بهترین زمان برای واکسینه شدن در بارداری

بهترین زمان واکسینه شدن
واكسن ام ام آر (سرخك، سرخجه، اوريون)

  آنچه باید بدانیم   اگر مادر به سرخجه دچار شود، به شکل خطرناکی احتمال ناهنجاری‌های مادرزادی افزایش خواهد یافت. حداقل بیست و هشت روز پیش از لقاح جنین، این واکسن را بزنید.

پاپیلوما ویروس انسانی تناسلی یا اچ پی وی (HPV)                       

  آنچه باید بدانیم   این واکسن مستلزم سه دوز طی شش ماه است. اگر در فاصله‌ی بین دو دوز باردار شوید، برای دوز بعدی باید تا پس از زایمان صبر کنید. به این ترتیب نیز ایمنی کامل را در یافت می‌کنید.

واکسن واریسلا (زونا)

  آنچه باید بدانیم     اگر آزمایش خون نشان دهد که نسبت به واریسلا واکسینه نیستید، حداقل بیست و هشت روز پیش از لقاح جنین، آن را تزریق کنید. 

  در دورانی که باردارید   عاقلانه است که واکسن آنفلوآنزا بزنید، از پزشک زنان و زایمان خود بپرسید که آیا بیماری هپاتیت ب خطری برایتان دارد و آیا بهتر نیست که واکسن هپاتیت B بزنید تا شما را از ابتلا به آن مصون کند و از انتقال بیماری به بچه در هنگام زایمان نیز پیشگیری شود!

اگر پیش از اینکه متوجه بارداری خود شوید، به طور تصادفی یکی از این واکسن‌ها را تزریق کرده‌اید،                   بهتر است بدانید که خطرات ناشی از این واکسن‌ها در دوران بارداری تقریباً همگی فرضی‌اند. بنابراین، هراسان نشوید. در صورت نگرانی، با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *