به جای جویدن ناخن‌ها این راه‌ ها را امتحان کنید!

می‌دانیم که دست خودتان نیست. گاهی هرچقدر هم که مقاومت می‌کنید، روان و جسم شما در برابر اضطراب تسلیم می‌شود. اما محققان می‌گویند تسلیم شدن، همیشه تنها راه شما در مواجهه با استرس نیست. از نظر آنها با چند راه ساده، می‌توانید مقاومت بدن و البته روان‌تان را در برابر فشارهای روانی بیشتر کنید و تپش قلب‌تان در لحظه‌های سخت را کمتر کنید.

هر روز یک تا سه گرم امگا 3 مصرف کنید
برخی از شواهد نشان می‌دهند که اسیدهای چرب امگا3، توانایی کاهش علائم اختلالات اضطرابی را دارند و با کم کردن سطوح هورمون‌های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول در بدن، خلق‌وخوی شما را بهبود می‌بخشند. ماهی‌های چرب مانند ماهی تن و ماهی آزاد، گردو و بذرهای کتان، منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا3 هستند و با مصرف روزانه‌شان می‌توانید حال‌تان را خوش‌تر کنید.

اسطوخودوس بو کنید
اگر بدن‌تان را با روغن اسطوخودوس ماساژ دهید یا رایحه آن را استنشاق کنید، استرس‌تان کمتر می‌شود. رایحه روغن این گیاه، فشار خون را کاهش می‌دهد و آرامش را به شما برمی‌گرداند. محققان در یک پژوهش، تاثیر رایحه اسطوخودوس در کاهش استرس بیماران سرطانی را آزمایش کردند و دریافتند که حتی بیمارانی که دوره‌های سخت درمان را تجربه می‌کنند، با بوی اسطوخودوس آرام می‌شوند.

پایتان را در آب نمک بگذارید
وقتی حال‌تان خوش نیست، وان حمام را از آب گرم و نمک دریا پر کنید یا اینکه پاهای‌تان را در تشتی از آب گرم و نمک بگذارید. اگر به این ترکیب چند قطره روغن اسطوخودوس هم اضافه کنید، قطعا آرامش‌تان بیشتر می‌شود و اضطراب زودتر از بدن‌تان بیرون می‌رود.

آینده را تصور کنید
تنها مصرف خوراکی‌های خاص نیست که می‌تواند به کاهش استرس شما کمک کند. به گفته محققان ایجاد برخی از عادات احساسی، ذهنی و رفتاری در کاهش استرس نقشی انکارناپذیر دارد؛ برای مثال محققان در یک بررسی، تاثیر فکر کردن به آینده را در کم شدن استرس ثابت کردند. از نظر آنها وقتی به‌خاطر یک اتفاق غیرمنتظره به شدت دچار اضطراب می‌شوید، بهتر است خود را در آینده و سال‌های بعد تصور کنید. حالا که می‌ترسید نمره خوبی در امتحان نیاورید، به این فکر کنید که نمره پایین امتحان ریاضی، در 60 سالگی چه تاثیری بر زندگی شما می‌گذارد. از نظر محققان با فکر کردن به آینده، می‌توانید تاثیر مخرب اتفاقات را کوچک جلوه دهید و خودتان را تسکین دهید.