیم را در خود جا داده اند

زمانی که ریه ها یا به طور کلی سیستم تنفسی بدن در اثر تماس با هوای آلوده با احتمال آسیب دیدگی مواجه میشود، خوردن خوراکی های سرشار از منیزیم میتواند به آرام شدن عضلات راههای تنفسی و کاهش التهاب در سیستم تنفسی کمک کند.

از این رو، اگر میخواهید سیستم تنفسی بدنتان را در روزهای آلوده سال تقویت کنید، مصرف روزانه 1تا 2 قاشق غذاخوری از مغزها یا دانه های خام را به شما توصیه میکنیم.

درباره علائم سرطان ریه نیز بخوانید

سبزی های رنگی بخورید

از جمله مهمترین توصیه هایی که برای حفظ سلامت سیستم تنفسی و بهبود عملکرد ریه ها در روزهای سرد و آلوده سال ارائه میشود، این است که به صورت روزانه حجم بسیار بالایی از ویتامینها، املاح یا آنتی اکسیدانها را دریافت کنید.

زمانی که میزان دریافت آنتی اکسیدان ها در بدن افزایش می یابد، بدن هم میتواند بسیار ساده تر با رادیکالهای آزاد ناشی از استنشاق آلاینده ها مبارزه کند و به این ترتیب باعث بهبود عملکرد تمامی ارگانهای حیاتی بدن،از جمله ریه ها شود.

به همین دلیل توصیه کلی بر این است که برای حفظ سلامت سیستم تنفسی بدن، حتما به صورت روزانه 5 تا 9 وعده میوه و سبزی با رنگهای مختلف مصرف کنید. این میوه ها و سبزی ها میتوانند به صورت جداگانه یا در ترکیب با انواع سالاد، غذا، سوپ یا دسر تهیه و مصرف شوند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *