فواید صبحانه خوردن

6 دلیل خوب برای افزایش میل به صبحانه خوردن

متاسفانه بسیاری از افراد به‌ دلیل زندگی ماشینی این روزها و کمبود وقتی که همیشه در زندگی‌ شان احساس می‌ کنند، وعده غذایی صبحانه را نادیده می‌ گیرند. این نادیده گرفتن از طرف بزرگسالان می‌ تواند باعث شکل‌ گیری الگوی نادرستی برای کودکان خانواده هم بشود بنابراین اولین دلیلی که برای خوردن صبحانه مطرح می‌ شود، حفظ سلامت جسمانی و روانی تمام اعضای خانواده است.

افزایش انرژی

صبحانه به‌ عنوان مهم‌ ترین وعده غذایی برای تامین سوخت و ریز مغذی‌ های مورد نیاز بدن شناخته می‌ شود. افرادی که می‌ خواهند صبح را با انرژی جسمانی و تمرکز روانی مطلوب آغاز کنند باید حتما صبحانه بخورند. صبحانه می‌ تواند حتی یک لقمه نان ساده همراه یک مدل لبنیات و مقداری از مغزها باشد.

همین صبحانه ساده پروتئین، چربی، ویتامین و کربوهیدرات مناسبی به بدن می‌ رساند، مخصوصا اگر با یک لیوان شیر یا مقداری سبزی و صیفی همراه شده باشد. با این‌حساب، متوجه می‌ شوید که نخوردن صبحانه در مرحله اول، عارضه‌ ای جز بی‌حالی و عدم تمرکز صبحگاهی برای شما نخواهد داشت.

دوری از اضافه وزن

بسیاری از مطالعات جهانی ثابت کرده‌ اند مصرف نکردن صبحانه می‌ تواند تمایل فرد به خوردن هله‌ هوله‌ های چرب، شیرین و شور را در میان‌ وعده‌ ها افزایش دهد و به این ترتیب، احتمال ابتلا به اضافه‌ وزن را برای فرد افزایش دهد. این درحالی است که اگر شما در وعده صبحانه از یک مدل غلات سبوس‌ دار کنار لبنیات، مغزها و صیفی‌ ها یا سبزی‌ ها استفاده کنید، سیری لازم را برای رسیدن به یک میان‌ وعده سالم در بدنتان تامین می‌ کنید و نیازی به خوردن خوراکی‌ های چرب و شیرین برای رفع گرسنگی میان روز حس نخواهید کرد.

کنترل قند خون

خوردن صبحانه می‌ تواند به کنترل قند خون کمک کند و جلوی نوسانات ناگهانی قند خون را بگیرد. نوسانات ناگهانی قند خون که در اثر گرسنگی‌ های طولانی‌ مدت و نخوردن صبحانه اتفاق می‌ افتد، می‌ تواند بی‌ حالی روزانه و کاهش تمرکز را به‌ دنبال داشته باشد. به همین دلیل زمانی که دانش‌ آموزان یا دانشجویان بدون خوردن صبحانه سالم، خانه را ترک می‌ کنند،با مشکلاتی مانند عدم تمرکز و هوشیاری برای یادگیری درس مواجه می‌ شوند.

نکته مهمی که نباید از آن غافل ماند، این است که علاوه بر توصیه به مصرف صبحانه، اکیدا به خوردن صبحانه سالم به‌ جای هر صبحانه‌ ای توصیه می‌ شود.

به‌ عنوان مثال، منظور ما از صبحانه این نیست که یک عدد کیک یا کلوچه صنعتی سرشار از چربی ترانس یا شکر را همراه شیرکاکائو یا چای میل کنید، بلکه توصیه می‌ کنیم حتی در شرایطی که کمترین زمان را برای خوردن صبحانه دارید، باز هم مغذی‌ ترین ترکیبات غذایی را مصرف کنید، مثلا در شرایط فوری، یک پیاله شیر و غلات سبوس‌ دار، یک لقمه نان و پنیر، یک لیوان شیر با دو عدد خرما، یا یک پیاله از میوه‌ های خشکی مانند کشمش، مویز و توت همراه یکی دو نوع از مغزهای خام می‌ تواند گزینه مناسب‌ تری به‌ جای کیک‌ ها و کلوچه‌ های صنعتی باشد.

موارد اورژانسی برای خوردن صبحانه

در مواردی که وقت آماده کردن و خوردن هیچ نوع صبحانه‌ ای را ندارید، توصیه می‌ کنیم یک عدد شیر پاکتی تک‌ نفره، یک عدد موز و مقداری خرما را در کیف کار یا تحصیلتان بگذارید و این خوراکی‌ ها را قبل از آغاز فعالیت و در طول مسیر مصرف کنید.

اگر خانواده‌ ها می‌ دانند ممکن است صبح‌ ها وقت کافی برای تهیه صبحانه نداشته باشند، می‌ توانند یک لقمه ساده و سالم را از شب قبل آماده کنند و صبح روز بعد فقط زمان اندکی را به خوردن آن لقمه با یک لیوان نوشیدنی ساده مانند شیر، آب‌ میوه طبیعی یا چای رقیق اختصاص دهند.

به‌ منظور ایجاد تنوع در صبحانه برای کسانی که همیشه نمی‌ توانند غذای جویدنی هنگام صبح مصرف کنند، توصیه می‌ شود انواع اسموتی‌ ها یا پوره‌ ها هم در برنامه غذایی صبحانه گنجانده شود، مثلا شما می‌ توانید صبح‌ ها یک عدد میوه مانند موز را همراه کمی خرما، مقداری آجیل یا دانه خام و مقداری شیر یا کمی عسل داخل مخلوط‌ کن بریزید و این ترکیب مغذی را به‌ جای صبحانه میل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.