تبخال تناسلی یا تبخال هرپسی


تب خال به صورت شایع در دو ناحیه ایجاد می شود,لب و دهان(Orolabial) که معمولا”تیپ1ویروس عامل آن است و ناحیه تناسلی(genital)که معمولا” تیپ 2 ویروس آن را ایجاد می کند. ضایعات ممکن است اولیه یا راجعه باشند,در زمینه نقص ایمنی ایجاد شوند و یا این که به علت بیماری پوستی زمینه ای(معمولا”درماتیت آتوپیک)گسترده و شدید باشند.

هرپس تناسلی:عفونت اولیه تناسلی با تیپ 2ویروس,طیف بالینی وسیعی دارد,که می تواند کاملا” بدون علامت باشد,ویا اینکه ضایعات زخمی شونده شدید ایجاد کند.عفونت اولیه واقعی در بیمارانی که عفونت قبلی با ویروس هرپس تیپ1 نداشته اند,میتواند به صورت بیماری شدید سیستمیک تظاهرکند.

ضایعات تاولی گروهی واروزیون,در نواحی واژن,رکتوم یا پنیس ایجاد می شود.در طی 7 تا 14 روز,ایجاد ضایعات جدید ادامه می یابد.ضایعات دو طرفه و قرینه و اغلب گسترده می با شند و غدد لنفاوی اینگوئینال نیز می تواند به طور دو طرفه بزرگ شده باشند.تب و علائم شبه آنفولانزا ممکن است دیده شود ولی شکایت اصلی بیمار درد واژینال و سوزش ادراراست(ولووواژینیت هرپسی).ضایعه اولیه در مردان سبب دردناک شدن آلت می شود ولی ممکن است التهاب مجرا و سوزش ادرار نیز ایجاد کند.

دوره بیماری معمولا”3هفته یا بیشتر طول می کشد.بیمارانی که قبلا” عفونت هرپسی تیپ1داشته اند عفونت اولیه خفیف تری خواهند داشت. هرپس تناسلی راجعه به طور تیپیک با علائم پیشرو به صورت سوزش یا خارش یا مورمور شدن شروع می شود.معمولا”در طی 24 ساعت بعدی به صورت وزیکولها و تاولهای حاوی مایع شفاف در می آیند و در24 تا 36 ساعت بعدی اروزیونها را تشکیل می دهند ودر طی 2تا 3 روز بعدی,بهبود می یابند.(دوره هرپس تناسلی 7روزمی باشد).هم در مردان هم در زنان قسمت فوقانی باسن ها محل شایعی برای ایجاد هرپس تناسلی راجعه می باشد.

زنانی که هرپس تناسلی دارند,5تا10 بار بیشتر از زنان دیگر دچار سرطان گردن رحم می شوند.تیپ 2هرپس,عمدتا” افراد بالغ را مبتلا می کند و بوسیله تماس جنسی منتقل شده و شایعترین بیماری مقاربتی محسوب می شود.

عود ضایعات شایع است و این را به بیمار باید تذکر داد.

آموزش بیمار ضروری است.هنگامی که ضایعات فعال هستند,بیماران باید از کاندوم استفاده کنند و یا از تماس جنسی,خودداری نمایند تا بیماری را به شریک جنسی خود منتقل نکنند.مردان و زنانی که ضایعات راجعه در ناحیه باسن دارند,ممکن است هنگام فعال بودن ضایعات,ویروس را از طریق اورتر یا سرویکس دفع کنند و باید عفونت زا در نظر گرفته شوند.HSV ممکن است از طریق اشخاص بدون علامت,قبل از ظهور ضایعات,منتقل گردد.زنان ممکن است بدون علامت باشند ولی ویروس را از طریق سرویکس دفع کنند

منبع:doctornazari . ir

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.