بیماری آدیسون در سگها (علائم و نشانه و درمان)

مینرالوکورتیکوئیدها و گلوکوکورتیکوئیدها هورمون هایی هستند که به طور طبیعی توسط غدد آدرنال که در نزدیکی کلیه قرار دارند، تولید می شوند. هردوی این هورمون ها، برای عملکرد سالم بدن ضروری هستند و هرگونه افزایش یا کاهش غیرطبیعی در این هورمون ها می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.
هیپوآدرنوکورتیزیسم به وسیله ی کمبود تولید گلوکوکورتیکوئیدها یا مینرالوکورتیکوئیدها مشخص می شود. کمبود تولید هردوی این هورمون ها می تواند باعث نشانه هایی همچون ضعف، دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن)، کاهش فشار خون، افسردگی، مسمومیت قلبی، استفراغ، حضور خون در مدفوع و از دست دادن وزن می شود.
با تولید ناقص گلوکوکورتیکوئید ها (کورتیزول) و /یا مینرالوکورتیکوئیدها (آلدوسترون) شناخته میشود.
این دو هورمونهایی ست که توسط غدد فوق کلیه که در مجاورت کلیه قرار دارند ساخته میشوند.هر دو نقش اساسی در کارکرد صحیح بدن داشته و زیاد یا کم بودن هرکدام میتواند به بیماریهای خطرناک تبدیل شود.تولید ناقص هر کدام میتواند به مشکلات عصبی یا گوارشی یا کلیوی یا قلبی و درنتیجه علایمی ضعف و کم آبی و فشار خون پایین و افسردگی و مسمومیت قلبی و استفراغ و خون در مدفوع و کاهش وزن منجر شود.
با اینکه بطور کلی در گربه معمول نیست اما تا کنون حساسیت نژادی دیده نشده است.
علایم و انواع: علایم به دوره ی بیماری بستگی دارد.علایم تهدید کننده ی حیات در فاز حاد بیماری دیده میشود.علایم معمول در گربه ها عبارت اند از: بیحالی بی اشتهایی(آنورکسی) استفراغ کاهش وزن اسهال لرزش تکرر ادرار(پلی اوری) تشنگی(پلی دیپسی) افسردگی کم آبی ضعف افتادگی دمای پایین خون در مدفوع ریزش مو(آلوپسی) درد شکم علت: کمبود هورمون های آدرنوکورتیکوتروپیک(ACTH) تومور متاستاتیک استفاده طولانی از گلوکوکورتیکوئیدها تشخیص: تاریخچه ی کاملی از سلامت گربه و شروع علایم به دامپزشک بدهید.دامپزشک معاینه ی کاملی شامل تستهای رایج آزمایشگاهی و شمارش کامل سلوهای خونی و آنالیز بیوشیمیایی و آنالیز ادرار انجام میدهد.شمارش سلولهای خونی ممکن است آنمی و بالا بودن غیر طبیعی ائوزینوفیل ها(سلولهای سفید خونی که یا ائوزین رنگ میگیرند) و بالابودن غیر طبیعی لنفوسیتها(سلولهای سفید خونی)/ (لنفوسیتوزیس) را نشان دهد. تست بیوشیمیاییسرم ممکن است افزایش غیر طبیعی پتاسیم و تجمع اوره در خون-ماده ی اضافی نیتروژنی که معمولا از خون بواسطه ی ادرار دفع میشود-( آزوتمی ) را نشان دهد.

بیماری آدیسون سگ

دیگر یافته ها ممکن است شامل کاهش غیر طبیعی سدیم (هیپوناترمی) یا کلر(هیپوکلرمی) و افزایش کلسیم(هیپرکلسمی) و افزایش آنزیمهای کبدی شامل AST و ALT و کاهش قند خون(هایپو گلایسمی) باشد.

آنالیز ادرار ممکن است غلظت پایین آن را نشان دهد.تست قطعی تشخیصی ردیابی مقادیر کورتیزول بدن است.معمولا هورمون های آدرنوکورتیکوتروپیک(ACTH) از هیپوفیز ترشح شده و بر غدد فوق کلیه اثر گذاشته و باعث ترشح هورمون از آنها میشود.
ACTH ها برای ارزیابی عملکرد واکنش نرمال بدن میتواند تزریق شود.اگر در این حالت غدد فوق کلیه گربه شما واکنشی در پاسخ به این تزریق بصورت ترشح هورمون نشان نداد تشخیص آدیسون قطعی میشود.
عکسهای اشعه ایکس و اولتراسوند ممکن است غدد فوق کلیه کوچکتر از نرمال را نشان دهد. درمان: هایپوآدرنوکورتیزیسم ناگهانی و شدید(حاد)یک حالت اورژانسی است که به بستری و درمان جدی نیاز دارد.درمان به نوع و شدت علایم بستگی دارد.
در حیوانات دچار کمبود مایعات تزریق داخل وریدی مایعات برای جبران کمبود آنها انجام میشود.نکته ی کلیدی درمان اما جایگزینی هورمونهاست.
گربه های مبتلا تا انتهای عمر باید تحت تزریق هورمون باشند. زندگی و مدیریت: در موارد حاد درمان سریعی برای رفع علایم تهدید کننده ی حیات نیاز است.بعد از نجات دادن اولیه گربه دامپزشک میزان هورمون مورد نیاز را حساب می کند.
دوز این هورمون ها در مواردی مانند شرایط استرس مثلا مسافرت یا بستری یا جراحی باید زیاد شود.مارک و دور هورمونها را بدون مشورت دامپزشک تغییر ندهید.
بعد از هورمون تراپی حداقل تا ۴ هفته هر هفته به دامپزشک مراجعه کنید.
دامپزشک در طول درمان هورمونها را اندازه گیری کرده و مطابق با شرایط دوزها را تغییر میدهد.تزریق هورمون معمولا ماهی یکبار و برخی موارد ۳ هفته یکبار است.
سطح الکترولیتها باید مدام چک شود زیرا از مواردی ست که بواسطه ی این بیماری تحت تاثیر قرار میگیرد.باید صاحب گربه به خوبی از او در طی درمان و زندگی حمایت کند.با مراقبت و درمان خوب پیش آگهی درمان خوب است.

علایم و انواع:

علایم بسته به مدت زمان مشکل متفاوت خواهد بود. علایم تهدید کننده ی زندگی معمولا در موارد حاد این بیماری مشاهده مشاهده می شود. علایم زیر معمولا در سگ مشاهده می شود:

بی حالی

از دست دادن اشتها

استفراغ

کاهش وزن

اسهال

افزایش دفعات ادرار (پلی اوری)

افزایش تشنگی

افسردگی

کم شدن آب بدن

ضربان قلب ضعیف

کلاپس

درجه حرارت پایین

حضور خون در مدفوع

ریزش مو (آلوپسی)

درد در ناحیه شکم

 

علل:

کمبود آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH)

تومورهای متاستاتیک

از دست دادن طولانی مدت گلوکوکورتیکوئیدها

 

تشخیص:

شما بایستی یک سابقه ی کامل از سلامت سگ و شروع علایم به دامپزشک خود ارائه دهید. دامپزشک یک معاینه ی بالینی کامل از جمله آزمایشات روتین آزمایشگاهی، شمارش کامل خون، مشخصات بیوشیمیایی و آزمایش ادرار انجام می دهد. شمارش کامل خون ممکن است کم خونی، افزایش غیرطبیعی تعداد ائوزینوفیل ها (یک نوع از گلبول های سفیدکه به آسانی با ائوزین رنگ می گیرند) و افزایش تعداد لنفوسیت ها (یک نوع از گلبول های سفید خون) را نشان دهد.

تست بیوشیمیایی سرم ممکن است افزایش غیرطبیعی سطوح پتاسیم و تجمع اوره در خون را نشان دهد. یافته های دیگر شامل سطوح پایین تر سدیم و کلر، افزایش سطح کلسیم، افزایش آنزیم های کبدی شامل AST و ALT و قند خون پایین می باشد. آزمایش ادرار ممکن است غلظت پایین اوره را نشان دهد. آزمون قطعی برای تشخیص این بیماری، تشخیص سطوح کورتیزول در بدن است. به طور معمول آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) توسط غده ی هیپوفیزتولید می شود که باعث تحریک غدد آدرنال برای آزادسازی هورمونهایش می شود. ACTH می تواند برای تست پاسخ طبیعی غدد آدرنال به بدن تزریق شود. اگر غدد آدرنال سگ شما افزایش آزاد سازی هورمون را بعد از تزریق ACTH نشان ندهد تشخیص هیپوآدرنوکورتیزسم تایید خواهد شد. روش های تشخیصی بصری، مانند اشعه ایکس و سونوگرافی ممکن است غده ی آدرنال کوچکتر از حد طبیعی را نشان دهد.

 

درمان:

حالت حاد و شدید هیپوآدرنوکورتیزیسم یک اورژانس پزشکی است که بایستی سریعا در بیمارستان بستری شده و درمان فوری شود. درمان این بیماری بستگی به نوع و شدت علایم دارد. بیماران مبتلا به مایعات کم بدنی، مایعات داخل وریدی را برای جبران سطوح مایعات از دست رفته دریافت می کنند اما اساس درمان جایگزینی هورمون های از دست رفته با مکمل های هورمونی است. سگ مبتلا به این بیماری با تزریق هورمون می تواند به بقیه ی زندگی خود ادامه دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *