به خاطر کارتان مجبورید بایستید؟ این نکات را فراموش نکنید

کارمندهای رستوران‌ها، کارکنان واحد پذیرش، نگهبان‌ها و بسیاری از افرادی که به خاطر کارشان مجبورند ساعت‌ها در طول روز بایستند، همیشه در معرض ابتلا به آسیب‌های استخوانی و مفصلی هستند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، دیر یا زود از درد زانو، کمر و گردن شکایت خواهید کرد.
ایستاده کار کردن، برای هرکسی سخت است؛ اما همیشه آسیب‌های اسکلتی و مفصلی را به همراه نمی‌آورد. اگر برای انجام کارهایتان باید ساعت‌ها بایستید، لااقل به این نکات توجه کنید. شما می‌توانید با رعایت چند اصل، آسیب‌های ناشی از کار کردن در این شرایط را کمتر کنید.

درست بایستید
اگر تمام روز کمردرد و گردن‌درد دارید، ایستاده کار کردن را بهانه نکنید. این دردها نه صرفا به خاطر ایستادن، بلکه به خاطر قرار گرفتن در وضعیت نامناسب است. بد نیست بدانید که ایستادن هم راه و روش خاصی دارد؛ راه و رسمی که اگر به آن بی‌توجه باشید، از نوک سر تا پنجه‌های پایتان آسیب می‌بیند. برای درست ایستادن لازم است ابتدا شکمتان را منقبض کنید و تو بدهید. پس از این کار، قفسه سینه شما کمی جلو می‌آید و پشتتان صاف می‌شود. در این وضعیت، صاف نگه داشتن گردن و شانه برایتان آسان می‌شود و اسکلتتان در درست‌ترین وضعیت قرار می‌گیرد.

شانه‌ها را بچرخانید
حتی اگر در وضعیت درست قرار بگیرید، نمی‌توانید از سالم ماندن مطمئن باشید. وقتی زمان طولانی در یک وضعیت ثابت قرار می‌گیرید، زمینه برای آسیب دیدنتان فراهم می‌شود؛ در حالی که می‌توانید با حرکات ورزشی بسیار ساده در همان زمان کار کردن، وضعیتتان را بهتر کنید.
چرخاندن شانه‌ها یا همان رول کردنشان، یکی از کارهایی است که برای جلوگیری از گردن‌درد، کمردرد و شانه‌درد می‌توانید انجام دهید. اگر بتوانید بعد از هر یکی دو ساعت کار، پنج‌بار شانه‌ها را به عقب و پنج‌بار شانه‌ها را به جلو رول کنید، آسیب‌های اسکلتی در جریان کار را کاهش
خواهید داد.

یک پا را بالا بیاورید
سعی کنید در لحظاتی که باید در یک نقطه بایستید، یکی از پاهایتان را روی سطحی که 10 سانت بالاتر از پای دیگر قرار دارد بگذارید. بعد از چند دقیقه جای پاهایتان را عوض کنید و پای دیگر را بالا بیاورید. این کار هم خستگی‌تان را کم می‌کند و هم به سلامت اسکلتتان کمک می‌کند.

در صندلی فرو نروید
شاید بعد از چند ساعت کار، به خودتان استراحت بدهید و با بدنی خسته و خمیده روی صندلی بنشینید. نشستن در میان ساعت‌ها ایستادن برای شما مفید است؛ اما به شرطی که در وضعیت درست بنشینید. اگر کمرتان را خم کنید و در صندلی فرو بروید، بار دیگر زمینه را برای آسیب و درد استخوان‌ها، عضلات و مفاصلتان فراهم خواهید کرد. پس به نام استراحت، به بدنتان آسیب بیشتری وارد نکنید.

کفش مناسب بپوشید
شمایی که به خاطر کارتان مجبورید ساعت‌ها بایستید، به کفشی نیاز دارید که بتواند سلامت ستون‌های بدنتان را در ساعات کاری حفظ کند. کفش‌های پاشنه‌بلند از بدترین گزینه‌ها هستند و کفش‌های کاملا تخت هم به‌سلامت پاها و اسکلت شما آسیب می‌زنند. بهترین گزینه برای شما، کفشی با پاشنه حدودا 3 سانتی‌متری است. اگر کفشی که انتخاب می‌کنید، پاشنه مربعی و پهن داشته باشد، احتمال دچار شدنتان به کمردرد و زانودرد کاهش
پیدا می‌کند.

نظرات بسته شده است.