لیکن پلان

بیماری لیکن پلان و درمان آن

واژه لیکن پلان از ترکیب دو واژه یونانی و لاتین گرفته شده است و به معنای «خزه تخت و صاف» می باشد.

ليكن پلان نوعی بيماري التهابي است كه می تواند پوست، مخاط، مو و یا ناخن و يا همه آنهارا درگير كند. در اين بيماري ممكن است پوست ناحيه تناسلي نيز درگير شود. ليكن پلان هم در مردان و هم در زنان می تواند بروز نماید ولي نوع دهاني آن در خانمها دو برابر آقایان تخمین زده شده است.این بیماری در افراد میانسال شایع تر است.

لیکن پلان چگونه ايجاد مي‌شود؟

بیماری لیکن پلان یک بیماریخود ايمني و غیر مسری است. این بدان معنی است که گلبول های سفید خون که معمولا در برابر عوامل بیگانه وارد عمل میشوند، در طي اين بيماري بر علیه بخش های طبیعی پوست، مخاط، مو و یا ناخن خود فرد، فعال میشوند.البته گاهی اوقات این روند بر اثر ورود یک عامل خارجی مثل دارو یا یک عامل میکروبی نیز می تواند آغاز گردد.

لیکن پلان

مواردي از راش هاي شبيه به ليكن پلان وجود دارند كه به شكل واكنشهاي آلرژيك نسبت به داروهاي ضد فشار خون، بيماريهاي قلبي و آرتريت بروز مي نمایند. شناسايي و متوقف كردن مصرف دارو به رفع اين مشكل كمك مي كند و اگراین راش ها به علت بیماری لیکن پلان نباشند پس از چند هفته بهبود می یابند.

علائم این بیماری چيست؟

لیکن پلان معمولا با ضایعات برجسته بنفش رنگی که اغلب بسیار خارش دار هم هستند بروز مینماید.این بیماری هر نقطه ای از پوست بدن را ممکن است درگیر کند اما معمولا مچ دست و پا را بیشتر درگیر مینماید. گاها در محل خراش پوست ضایعات لیکن پلان ایجاد میشود که به این پدیده فنومن کوبنر میگویند.

این بیماری حتی موی سر را نیز می تواند درگیر نماید. گرفتاری موها به گونه ای است که پوست سر را نازک کرده و باعث ریزش مو می شود.ریزش موی ناشی از این بیماری  به ریزش موی سیکاتریسیل معروف است. لیکن پلانوپیلاریس نامی است که به بیماری لیکن پلانی داده شده که باعث گرفتاری موها می شود. این حالت بیشتردرخانمها دیده شده که حدود ۲۰% آنها دارای ضایعات شبکه ای دردهان بوده وحدود ۳۰% آنها دارای ضایعات پوستی لیکن پلان هستند.

راه تشخيص بيماري لیکن پلان چيست؟

 برای تشخیص این بیماری پزشك با بريدن تكه كوچكي از پوست یا مخاط و بررسي آن زير ميكروسكوپ، بيماري را تشخيص مي‌دهد (بیوپسی).گاهی آزمایشات خونی و کبدی نیز برای تشخیص این بیماری انجام میگیرد.

درمان

به دلیل اینکه لیکن پلان یک بیماری مزمن استدر درمان آن معمولا از کورتون موضعی و گاهی از استیروئید خوراکی استفاده می شود، هرچند درمان های دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد که با نظر پزشک متخصص پوست قابل استفاده خواهد بود. مثلا پردنیزولون دارویی است که برای این بیماری تجویز می شود اما عوارض آن در بیماران مبتلا به فشارخون، دیابتو افرادمبتلا به بیماریهایی نظیر سل، ایدز، بیماریهای عفونی-انگلی و همچنین افرادی که دچار مشکلات چشمی و استخوانی هستندبیشتر می باشد و این افراد باید توسط پزشکان خود تحت نظر باشند. دوره درمان بیماری ممکن است در برخی افراد تا ۳ ماه هم زمان ببرد که این امر نیازمند همکاری بیماران و پیگیری آنان در بروز عوارض احتمالی مصرف پردنیزولون است. مصرف شیر، لبنیات و فعالیت بدنی میتواند عوارض این دارو را به حداقل برساند.

فرمهای خفیف تا متوسط بیماری با مصرف بعضی پمادها و کرمهای موضعی (فلوسینولون ، کلوبتازول ، تریامسینولون) و قرصهای ضدخارش ( لوراتادین ، سیتیریزین و …) قابل درمان است. درمان لیکن پلان مخاطی معمولا سخت تر و طولانی تر از لیکن پلان درگیرکننده پوست است.رژيم غذايي خاصي براي افرد مبتلا به لیکن پلان لازم نيست، با این حال چنانجه مخاط دهان گرفتار باشد بهتر است از مصرف غذاهای تند، و نوشیدنی های کافئین دار مثل کولا و قهوه پرهیز شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *