فواید و معایب ترامپولین

تاثیر مثبت ترامپولین در رشد مغز کودکان

امروزه ترامپولین، نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز یکی از بهترین وسایلی است که به آنها این امکان را میدهد تا در یک زمان،هم تفریح کنند و هم فعالیت فیزیکی مفیدی انجام دهند.تاریخچه ترامپولین به هزاران سال قبل برمی گردد.

در گذشته های خیلی دور، در ایران، چین و مصر، وسایلی شبیه ترامپولینهای امروزی وجود داشت.هرچند اطلاع دقیقی از نحوه استفاده از این وسایل در گذشته در دست نیست، تاریخ شناسان معتقدند تمدن های قدیم در آداب و رسوم مذهبی خود از این قسم وسایل استفاده میکردند.

بعدها در آلاسکا، این اسکیمو ها بودند که برای مصارف ورزشی و نیز بقا و ادامه حیات از وسایلی شبیه ترامپولین کمک میگرفتند ولی مبدأ ترامپولین های عصر حاضر کماکان در هاله ای از ابهام است. ایده اصلی را متعلق به هنرمندی به نام «دوترامپولین» میدانند. بعدها،اوایل دهه 30میلادی، شخصی به نام «جرج نیسن،» ترامپولین را در همین شکلی که امروز مشاهده میکنیم، ابداع کرد.

این نوع ترامپولین بیشتر برای شیرجه و ورزش ژیمناستیک استفاده میشد. البته در حکم نوعی سرگرمی نیز بود و کم کم جای خود را به عنوان ورزشی جدید میان مردم باز کرد.

بعد از مدتی «نیسن» متوجه شد کودکان تمایل زیادی دارند با این وسیله جدید بازی کنند و این گونه بود که فکر استفاده از ترامپولین میان کودکان رواج یافت.

مزایا و معایب ترامپولین

ترامپولین از یک سطح افقی انعطاف پذیر و نیز فضایی متشکل از فنرها، شکل گرفته است.به طورکلی، با ترامپولین میتوان از پرشهای ساده گرفته تا حرکات هیجان انگیز آکروباتیک را تجربه کرد.

ترامپولین برای کودکان همیشه شادی و نشاط همراه دارد. به کمک این وسیله، کودکان دیگر معتاد رایانه و تلویزیون نمی شوند. تقریبا تمام افراد میتوانند روی ترامپولین بازی کنند، حتی خود شما. بازی روی ترامپولین هم نوعی ورزش است و هم سرگرمی.

نگران بازی هر روز کودکان با ترامپولین نباشید چون این وسیله به آنها این امکان را میدهد تا هم تحرک بیشتری داشته باشند و هم تناسب اندام بهتری.

اگر کودک یا کودکانی دارید که به خانه نشینی و بازیهای رایانه ای علاقه دارند، پیشنهاد ما به شما این است که حتما یک ترامپولین بخرید و مطمئن باشید با این کار، کودک به فعالیتهای فضای آزاد خارج از منزل نیز علاقه مند خواهد شد بنابراین اگر میخواهید کودکتان در اثر یک جا نشستن دچار چاقی مفرط نشود، حتما به ترامپولین فکر کنید.

ترامپولین در حفظ تناسب اندام کودک نقش مهمی دارد و او را فعال و ورزشکار بارمی آورد.اگر میخواهید فرزندتان از ذهنی فعال و اعتمادبه نفسی مثال زدنی برخوردار باشد، لازم است شرایط داشتن یک فعالیت فیزیکی مرتب را برایش فراهم کنید.

ترامپولین و رشد مغز کودک

کارشناسان معتقدند پرش روی ترامپولین در رشد مغز کودک بسیار موثر است. ترامپولین، فعالیت قلب را بهبود میبخشد، درنتیجه در حفظ سلامت این عضو حیاتی بدن معجزه میکند.

استفاده از این وسیله به شما و فرزندتان کمک خواهد کرد زندگی و بدنی سالم داشته باشید. وقتی کودک شما به طورمدام حرکات رفت و برگشتی ترامپولین را انجام میدهد، ناخودآگاه تراکم موادمعدنی در استخوانهایش افزایش مییابد، درنتیجه اسکلتبندی قویتری خواهد داشت.

تمرینهای ترامپولین در شکل گیری ساختار ماهیچه ها و استخوانها نیز بسیار موثر است.این تمرینها در سم زدایی از بدن نیز نقش مهمی دارند. در پی انجام این تمرینها، ترشح مایع لنفاوی شدت بیشتری میگیرد، درنتیجه بدن از سموم انباشته شده پاک میشود. به این ترتیب ویروسها و باکتریها از بدن خارج میشود و کودک کمتر بیمار خواهدشد.

تمرینهای ترامپولین تمرکز و تعادل کودک را نیز بالا میبرد. درحقیقت از آنجا که ترامپولین سطحی لرزان و متحرک دارد، برای پرش بهتر،لازم است کودک تعادل بیشتری داشته باشد.

کنار تمام مزایای این وسیله، نباید از معایب آن غافل شد. دقت داشته باشید همیشه این احتمال وجود دارد که برخوردی روی آن اتفاق بیفتد و فرزند شما یا کودک دیگری، صدمه ببینند. به همین دلیل برای جلوگیری از هرگونه سقوط احتمالی، لازم است ترامپولین مجهز به تور محافظ باشد. همچنین برای جلوگیری از هرگونه برخورد و ضربه احتمالی، توصیه میشود ترامپولین را در سطح صاف و بدون مانعی نصب کنید.

یادتان باشد هنگام خرید ترامپولین، به سن و وزن کودکان توجه داشته باشید چون سطح کشسانی وسیله باید تحمل وزن او را داشته باشد.

راهنمایی هایی برای انتخاب نوع ترامپولین

برای اینکه کودکتان فضای لازم برای پرش داشته باشد و حین پرش سقوطنکند، ترامپولینی بزرگ و دارای تور برای او انتخاب کنید، با پهنایی حدود 3/5متر. حتما ترامپولین انتخابی شما گرد باشد چون نوع مثلثی یا ذوزنقه ای شکل آن بیشتر برای ورزشکاران کاربرد دارد.

چگونه امنیت کودک را در ترامپولین تضمین کنیم؟

ترامپولین باید در سطحی مسطح، طوریکه از بالا 6متر و از اطراف3 متر آزاد باشد، قرار داده شود.فراموش نکنید برای جلوگیری از هرگونه برخورد احتمالی، در یک زمان فقط باید یک کودک در ترامپولین پرش انجام دهد.

از کودکتان بخواهید قبل از ورود به ترامپولین، حتما کفشهایش را دربیاورد و به او گوشزد کنید حین پرش دوستش،زیر ترامپولین نرود. از همه مهمتر اینکه به او یادآوری کنید در ترامپولین حرکات چرخشی عجیب یا حرکت سالتو اجرا نکند!

کودک استفاده از ترامپولین را از چه سنی آغاز کند؟

معمولا توصیه میشود کودک ترامپولین را از 6 سالگی شروع کند ولی امروزه ترامپولین هایی در بازار موجودند که برای کودکان 2تا 4 سال نیز مناسب هستند.

این نوع به یک میله محافظ مجهز است چون کودک در این سن درک درستی از تعادل ندارد و ممکن است با کوچکترین حرکتی، تعادلش را از دست بدهد بنابراین اگر کودکی در این رده سنی دارید، هنگام انتخاب ترامپولین، از وجود این میله مطمئن شوید و درنهایت اگر ترامپولین موردنظر را نیافتید، برای دلبندتان بالن پرش بخرید و مطمئن باشید این وسیله در سن و سال او، جایگزین خوبی برای ترامپولین خواهد بود.

خطرات ترامپولین

همه ساله با فرارسیدن تابستان، تجهیز فضای خارجی منزل و به طورکلی سرگرمکردن کودکان، دغدغه والدین میشود.از آنجا که ترامپولین وسیله مناسبی برای سرگرم کردن کودک محسوب میشود، خرید یا عدم خرید آن، والدین را با سوالات بسیاری مواجه میکند.

جامعه متخصصان اطفال کانادا به تازگی اعلام کرده ترامپولین، فعالیتی پرخطر است و این پتانسیل را دارد که صدمات غیرقابل جبرانی به کودک وارد کند.

آنها معتقدند خسارات و صدمات ناشی از ترامپولین زمانی به اوج خود میرسد که چند کودک همزمان روی آن پرش انجام دهند.پزشکان خاطر نشان میکنند هرچه سن کودک کمتر باشد،این احتمال که آسیب جدیتری روی ترامپولین ببیند، بیشتر خواهد شد.

به طور کلی، صدماتی که به دنبال استفاده از ترامپولین اتفاق میافتد، ناشی از عوامل زیر است:

برخورد کودک با کودک دیگر حین پرش
چرخ خوردن روی پاشنه و درنهایت فرود بسیار بد
فرود آمدن خارج از ترامپولین

پیشگیری از این آسیب دیدگی ها

مطمئن شوید فقط یک کودک روی ترامپولین حضور داشته باشد. درواقع برای جلوگیری از تصادفهای شدید و نیز سقوطه ای بد و غیر منتظره که عامل آسیبهای جدی هستند، بهتر است کودکان نوبتی روی ترامپولین بروند و نه دسته جمعی!

همواره مراقب کودک باشید و حتی یک لحظه از او غافل نشوید. یادتان باشد هیچ چیز جای دقت، هوشیاری و مراقبت شما را در مقام والدین کودک نمیگیرد، حتی در پارکهای کاملا محافظت شده نیز امکان بروز حادثه وجود دارد. چشم از کودکتان برندارید و مرتب دستورات ایمنی را به او یادآوری کنید.

توصیه مهم ما به شما این است که اجازه استفاده از ترامپولین را به کودکان زیر 6 سال ندهید. البته اگر ترامپولین کاملا محافظت شده باشد، ایرادی ندارد.

به طور کلی تمام متخصصان اطفال، ارتوپدها و جراحان استخوان، ترامپولین را به کودکان زیر 6 سال توصیه نمیکنند. درحقیقت قبل از این سن،استخوانهای کودک در مقابل پرشهای آنچنانی،آسیب پذیرتر است و نیز ماهیچه ها آن قدر قدرت ندارند که تعادل کودک را هنگام فرود حفظ کنند.

توجه کنید هیچ چیز جایگزین نظارت دقیق شما بر کودک نمیشود، حتی تور محافظ اطراف ترامپولین

به کودک دائم یادآوری کنید از انجام حرکات چرخشی عجیب و غریب خودداری کند چون برای انجام این حرکات حتما به حضور مربی کار بلد نیاز است.

وقتی قرار است از ترامپولین استفادهکنید، دور زیورآلات یا لباسهای دست و پاگیر خط قرمز بکشید.

هنگام پرش، در وسط ترامپولین قرار بگیرید.

تاثیر ورزشهای پرشی بر روان کودک

ورزشهایی که با پرش همراه هستند، تاثیرات شگرفی در روحیه افراد دارند. درحقیقت، پرش، احساس شادمانی و شعف را تقویت میکند و دقیقا به همین دلیل برای کودکان که سراسر انرژی و نشاط هستند، تفریح مناسبی محسوب میشود.

ورزشهای دو یا پرش (مثلا در ترامپولین،) ترشح هورمون دوپامین (هورمون انگیزه و تحرک) را افزایش میدهند.

دوپامینیک پیام رسان مهم در مغز است که عملکردهای بسیار زیادی دارد و روی انگیزه، حافظه، توجه و حتی تنظیم حرکات بدن تاثیر میگذارد. هنگامی که این ماده به میزان زیاد در بدن ترشح میشود، احساس لذت و رضایت به فرد میدهد.

این احساسات به وی انگیزه تکرار یک عمل یا رفتار را میدهند. از سوی دیگر، پایین بودن میزان دوپامین مغز با کاهش انگیزه و شوق و اشتیاق فردی مرتبط است.

میزان دوپامین معمولا در سیستم عصبی تنظیم میشود اما راههایی وجود دارد که شما میتوانید با انجام آنها میزان دوپامین مغز را به صورت طبیعی بالا ببرید و درنتیجه انگیزه، انرژی و روحیه بهتری برای تمام روز داشته باشید.

در این میان روآوردن به حرکات پرشی ترامپولین، یکی از بهترین روشها برای بالا بردن روحیه فردی است.این ورزش را از خودتان و کودکتان دریغ نکنید!

 8 نکته جالب درباره ترامپولین

1.امروزه بازیهای رایانه ای یا بازیهایی که بدون فعالیت بدنی هستند، بخش زیادی از اوقات فراغت کودکان را اشغال کردهاند. این درحالی است که ترامپولین نسبت به ورزشهای هوازی و همراه با دوندگی اثر بخشی بیشتری دارد و میتواند چربیهای اضافه بدن کودکان دچار اضافه وزن را در مدت کوتاه تری بسوزاند.

2.تحقیقات متعدد نشان داده ورزش کردن با کمک ترامپولین، میزان کالری سوزی را حتی نسبت به ورزش های قلبیـ عروقی بیشتر افزایش میدهد.

3.بیشتر فعالیتهای ورزشی ای که اثربخشی زیادی دارند، نیازمند وسایلی هستند که در باشگاههای ورزشی در دسترس قرار میگیرند. با اینحال، اگر خانواده ها بتوانند ترامپولین را به حیاط خانه خودشان بیاورند، هم از اثربخشی آن بهره مند خواهند شد و هم دیگر نیازی نیست هر روز فرزندشان را به باشگاه ورزشی بفرستند.

4.ترامپولین به والدین کمک میکند همراه فرزندشان ورزش کنند و از این منظر نسبت به بسیاری از دیگر فعالیتهای ورزشی برتری دارد. درواقع، کودکان با گمان اینکه در حال بازی هستند با کمک ترامپولین کاملا ورزش میکنند و نمیدانند این فعالیت دارای ویژگیهای ورزشی کامل است و به سوزاندن کالریها و کاهش وزن منجر میشود.

5.اثربخشی ترامپولین برای کودکان، در جهت تقویت عضله ها، سلولهای بدن و استخوانهاست.هیجان انگیز بودن آن باعث میشود کودکان نسبت به انجام دادن این ورزش میل و رغبت بیشتری نشان بدهند.

6.دو مورد از دیگر فواید ترامپولین، تقویت متابولیسم بدن و افزایش گردش خون است. همین دو فایده مهم باعث میشود کودکان زندگی سالمتری را تجربه و از سلامت خودشان محافظت کنند.

7.ویژگی دیگری که اهمیت بیشتری به ترامپولین میبخشد، اثر گذاری آن در جهت کاهش استرس و اضطراب است. همین ویژگی میتواند به کاهش استرس
کودکان و والدینشان منجر شود.

8.فراموش نکنید برای اینکه ورزش با ترامپولین اثرگذاری مطلوب و دائمی داشته باشد، باید حداقل 300دقیقه در هر هفته با ترامپولین فعالیت کنید.

ترامپولین سبب تقویت عضلات میشود

از میان فواید بیشمار این ورزش مهیج نیز میتوان به افزایش توانایی های جسمانی و چالاکی کودک و همچنین بالا رفتن حس تعادل و تحریک حسهای عمقی اشاره کرد.

در این ورزش گاهی فرد کاملا آزادانه و گاهی با اتصال به طناب روی سطحی نا متعادل میپرد که در هر دو صورت، از آنجا که سطحی که روی آن پرش انجام میشود، ناپایدار است، کودک یا نوجوان برای صاف نگه داشتن قامت خود نیازمند حفظ تعادل است.

برای حفظ تعادل باید تمامی حسهای فرد فعال باشند و مرتب دستور العمل های حرکتی از مغز به مخچه، نخاع و عضلات مخابره شود.در این ورزش تمامی عضلات دست و پا همزمان در حال فعالیت هستند.

استفاده از ترامپولین میتواند به تقویت عضلات تحتانی از جمله عضله چهارسر و همسترینگ نیز کمک کند و توانایی جسمی فرد را در درک موقعیت فضایی اش افزایش دهد.

هر بار کودک روی ترامپولین بالا و پایین میپرد عضلات با شتاب منبسط و منقبض میشوند و همین موضوع سبب تقویت عضلات میشود. در ضمن همزمان با این بالا و پایین پریدنها دامنه حرکت مفاصل نیز افزایش مییابد و مخصوصا در زانو و مچ پا شاهد رشد حسی- حرکتی فرد ورزشکار خواهیم بود.

افزایش حس شور و اشتیاق و شادابی و نشاط و بالا بردن انگیزه نیز از دیگر فواید این بازی است. درمورد ممنوعه های این بازی مهیج باید به این نکته اشاره کرد که ترامپولین تنها مناسب کودکانی است که تعادل حرکتی خود را کاملا به دست آورده اند و این بازی برای کودکی که هنوز نمیتواند به درستی
راه برود، مناسب نیست.

از سوی دیگر، انجام آن برای کودکانی که دچار شکستگی های شدید هستند تا زمان بهبود کامل و برای کسانی که دچار آرتروز زانو هستند ممنوع است.

ترامپولین به افزایش توجه و تمرکزکودک کمک می کند

هوش حرکتی پایه تمامی حس هاست و نقش مهمی در رشد روانی کودکان دارد. کندی و کاهش عملکرد حرکتی در کودکان و ناتوانی در انجام برخی حرکتهای جسمانی مانند پریدن دوپا یا دوچرخه سواری نشانه ناتوانی مغز در صدور فرمان درست حرکتی و هماهنگی اعضاست.

این موضوع را در کودکان بیش فعال یا کودکان مبتلا به اوتیسم یا اختلال یادگیری شاهدیم و دلیل آن بیشتر آپارتمان نشینی است که سبب کاهش فعالیت جسمانی در کودکان شده است.

ترامپولین و سایر بازیهای حسی- حرکتی نه تنها سبب هیجان میشوند، بلکه حسهای جسمانی را تحریک کرده و به تقویت عضلات کودک کمک میکنند.

از آنجایی که رشد حرکتی مقدم است، این نوع بازیها زمینه ای برای تقویت مسائل روانی در کودکان میشود. انجام این نوع بازیها ضمن تخلیه انرژی و آرامش پس از آن، به افزایش توجه و تمرکز کودک کمک کرده و حس عمقی را نیز تحریک میکند و به خصوص برای کودکانی که در تعادل و هماهنگی دست و پا ضعف دارند و کودکان مبتلا به بیش فعالی، اختلالات یادگیری و اوتیسم مناسب است.

منبع

1 دیدگاه دربارهٔ «تاثیر مثبت ترامپولین در رشد مغز کودکان»

  1. ببخشيد ، براي كودك ٢ ساله هم با داشتن تور اطراف و امنيت از بابت افتادن، مناسب هست؟ باعث كوتاهي قد نميشه توي اين سن؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.