بهترین منابع ویتامین D کدامند؟

در هنگام صحبت از منابع ویتامین D ذهن بسیاری از افراد ناخودآگاه به سوی شیر معطوف می شود که در واقع جزء منابع خوب ویتامین D نیز به شمار می رود. تخم مرغ و بخصوص زرده آن حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین D است. البته این مقدار در زرده تخم مرغ خام بیشتر است. ولی در دوران بارداری باید از مصرف تخم مرغ خام پرهیز کرده و حتما آن را بصورت پخته مصرف کرد.

قارچ هم از منابع خوب ویتامین D به شمار می رود … مشروط بر آنکه آن نیز بخصوص در این دوران به صورت پخته مصرف شود. ماهی آزاد (به دلیل دارا بودن جیوه بهتر است در مصرف آن افراط نکنید)،

ماهی تن کنسرو (زیرا میزان جیوه آن کمتر از ماهی تن تازه است) و همچنین قزل آلا و شاه ماهی نیز جزء منابع خوب ویتامین D محسوب می شوند.
جگر گاو هم از جمله منابع دیگر ویتامین D است که به علت داشتن مقادیر فراوان ویتامین A باید در مصرف آن در دوران بارداری احتیاط کرد.
در نهایت شیر سویا نیز در صورت غنی شدن با ویتامین D از منابع خوب این ویتامین به شمار می رود زیرا این فرآورده در حالت طبیعی فاقد ویتامین D است. با وجود چنین طیف گسترده ای از مواد غذایی می توانید ضمن لذت از صرف آنها بهره ویتامین D بدن خود را نیز به راحتی از طریق تغذیه افزایش دهید.

ضمن آنکه این مواد غذایی می توانند جایگزین بسیار مناسبی برای مصرف کپسول های روغن کبد ماهی باشند زیرا این مکمل ها که مصرف آن در سال های گذشته برای کودکان رواج بیشتری داشت علی رغم دارا بودن مقادیر فراوان ویتامین D به دلیل داشتن طعمی خاص اغلب موجب بروز احساس تهوع در حین بلع شده و مصرف آن بخصوص برای کودکان بسیار ناخوشایند است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *