آشنایی با بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) شامل التهاب مزمن یک یا تمام بخش ­های دستگاه گوارش است. به طور اعم، بیماری التهابی روده شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون هستند.

کولیت اولسراتیو و بیماری کرون هر دو بیماری­ هایی مزمن و طولانی­ مدت هستند که باعث التهاب لوله گوارش می ­شوند­.

کولیت اولسرو فقط کولون (یعنی روده بزرگ) را درگیر می­ کند و باعث ایجاد التهاب و زخم­ های طولانی مدت در داخلی­ ترین لایه روده بزرگ و رکتوم (مخرج) می ­شود. درحالی ­که بیماری کرون، تمام بخش­ های دستگاه گوارش از دهان تا مقعد را گرفتار می­ کند و عموما چند بخش از دستگاه گوارش را مبتلا می­ کند و درگیری در تمام لایه­ های دستگاه گوارش دیده می­ شود.

گاهی اوقات تمایز قایل شدن در مورد دو نوع اصلی بیماری التهابی روده سخت است، در این حالت نام کولیت تشخیص داده نشده را بر آن می­گذارند.

انواع از بیماری التهابی روده که شیوع کمتری دارند، شامل کولیت کلاژنوس و کولیت لنفوسیتیک نیز وجود دارند. التهاب فقط در صورت به کارگیری میکروسکوپ تشخیص داده می­ شود، بنابراین به آن­ کولیت میکروسکوپیک می­ گویند.

علایم بیماری التهابی روده چیست؟

علایم اصلی کولیت اولسراتیو و بیماری کرون مشابه هستند. این علایم شامل موارد زیر است:

درد، تورم و کرامپ شکمی
اسهال مکرر یا خونی
از دست دادن وزن
خستگی شدید

همۀ افراد، تمام این علایم را همزمان با هم ندارند و ممکن است علایم دیگری نظیر استفراغ، کم ­خونی و تب را نیز تجربه کنند.

علایم IBD شامل دوره­ های عود و بهبودی است. به این معنی که در دوره­ هایی علائم تشدید می­ شود (دوره عود) و سپس دوره­ هایی از بهبود علایم یا بی ­علامتی کامل (دوره ­های بهبودی) روی می­ دهند.

علل ایجاد بیماری­ های التهابی روده

علت دقیق بیماری کولیت اولسرو و کرون نامشخص است. تصور بر این است که چندین عامل در ایجاد این دو بیماری نقش دارند، مانند:

ژنتیک: شواهد نشان می­ دهد که احتمال ابتلا به بیماری ­های التهابی روده در کسانی که اقوام نزدیک مبتلا به این بیماری را دارند، بیشتر است.
اختلالات سیستم ایمنی: سیستم ایمنی، دفاع طبیعی بدن در مقابل عفونت است. زمانی که سیستم ایمنی در حال از بین بردن یک ویروس یا باکتری است، ممکن است اشتباهاً با حمله به بافت ­های سالم داخل دستگاه گوارش، باعث ایجاد التهاب شود.

درمان بیماری­ های التهابی روده یا IBD

در حال حاضر درمان قطعی، برای کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون وجود ندارد که به طور کامل و دائمی این بیماری­ ها را از بین ببرد. هدف از درمان، صرفا بهبود علائم و جلوگیری از بازگشت مجدد آن­ هاست.

کولیت اولسراتیو خفیف، ممکن است به درمان نیازی نداشته باشد زیرا علائم، خود به خود بعد از چند روز از بین می­ روند.

داروها

داروهایی که برای درمان کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون استفاده می ­شوند عبارتند از:

آمینوسالیسیلات ­ها و در موارد شدید کورتیکو­استرویید­ها که کار هر دو کاهش التهاب است.
داروهای تضعیف­ کننده سیستم ایمنی که کارشان کم­ کردن فعالیت سیستم ایمنی بدن است.

حدود 20 درصد از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو علایم شدیدی دارند که با داروها کنترل نمی ­شوند. در این شرایط ممکن است نیاز شود با جراحی آن بخش از دستگاه گوارش را بردارند.

حدود 60 تا 75 درصد از افراد مبتلا به بیماری کرون، جهت ترمیم بخش­ های آسیب­ دیدۀ دستگاه گوارش، نیاز به جراحی دارند.

چه کسانی به بیماری التهابی روده مبتلا می ­شوند؟

بیماری التهابی روده، عموماً در سنین نوجوانی یا اوایل20 سالگی در افراد تشخیص داده می­ شود، لیکن ممکن است در هر سنی افراد را مبتلا سازد. بیماری در سفید­پوستان شایع ­تر بوده و شیوع آن در زن و مرد یکسان است.

بیماری التهابی روده(IBD) با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کاملا متفاوت است. سندرم روده تحریک پذیر بیماری شایعی است که با علایمی نظیر یبوست، اسهال و درد شکمی تظاهر می­ یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.