تسکین گرفتگی عضلانی در عادت ماهیانه

تاثیر قاعدگی بر جوش های پوستی

تغییرات خلقی، گرفتگی های شکمی و نفخ از علایم پیش از قاعدگی هستند. آخرین علامتی که یک خانم در دوران پیش از قاعدگی با آن مواجه می شود، جوش های قرمز بزرگ است و متأسفانه بسیاری از خانم ها این جوش های پوستی را تجربه می کنند.

جوش های پوستی هر ماه همزمان با قاعدگی اتفاق افتاده و بسیار شایع است. بر اساس نتایج یکی از مطالعات، 63% از خانم های مستعد جوش های پوستی، جوش های قبل از قاعدگی را تجربه می کنند. این جوش ها معمولاً 10 روز قبل از شروع خونریزی قاعدگی شروع شده و به محض شروع قاعدگی خاتمه می یابد.

حقایق پشت جوش های پوستی و قاعدگی

دورۀ قاعدگی به طور متوسط 28 روز است و مقدار هورمون ها در هر کدام از این 28 روز متفاوت است. در 14روز اول دورۀ قاعدگی یک خانم، هورمون غالب “استروژن” است، در صورتی که در نیمۀ دوم دورۀ قاعدگی هورمون غالب “پروژسترون” است. سپس در زمان قاعدگی میزان هر دو هورمون به کمترین میزان خود می رسد.

در عین حال، هورمون مردانۀ تستوسترون (به میزان کمی در بدن خانم ها تولید می شود) در تمام ماه در یک میزان پایه باقی می ماند. بنابراین میزان تستوسترون قبل و در دوران قاعدگی بیشتر از هورمون های جنسی زنانه است. این تغییرات هورمونی پشت صحنه باعث ایجاد تغییر در پوست در این دوران می شود.

افزایش میزان هورمون استروژن در نیمۀ دورۀ قاعدگی ترشح چربی را از غدد چربی پوست افزایش می دهد. ضخامت این لایۀ چربی زیاد بوده و به عنوان یک چرب کنندۀ طبیعی پوست عمل می کند.

وقتی میزان پروژسترون افزایش می یابد، برجستگی هایی بر سطح پوست پیدا شده و منافذ پوستی بسته و فشرده می شود. منافذ پوستی خیلی کوچک نمی شود ولی وقتی همزمان فشرده می شوند، تولید چربی زیر پوستی افزایش می یابد.

علاوه بر این، سطوح بالاتر تستوسترون حوالی قاعدگی غدد چربی را به ساخت بیشتر چربی تحریک می کند. چربی های زیر پوستی باعث ایجاد نتایج متفاوتی در زنان مختلف می شود. در برخی از افراد باعث براق شدن پوست می شود؛

در حالی که در سایر افراد باعث ایجاد پوستی چرب و لطیف می شود. این چربی های پوستی غذای مورد نیاز برای رشد باکتری پروپیوم که جوش های پوستی ایجاد می کند را تأمین می کنند. این باکتری ها باعث ایجاد جوش های جدید و التهاب بیشتر جوش های پوستی در حوالی قاعدگی می شود.

متأسفانه شما نمی توانید تغییری در رابطۀ بین جوش های پوستی و هورمون ها ایجاد کنید، با این حال می توانید با انجام یک سری از فعالیت ها از شدت این جوش های پوستی کم کنید.

جوش های پوستی حوالی قاعدگی به علت مشکلات بهداشتی نبوده و علت داخلی دارند، با این حال برای جلوگیری از بدتر شدن این جوش های پوستی لازم است در این دوران بهداشت پوست را رعایت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.