بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر،عوارض و اثرات آلزایمر،دلایل آلزایمر،درمان و پیشگیری از آلزایمر،داروهای و غذاهای ضد آلزایمر

وقتی آلبوم عکس های خانوادگی را در برابرش می گشایید خاطرات ریز ودرشت گذشته را به روشنی برایتان تعریف می کند ولی درست در همان لحظاتی که حسابی سر شوق آمده اید تا بیشر بدانید وتصور می کنید حالش رو به بهبود است در همین لحظه برای چندمین بار نامتان را می پرسد او آلزایمر دارد .

تعریف : یک اختلال پیش رونده مغزی است که به تدریج حافظه شخصی وتوانایی یادگیری، استدلال ، قضاوت ، برقراری ارتباط وانجام فعالیت های روزانه را مختل می کند. از علائم مشخصه آن از دست دادن حافظه ، قضاوت ، استدلال و تغییراتی در حالات و رفتار می باشد. بیماری آلزایمر بخشی از روند طبیعی پیری نمی باشدو چنانچه علائم فوق دیده شود باید به پزشک متخصص مغز واعصاب مراجعه نمود. یک ارزیابی کامل می تواند تعیین نماید که این علائم مربوط به بیماری دیگری است یا آلزایمر سبب آن می شود

برخی عوامل خطر احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند سن وژنتیک دو فاکتور خطر بسیار مهم هستند اغلب افراد مبتلا به این بیماری بالای ۶۵ سال سن دارند اما لازم به ذکر است که روند بیماری سال ها قبل از شروع تخریب حافظه وادراک فرد آغاز می شود . فرم خانوادگی بیماری که نسل به نسل منتقل می شود حدود هفت درصد از کل شیوع آلزایمر را دربر می گیرد چاقی از عوامل خطر دیگراست و احتمال ابتلا درآینده در افرادی که چاق هستند بیشتر است .

پیری از تمام عواملی که فرد را مستعد ابتلا به زوال عقل می کند بیشتر مؤثر است از سوی دیگر با پیشرفت علم پزشکی ومراقبت های بهداشتی طول عمر انسان ها و امید به زندگی افزایش یافته واز آنجا که تعداد سالمندان رو به افزایش است بیماری های شایع دوران سالمندی از جمله تعداد مبتلایان به آلزایمر رو به افزایش است وبدیهی است که این بیماری یکی از مشکلات اساسی سیستم های بهداشتی درمانی کشورها محسوب شود متاسفانه در حال حاضر حمایت های اجتماعی ودرمانی لازم برای کمک به افراد مبتلا به آلزایمر در کشور وجود ندارد همچنین اغلب خانواده ها آلزایمر را فراموشی طبیعی وپیامد اجتناب ناپذیر افزایش سن تلقی می کنند واز آنجا که خود بیمار هم به وضعیت خود آگاهی لازم را ندارد در بیشتر موارد به بیماری او توجه نمی شود حال آنکه با تشخیص زود هنگام می توان به میزان زیادی از سرعت پیشرفت آن کاست .

با افزایش سن تغییراتی در حافظه ایجاد می شود که طبیعی است، اما نشانه های ببیماری آلزایمر چیزی ببیش از فراموشی های موقتی و ساده می باشند. افرادی که به آلزایمر دچار می شوند، مشکلاتی را در برقراری ارتباط، وضعیت یادگیری و آموزش، تفکر و استدلال تجربه می کنند، این مشکلات به حدی شدید است که بر وضعیت  شغلی، فعالیت های اجتماعی و زندگی خانوادگی فرد تأثیرات به سزایی خواهد گذاشت. بین تغییرات معمول حافظه و علائم بیماری خط مرز مشخص و واضحی وجود ندارد. اگر فردی دچار تغییراتی در عملکرد و حافظه خود شد بهتر است به پزشک مراجعه کند. به توصیه انجمن آلزایمر، بهتر است افراد مبتلا به دمانس یا فراموشی و خانواده هایشان هر چه سریعتر مورد حمایت و مراقبت قرار گیرند و در مورد بیماری اطلاعاتی کسب کنند.  جهت افتراق این بیماری با تغییراتی که در اثر بالا رفتن سن درحافظه ایجاد می شود ده علامت هشدار دهنده توسط انجمن آلزایمر تهیه شده که می تواند به شما کمک کند این علائم عبارتند از:

۱– از دست دادن حافظه: فراموش کردن مطالب و وقایعی که اخیراً به حافظه سپرده شده اند    (حافظه کوتاه مدت) از اولین علایم معمول زوال عقل (دمانس) است شخص اکثر اوقات دچار فراموشی شده و قادر به یادآوری اطلاعاتی که جدیداً کسب کرده نیست.
حالت طبیعی چیست ؟ فراموش کردن گاه و بی گاه اسامی یا قرارهای ملاقات.

۲– اختلال در انجام فعالیت های روزانه: افرادی که دچار فراموشی شده اند برنامه ریزی و انجام امور روزانه برایشان دشوار است. اینگونه اشخاص ممکن است مراحل مربوط به تهیه غذا، تماس تلفنی یا روش های انجام یک بازی را فراموش کنند.
حالت طبیعی چیست ؟ این که گاهگاهی فراموش کنید چرا وارد یک اطاق شده و یا مطلبی را که می خواستید بگوئید به خاطر نیاورید.

۳– اختلال در زبان یا گویش : افرادی که دچار آلزایمر می شوند لغات ساده را فراموش کرده یا کلمات غیر معمول را جایگزین می نمایند، به طوری که صحبت ها و نوشته های آنان قابل درک نمی باشد. بعنوان مثال اگر نتوانند مسواک خود را بیابند به جای آنکه در خواست مسواک کنند می گویند: «آن چیزی که برای دهانم است».
حالت طبیعی چیست ؟ داشتن مشکل در یافتن لغت مناسب به صورت گاه و بی گاه.

۴– سردرگمی در زمان و مکان (اشکال در جهت یابی و گم کردن زمان و مکان): افرادی که به بیماری آلزایمر دچار هستند در محل خود گم می شوند، فراموش می کنند کجا هستند و چگونه به آنجا رسیده اند و نمی دانند چگونه به منزل برگردند.
حالت طبیعی چیست ؟ فراموش کردن روزهفته و یا مکانی که می روید.

۵– ضعف یا کاهش قضاوت : افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند ممکن است نتوانند لباس مناسب فصل را تشخیص داده و بپوشند بدین صورت که در یک روز گرم چندین لباس یا در یک روز سرد لباس کمی می پوشند. آنها همچنین ممکن است دچار ضعف در استدلال و قضاوت شده بطوری که مقدار زیادی پول را بدون دلیل به کسی ببخشند.
حالت طبیعی چیست ؟ تصمیم گیری اشتباه و سوال برانگیز به طور گاه و بی گاه .

۶– اختلال در جدا سازی و دسته بندی افکار (تفکر انتزاعی): افرادی که دچار آلزایمر هستند ممکن است در انجام امور ذهنی پیچیده دچار مشکلات غیر طبیعی شوند مثلاً ممکن است اعداد و موارد استفاده آنها را فراموش کنند.
حالت طبیعی چیست؟ دشوار دانستن محاسبه دسته چک یا دفترچه بانکی به طور گاه و بی گاه.

۷– جابه جا گذاشتن اشیاء: افرادی که دچار آلزایمر هستند ممکن است اشیاء را در جاهای غیرمعمول قرار دهند. مثلاً اطو را در فریزر و یا ساعت مچی را در قندان قرار دهند.
حالت طبیعی چیست ؟ قرار دادن کلیدها یا کیف پول درجای غیرمعمول به طور موقت.

۸– تغییرات درخلق و خو یا رفتار: افراد مبتلا به آلزایمر دچار نوسانات سریع خلقی می شوند مثلاً زمانی آرام هستند ولی بدون هیچ دلیل مشخصی اشک ریخته یا خشمگین می شوند.
حالت طبیعی چیست ؟ غمگین یا بداخلاق بودن به طور گاه و بی گاه.

۹– تغییرات در شخصیت: افرادی که مبتلا به فراموشی هستند ممکن است به طور سریع و ناراحت کننده دچار تغییرات شخصیتی شوند. آنها ممکن است به شدت گیج و سر درگم، بدبین، نگران و محتاط یا وابسته به فردی در خانواده شوند.
حالت طبیعی چیست ؟ شخصیت افراد در اثر تغییرات سنی به نحوی تغییر می کند.

۱۰– از دست دادن انگیزه: افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است بسیار غیر فعال شوند، مثلاً ساعت ها جلوی تلویزیون بنشینند، بیشتر از حد معمول بخوابند یا از انجام امور معمول خودداری کنند.
حالت طبیعی چیست ؟ احساس خستگی موقت از کار یا وظایف اجتماعی.

 

روش های سازگاری با مشکلات ناشی از فراموشکاری :

 • این بیماری مانند هر ناتوانی ومحدودیت دیگر جسمی وروحی نیاز به انطباق دارد یعنی باید زندگی را با شرایط خاص این بیماری منطبق کرد . همانطور که برای اصلاح بینایی وشنوایی از عینک وسمعک استفاده می کنیم برای اصلاح حافظه یا زندگی در شرایط اختلال حافظه باید تمهیداتی بیندیشیم استفاده از دفترچه یادداشت ودریافت کمک از دیگران برای یاد آوری نمونه این اقدامات است .
 • چیزهایی را که همیشه از آن استفاده می کنید مثل عینک یا کلید در یک جای مشخص بگذارید مثلاً درون یک کشو یا کاسه
 • هرروز به اخبار رادیو یا تلویزیون گوش دهید
 • سعی کنید هرروز یک مطلب جدید یاد بگیرید
 • کتاب یا روزنامه مطالعه کنید .
 • در جمع دوستان یا خانواده خاطرات گذشته را تعریف کنید
 • خاطرات خود را بنویسید .
 • بازی های فکری مثل شطرنج انجام دهید . با دوستان مشاعره کنید . جدول حل کنید .
 • یک تقویم جیبی همراه داشته باشید ودرآن شماره تلفن های اقوام ودوستان وفرزندان آدرس منزل ، زمان های ملاقات ، تاریخ پرداخت قبض ها وموارد مهم دیگر را یادداشت نمایید و این تقویم را حتی موقع خارج شدن از منزل همراه داشته باشید
 • یک دفترچه یادداشت در کنار تلفن بگذارید و پیغام های تلفنی را بلافاصله در آن یادداشت کنید .
 • خودسرانه دارو مصرف نکنید و برای مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک از نزدیکان بخواهید به شما یادآوری کنند ویا به تعداد وعده هایی که باید دارو را مصرف نمایید شیشه های کوچکی تهیه نمایید و دارو ها را هرروز داخل این شیشه ها بیندازید .
 • تغذیه مناسب داشته باشید برای این کار قند و چربی ونمک کمتری مصرف کرده ولی مصرف میوه و سبزی های تازه را بیشتر کنید
 • کارهایی را انجام دهید که از آن لذت ببرید ودر عین حال ایمنی شما به خطر نیفتد .
 • کارهای مورد علاقه خود را در زمانی از روز انجام دهید که احساس بهتری دارید .
 • هیچگاه با عجله کار نکنید ودر حین کار وقفه ای برای استراحت در نظر بگیرید .

توصیه های پیشگیری :

پیشگیری از آلزایمر با داشتن یک روش زندگی سالم در چند جمله کوتاه خلاصه می شود

 • سیگار نکشید .
 • غذای پرچرب وپر نمک کمتری بخورید وبجای آن سبزی ومیوه بیشتری مصرف کنید .
 • مرتب وطبق برنامه منظم ورزش کنید وفعالیت بدنی را از قلم نیندازید .
 • روابط اجتماعی پویا وفعال داشته باشید وبا دیگران در ارتباط بوده و گفتگو ومراوده داشته باشید .
 • از پزشکتان بخواهید فشار خون و کلسترول خون شما را پیوسته کنترل کند .

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، سفرهای مکرر هوایی و اسکن بیشتر از حد معمول بیماران، خطر  ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.کارشناسان احتمال می دهند که افزایش قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید می‌تواند به مغز آسیب برساند و خطر ابتلا به بیماری آلزایمررا افزایش دهد.
به نقل از سایت دیلی میل ، آزمایش‌ها نشان می دهد که حتی دوزهای هزار بار کوچک‌تر از یک سی‌تی‌اسکن باعث ایجاد تغییراتی در بخشی از ناحیه کنترل‌کننده مغز می‌شود. اخیراً استفاده از سی تی اسکن افزایش پیداکرده است زیرا نسبت به اشعه X معمولی تصویر بسیار واضح ‌تری از آنچه در داخل بدن اتفاق می‌افتد، ارائه می‌دهد.

اما  این دستگاه نیز دوز بسیار بالاتری از تابش یونیزه ایجاد می کند.تابش یوننده در اثر واکنش هسته‌ای اعم از طبیعی یا مصنوعی  با دمای بسیار بالا (مثلاً در هاله خورشید یا در حالت پلاسما) از طریق تولید ذره‌های پرانرژی در شتاب‌دهنده ذره‌ای یا از طریق فرایندهای طبیعی مانند رعدوبرق یا انفجار ابرنواخترهم پدید می‌آید

.نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد کادر هوایی پرواز و مسافران همیشگی پروازهای هوایی نیز ممکن است در معرض خطر پرتوهای یونیزان که از فضا می‌آید، باشند.آلزایمر معمولاً با فراموشی شروع می‌شود و می‌تواند به از دست دادن  کامل استقلال در عملکرد فرد منجر شود.هم اکنون نتایج پژوهش ها نشان می‌دهد که عوامل خاصی خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر را افزایش می دهد.

به گفته محققان مقدار بسیار کمی از پرتوهای یونیزان به سطح زمین می‌رسد اما در ارتفاعات پرواز خیلی بیشتر وجود دارد . نتایج بهترین تحقیق کنونی نشان می‌دهد که عوامل خاصی می‌تواند خطر بیماری آلزایمر را افزایش دهد.

خیلی از این موارد را می‌توان با داشتن یک زندگی سالم، استعمال نکردن  دخانیات ومصرف مشروبات الکلی، ورزش کردن ، فعال نگه‌ داشتن ذهن ، تنظیم فشارخون و کلسترول کنترل کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.