عوامل موثر در چاقی

تاثیر بی‌ خوابی در چاق شدن را جدی بگیرید!

به نظر می‌رسد که اگر فردی خوب نخوابد و اضطراب و تنش هم داشته باشد؛ تبعیت از رژیم غذایی لاغری برای او سخت‌تر خواهد بود.

پروفسور النور اسکات، دیابتولوژیست بالینی از دانشگاه لیدز، می‌گوید: «اگر کمبود خواب داشته باشید، از لحاظ احساسی آسیب‌پذیر‌تر می‌شوید و بیشتر احتمال دارد که در انتخاب خوراکی‌هایی که می‌خورید احساسی تصمیم بگیرید. معمولاً موقعیت چنین است که بعضی افراد بچه‌های کوچک دارند و بچه‌ها شب‌ها بیدار می‌شوند و این افراد روز بعد میل شدیدی به خوراکی‌های شیرین و کربو‌هیدارت‌ها پیدا می‌کنند.

«این خوراکی‌ها وقتی خسته هستیم، به ما انرژی ناگهانی بالایی می‌دهند و حال‌مان را خوب می‌کنند. بله، خوردن قند حال ما را بهتر می‌کند اما این فقط راهی موقتی است، پس می‌بینیم که کمبود خواب انتخاب‌های احساسی ما را تغییر می‌دهد

«تحقیقات بر روی میزان گرسنگی افراد نشان می‌دهد هر وقت خواب کم و آشفته‌ای داشته‌اند، احساس گرسنگی و اشتهای بیشتری پیدا کردند و پس از خوردن غذا هم کمتر احساس سیری کرده‌اند.»

شواهد نشان می‌دهد خواب ناکافی و چاقی با هم ارتباط دارند

آیا اینکه وقتی خسته هستیم سراغ خوراکی‌های نامناسب می‌رویم، به معنای آن نیست که اگر این وضعیت تکرار شود و ما مدام خواب کافی نداشته باشیم، منجر به اضافه وزن و چاقی خواهد شد؟

در سال ۲۰۱۶، دکتر ارین هنلون، استاد دانشگاه شیکاگو و همکارانش در این مورد تحقیق کردند که کمبود خواب باعث ایجاد سیگنال‌های شیمیایی در بدن می‌شود و این سیگنال‌ها باعث می‌شود افراد میل شدیدی به خوردن مواد غذایی دارای کربو‌هیدرات بالا و مواد غذایی با چربی زیاد پیدا کنند.

در این پژوهش دانشمندان به سیگنال شیمیایی اندوکانابینوئید (ای سی بی) پرداختند که باعث می‌شود ما میل شدیدی به خوردن غذا‌های «شیرین و خوشمزه» پیدا کنیم.

در این پژوهش دریافتند که بر اثر کم‌خوابی، میزان ای سی بی شرکت‌کنندگان در آزمایش بیشتر و چند برابر شد. نتیجه؟ شرکت‌کنندگان میل شدیدی به خوراکی‌ها و میان‌وعده‌های ناسالم پیدا کردند چون احساس سیری نمی‌کردند.

با بررسی این پژوهش و تحقیقات دیگری که انجام گرفت، دکتر هنلون می‌گوید: «من شخصاً فکر می‌کنم کمبود خواب و بیشتر خوردن با هم ارتباط دارند. هر چه کمبود خواب بیشتر باشدعوامل موثر بر افزایش میزان چاقی هم بیشتر می‌شوند.»

این دیدگاه را کارشناسان دیگر هم تائید کردند. دکتر لولیانا هارتچو یکی از اعضای کلینیک تحقیقاتی خواب در دانشگاه لافبورو، می‌گوید: «در تحقیق بر روی جمعیت‌های بزرگ‌تر، خواب ناکافی (خواب با کیفیت بد یا مدت زمان کوتاه ) باعث عوارض خطرناک و ماندگاری بر سلامتی می‌شود. از جمله باعث احتمال بروز و شدت دیابت، احتمال تشدید چاقی و بیماری‌های قلبی‌عروقی و بازده ذهنی کمتر می‌شود.»

چه کنیم تا وقتی خیلی خسته‌ایم غذا‌های ناسالم نخوریم؟

آیسلینگ پیگوت، متخصص تغذیه و سخنگوی انجمن تغذیهٔ بریتانیا، می‌گوید: «ما معمولاً مشتاق شنیدن پاسخی معجزه‌آسا هستیم، اما من توصیه می‌کنم کمی از دورتر نگاه و ارزیابی کنیم و با خودمان مهربان باشیم.»

او می‌گوید: «؛تلاش کنید وعده‌های غذایی خود را منظم کنید، این کار میزان مورد نیاز انرژی بدن شما را تامین می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که انتخاب‌های سالم کنید. غذا‌های ساده و کم‌درد‌سری با میوه‌ها و سبزیجات انتخاب کنید. از “دمدمی‌مزاجی” یا رژیم‌های غذایی „سفت‌وسخت” که در نهایت منجر به پرخوری می‌شوند، پرهیز کنید. بنشینید و با آرامش از وعده‌های غذایی خود لذت ببرید؛ بدون کامپیوتر، تلفن‌همراه یا لپ‌تاپ.»

پیگوت می‌گوید: «اگر به دنبال مواد غذایی سالم و انرژی‌زا هستید، سراغ موادغذایی با شاخص گلوکز کمتر بروید مانند کربو‌هیدرات‌هایی با غلات کامل، دانه‌ها و مغز‌های خوراکی و میوه‌ها و سبزی‌ها. این موادغذایی به تدریج انرژی خود را آزاد می‌کنند، بدون آنکه احساس سستی و بی‌حالی کنید.»

اگر فکر می‌کنید بی‌خوابی دارید…

دکتر دیمیتری گاوریلوف، روان‌پزشک بالینی می‌گوید: بی‌خوابی اینطور تعریف می‌شود: «تلاش برای به خواب رفتن یا خواب ماندن در شب، بیش از سه شب در هفته و به مدت سه ماه به طوری که بر توانایی‌های شما در طول روز اثر بگذارد.»

اگر در این دسته از افراد قرار می‌گیرید، اولین روش رفتار درمانی شناختی بی‌خوابی یا سی‌بی‌تی‌آی است. این درمان مبتنی بر روش‌های رفتاری مختلفی است، یکی از آنها کنترل محرک‌هاست که در جهت «بازسازی ارتباط سالمی میان ماندن در رختخواب و خوابیدن» است.

برای افرادی که دچار بی‌خوابی هستند، رختخواب معمولاً باعث احساس بی‌قراری و بیداری می‌شود، از این رو باید به بازسازی رابطهٔ تازه‌ای میان رختخواب و خوابیدن بپردازند.

این روش ۵ دستور‌العمل دارد، مهم‌تر از همه این است که کارهای خود را به رختخواب نبرید، نکتهٔ بعدی «قانون یک ربع ساعت» است. اگر خواب‌تان نبرد، پس از یک ربع ساعت، دیگر در رختخواب نمانید و فقط زمانی به رختخواب بازگردید که احساس خواب‌آلودگی کنید.

به عنوان بخشی از درمان، درمانگر ممکن است «محدود کردن خواب» را توصیه کند. یعنی مدت زمانی که در رختخواب می‌گذرانید را فقط به زمانی که می‌خوابید محدود کنید و به تدریج آن را افزایش دهید.

روش دیگر “درمان شناختی” است که بیشتر به افکار نامناسب و نامربوط و الگو‌های روانی افراد مربوط می‌شود.

دکتر گاوریلوف می‌گوید:” اگر مشکلی جدی در مورد خوابیدن خود دارید مشورت با پزشک بهترین راه برای یافتن مناسب‌ترین درمان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *