تخت بیمارستانی،کلینیکی،آزمایشگاهی

تخت بیمارستانی (Hospital Bed) عبارت است از تختی که برای استراحت بیمار در طول ۲۴ ساعت بستری بیمار فراهمشده است. تخت بیمارستانی جزء جدانشدنی در بیمارستان ها و مراکز درمانی است. لزوم وجود تختهای بیمارستانی مناسب، با کیفیت و مدرن کاملا احساس میشود. با گسترش تکنولوژی نیز هرروز انواع جدیدی از تخت ها به بازار عرضه میشود. در این تحقیق قصد داریم برخی از تختهای بستری در بیمارستان ها و کلینیک ها را معرفی کنیم.

تخت بستری
تخت ها نیز مانند بسیاری از تجهیزات دیگر دارای مشخصاتی هستندکه بنا به صلاحدید مراکز تهیه و در مرکز قرار داده می شوند. یک تخت مرغوب دارای مشخصات زیر است:
سطح بستری آن در هر سه صورت یک، دو و یا سه شکن از جنس ABS باقابلیت شستشو و ضد عفونی شونده است. همچنین سرتختی این مدل دارای تنوع رنگ، قابلیت نصب انواع بدساید، پوشش رنگ الکترواستاتیک، مجهز به ضربه گیر و پایه سرم، مجهز به دستگیره هایی در بالا و پایین، امکان نصب مانکی بار و وسایل ارتوپدی را دارد.

انواع تخت بیمارستانی
تخت بستری سه شکن و یک شکن، تخت معاینه بیمار، تخت بستری بیمار، تخت بستری اطفال، تخت سی پی آر، تخت زایمان، تخت جراحی، تخت ارتوپدی، تخت  CCUو ICU، تخت الکتریکی و غیره.

 تخت بیمارستانی زایمان
استفاده از تخت های زایمان در مدل های برقی و نیز مکانیکی مدتی است رواج یافته است. این امر به این دلیل است که تخت های زایمان می تواند شرایط راحتتری را برای مادران باردار در زمان زایمان فراهم کنند. همچنین تخت های زایمان به سرعت امکان تبدیل به تخت های جراحی را دارند و درنتیجه شرایط بحرانی را با کمک آن ها می توان به خوبی کنترل کرد. همچنین برای مراقبت های بعد از زایمان هم کارایی خوبی را خواهند داشت.

تخت بیمارستانی ژنیکولوژی
نوع خاصی از تخت های بیمارستانی است که بیماران بخش زایمان اغلب بر روی آن قرار می گیرند. حتی گاهی هم نیاز به بستری شدن پس از زایمان بر روی این تخت ها وجود دارد.
ژنیکولوژی روشی برای تشخیص بیماری های زنان و زایمان است که برای تشخیص و معاینه مشکلات رحمی  استفاده می شود. برای انجام دقیق این معاینات، پزشک نیاز به تخت های مخصوص دارد تا بتواند این معاینات را انجام دهد.
تخت های ژنیکولوژی بسیار مشابه با انواع تخت های زایمان هستند. این شباهت را می توان در جنس بدنه، وجود تشک ابر با ضخامت ۵ سانتی متر و نیز روکش های قابل شستشو در نظر گرفت. در مدل هایی از این نوع از تخت ها تغییر در زیر سر و نیز پا با کمک دنده موشی انجام می شود. این تخت ها همچون تختهای زایمان دارای مخزن استیل هستند. ابعاد بستر این تخت ها می تواند ۶۰ برای عرض  و ۱۶۰ سانتی متر برای طول باشد.

 تخت بیمارستانی دیالیز
دیالیز یک روش درمانی برای افرادی است که بنا بر دلایل مختلف دچار نارسایی کلیه شده اند. این روش درمانی در بیمارستان هایی انجام می شود که دارای تجهیزات لازم هستند. تخت های دیالیز یکی از تجهیزاتی هستند که باید در این مراکز وجود داشته باشند. تخت های دیالیز را می توان در ایران هم تولید کرد که دارای کیفیت و دوام بالا هستند. این تخت ها را علاوه بر دیالیز می توان برای کارهایی چون نمونه گیری و نیز انتقال خون هم مورد استفاده قرار داد.

 تخت بیمارستانی  CPR
CPR یک شرایط بسیار خاص در بیمار است که در آن کادر درمانی اقدامات سریع و اساسی از جمله شوک قلبی و نیز تنفس مصنوعی را برای بیمار انجام می دهند تا بیمار را به شرایط زندگی برگردانند. تخت هایی در بیمارستان مخصوص احیای قلبی ریوی یا همان CPR وجود دارد که دارای شکن هم هستند. البته این نوع از تخت ها برقی نیستند و سیستم های مکانیکی در آن ها تنظیمات را کنترل می کند.
خریدار تخت بیمارستانی CPR اورژانس بیمارستان ها هستند. تنوع زیادی در تختهای بیمارستانی وجود دارد. همین مسأله سبب میشود تا بیشترین و بهترین کاریی را بتوان از آن ها داشت. تخت های بیمارستانی CPR در اورژانس  بیمارستان ها کاربرد بیشتری دارند. این نوع از تخت ها دارای شکن هستند و به سرعت به موقعیت مناسب برای  انجام مراحل احیای قلبی و ریوی تبدیل می شوند. تختهای CPR دارای بدنه ای از جنس ABS و کفه استخوانی به همراه تشک هستند. در تخت های CPR می توان در چهار طرف از ضربه گیرهایی استفاده کرد.

 تخت بیمارستانی اطفال
تخت های اطفال خود شاخه ای از انواع تخت های بیمارستانی هستند که برای کودکان کارایی دارند. این نوع از تخت ها دارای یک شکن در زیر سر هستند که با کمک هندل دستی و یا سیستم الکتریکی تغییر کند. تخت های اطفال دارای تشک با ضخامت ۱۰ سانتی متر هستند. در این تخت ها بر خلاف تختهای بزرگسالان پشتی تا زاویه ۳۰ درجه میتواند تغییر کند. انواع مختلف تخت های اطفال با ابعادی نظیر ۱۴۱ سانتی متر برای طول و ۷۶ سانتی متر برای عرض وجود دارند.
این تخت ها در انواع دو شکن و سه شکن هستند که می توانند دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشند. البته مدل های ارتفاع ثابت آن ها هم وجود دارد. مشخصه های مشابه با دیگر تخت ها را می توان رنگ الکترو استاتیک، قابلیت ضد عفونی و شستشو و دارای امکان جا به جایی با چرخ دانست. یکی از نقاط قوت مدلی از این تخت ها امکان اتصال سیستم توزین به آن است.

 تخت بیمارستانی مکانیکی
تخت های مکانیکی دارای مدل های مختلفی هستند. این نوع از تخت ها را می توان با هر مشخصه ای که مد نظر مشتری باشد تولید کرد. یکی از تخت های مکانیکی تخت های مخصوص بستری و مورد استفاده در بخش عمومی هستند. این تخت ها برای داشتن دوام بیشتر دارای رنگ های الکترواستاتیک و نیز عملیات سولفاته هستند. تخت های بیمارستانی مکانیکی هم دارای امکان شستشو هستند.

تخت بیمارستانی ارتوپدی
تخت های ارتوپدی از جمله تخت هایی هستند که در انجام اعمال جراحی ارتوپدی کارایی دارند. این نوع از تخت ها دارای مشخصه هایی هستند که گاهی با انواع دیگر تخت ها مشابه است. اما در برخی موارد هم دارای تفاوت هستند. این تخت ها که سیستم تصویر برداری هم  دارند امکان تصویر برداری با اشعه ایکس را فراهم می کنند. در برخی از مدل های تخت های ارتوپدی می توان سیستم الکتریکی با استاندارد IP 66  را داشت که ضد گرد و غبار و رطوبت هستند. این نوع از تخت ها می توانند حداکثر وزنی معادل با  ۳۰۰کیلو گرم را تحمل کنند. انواع مختلف تخت های ارتوپدی کاملا رادیولوسنت است و می توان آن ها را  با کمترین ارتفاع ممکن در اختیار داشت.

مشخصه های تخت ارتوپدی
این تخت ها دارای سیستم چرخنده هستند که با کمک پیستون هیدرولیکی بالا و پائین می شود. در این نوع از تخت ها هم می توان کنترل را به صورت دستی و یا برقی داشت. در تخت های ارتوپدی تونلی وجود دارد که اشعه ایکس را از خود عبور می دهد. از این تونل می توان برای ورود کاست اشعه ایکس استفاده کرد.

تخت بیمارستانی ساده
تخت های بیمارستانی ساده را می توان از جمله تخت هایی در نظر گرفت که بیشتر برای انجام معاینات اولیه در مطب ها کارایی دارند. این نوع از تخت ها را می توان در دو نوع دارای یک شکن و نیز بدون شکن داشت. تخت های ساده دارای چرخ نیستند. اما برای جابه جا کردن آن ها مشکلی به دلیل وزن سبکشان وجود ندارد. این نوع از تخت ها معمولا رول ملحفه دارند. اگر دارای یک شکن باشند، این شکن با سیستم مکانیکی تغییر خواهد کرد.

تخت بیمارستانی پوست و مو
در کلینیک های تخصصی پوست و مو می توان انواع تخت های بیمارستانی را مورد استفاده قرار داد. این نوع از تخت ها باید شرایط خاصی از پوزیشن ها را برای بیمار فراهم کنند تا پزشک بتواند مراحل ترمیم یا درمان را به سادگی انجام دهد. این نوع از تخت ها دارای بدنه ABS و رنگ الکترواستاتیک هستند که دارای دوام بالا و ماندگاری کافی اند. تخت های پوست و مو علاوه بر کلینیک های تخصصی می تواند در آرایشگاه ها هم مورد استفاده قرار گیرد.  این نوع از تخت ها دارای مشخصه هایی هستند از جمله امکان تنظیم ارتفاع که می توان از ۵۰ تا ۹۵ را برای آن در نظر گرفت. همچنین با توجه به امکان تولید در ایران می توان این تخت ها را با طولی معادل با ۱۷۰ تا ۱۹۵ سانتی داشت.

تخت بیمارستانی برقی
وجود سیستم الکتریکی در هر وسیله ای باعث استفاده ساده تر از آن وسیله می شود. به عنوان مثال تخت های بیمارستانی برقی را که این روز ها استفاده از آنها دارای رونق بیشتر شده است می توان نام برد. این نوع از تخت ها برای داشتن موقعیت های مختلف از سیستم برقی استفاده می کنند که شامل یک تا ۴ موتور است. تخت های برقی دارای قیمت گران تری هستند. به طوری که تنها یک موتور در تخت باعث به وجود آمدن اختلاف قیمتی معادل با ۵۰۰ هزار تومان می شود.

تخت بیمارستانی برقی تیلت
یکی از تخت هایی را که از انواع برقی به شمار می آید می توان تخت تیلت دانست. این نوع از تخت ها بیشتر برای افراد دارای مشکلات و ضایعات نخاعی جانبازان کاربرد دارد.
معرفی تخت تیلت
این نوع از تخت ها از انواع دو تکه و نیز یک شکن است که با استفاده از ۴ موتور تغییر شکن، شیب و نیز ارتفاع را می توان انجام داد. سیستم الکتریکی در این تختها می تواند دارای IP 66 باشد که به گرد و غبار و رطوبت مقاوم است. در این تخت ها کمربند استاندارد وجود دارد که به کنترل و محافظت از بیمار در حالت ایستاده کمک می کند.
از دیگر مشخصات این دستگاه می توان به امکان اضافه کردن شکن به منظور تبدیل به تخت استراحت، دارای میز هندتراپی، لاپایی، فوتر و سه کمربند چرمی  اشاره کرد. این تختها می توانند دارای انواع دستی، الکتریکال، یک شکن، دو منظوره و دو موتوره  باشند.

مشخصات تختهای برقی
این تخت ها را می توان برای منزل نیز استفاده کرد. برخی از مشخصات تخت های برقی عبارتند از:
 دارای باتری شارژی جهت عملکرد تخت در مواقع قطع برق
 دارای ریموت کنترل
 دارای ۴ عدد بد ساید کنار تخت دارای جک گازی
 دارای پوزیشن پایین و بالا (up & dawn)
  دارای ۷ نوع پوزیشن برقی
 دارای ۴ چرخ ترمز دار
  رویه قابل شستشو از جنس ورق فلزی بسیار محکم و مقاوم
  رنگ رویه فلزی پودری الکترواستاتیک ضد زنگ و مقاوم
  دارای الکتروموتورهای DC بدون خطر برقگرفتگی
  قابلیت تحمل وزن بیمار تا ۲۲۰ کیلو

تخت بیمارستانی مکانیکی سه شکن
تخت های مکانیکی در انواع مختلفی موجود هستند در ادامه به معرفی برخی از ویژگی های تخت مکانیکی سه شکن پرداخته می شود.
  تخت سه شکن با قابلیت تغیر ارتفاع
  با قابلیت تغییر ارتفاع
  بد ساید بازویی
 سر تختی MDF
 کفه  ABS
ابعاد:  طول: ۲۰۸ cm ، عرض: ۱۰۰ cm، ارتفاع: ۱۰۳ cm

 تخت بیمارستانی نوزاد
خریدار انواع تخت بیمارستانی نوزاد میتوانند زایشگاه ها باشند که به تعداد بالا این تخت ها را نیاز دارند.
تخت نوزاد یا کات نوزاد دارای مدل های مختلف می تواند باشد. این مدل ها دارای مشخصه هایی چون دیواره های شفاف هستند. همین دیواره ها را می توان برای حفاظت از نوزاد و کنترل بیشتر بر روی او استفاده کرد. این نوع از تخت ها دارای ۴ چرخ هستند که دارای قطر ۱۰۰ میلیمترند. توسط یک اهرم دستی می توان این نوع از تخت را با تغییر زاویه همراه کرد. وزن این تخت ها حدود ۲۰ کیلوگرم است که همین باعث شده تا به دلیل سبکی راحت جا به جا شوند.

تخت بیمارستانی اطفال
علاوه بر تخت هایی که در بخش بستری و اطفال وجود دارند، می توان به تخت هایی اشاره کرد که در بخش مراقبتهای ویژه برای بستری کردن کودکان استفاده میشود. این تخت ها امکانات و مشخصههایی چون تخت هایی دارند که در ICU  بزرگسالان استفاده می شوند. اما دارای طراحی زیبا تر هستند تا به کودک آرامش را منتقل کند. این تخت ها هم دارای موتور به منظور داشتن حالت های مختلف هستند.

 تخت بیمارستانی مکانیکی
در تخت های مکانیکی می توان انواع امکانات را داشت. این امکانات شامل امکان اتصال لوازم جانبی چون مانکی بار ها و نیز میله سرم را میتوان اشاره کرد. این نوع از تخت ها را می توان دارای رنگ های الکترواستاتیک دانست که به منظور تثبیت رنگ در آن ها عملیات سولفاته انجام می شود. تخت های مکانیکی هم انواع یک شکن دارند و هم سه شکن. این تخت ها را می توان دارای سیستم مکانیکی برای تغییر در پوزیشن های مختلف تخت دانست.

 تخت بیمارستانی روانپزشکی
اگر بیمار روانی دارید که پزشک متخصص به بستری شدن او در بیمارستانهای روانی و یا آسایشگاه ها توصیه کرده تا بهبودی بیشتر و سریع تر را داشته باشد، حتما به این مراکز وارد شده اید. اما در اکثر آن ها کمبود تخت باعث عدم بستریشدن بیمار شده است.
در آسایشگاه های روانی نیز باید تخت های متناسب با نوع کاربری در این مکان ها مورد استفاده قرار گیرند. تخت های روانپزشکی اتفاقا بسیار هم ساده و ارزان هستند. این هم به دلیل سادگی در طراحی و عدم وجود موتور در آن ها است.
ابعاد این تخت ها به ترتیب ۲۱۲ ،۹۰ و ۴۵ سانتی متر برای طول، عرض و ارتفاع است. در این تخت ها اتصالات به کمک دستگاه های تمام الکترونیکی جوش شده اند. رویه تخت های روانپزشکی توری فولادی و از انواع یک شکن هستند. سر تختی ها نئوپان است که با فورمیکا روکش شده است.
در این تخت ها دو عدد چرخ وجود دارد و می تواند ۲۰۰ کیلوگرم وزن را تحمل کند.

 تخت بیمارستانی  ICU
بیماری های بسیار پیشرفته که باعث می شود تا فرد کاملا توانمندی های خود را از دست بدهد، از جمله مراحل نهایی بیماری هایی چون سرطان ها، سکته های مغزی و قلبی و آسیب های مغزی را می توان از جمله مراحلی دانست که به بخش مراقبت های ویژه نیاز است. تخت هایی که در این بخش ها می توان استفاده کرد از انواع برقی با ۴ موتور هستند که تنظیم ارتفاع هم دارند.

 تخت بیمارستانی لگن خور
می توان تخت های بیمارستانی لگن خور را با کیفیت مناسب دریافت کرد. استفاده از لگن های متحرک که به طور خاص برای بیمارانی که امکان انجام کارهای خود را ندارند، مناسب بوده است، باعث نارضایتی بیمار و نیز همراهان می شود. اما نمونه ای از تخت ها با امکان اتصال لگن به بازار عرضه شده اند که این روز ها کار را ساده تر می کنند. در مدل هایی از آن ها شکن وجود دارد. پایه ها در این نوع از تخت ها ثابت بوده و دارای رنگ پودری الکترواستاتیک اند .این تخت ها برای کاربری های خانگی هم مناسب هستند.

تخت بیمارستانی مکانیکی
تخت بیمارستانی مکانیکی برای بسیاری از بخش ها همچنان به عنوان اولین گزینه است که در سراسر کشور امکان عرضه آن وجود دارد.
آمار نشان می دهد که میزان تخت بستری بیمار در ایران ۷/۱ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است. این آمار نشار دهنده مشکل بزرگی به عنوان کمبود تخت های بیمارستانی است. زیرا با نبود تخت کافی و افزایش تعداد بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان را دارند، هرچند به مدت یک شب باشد، باعث ایجاد مشکلاتی مانند عدم رسیدگی  و پذیرش بیمار و عفونت های بیمارستانی می شود. این عفونت ها گاهی چنان مضرند که باعث مرگ بیمار می شوند.
از سوی دیگر یکی از شاخصه های سلامت در هر کشوری سرانه تخت های بیمارستانی است. برای رفع این مشکل، ساخت و تحویل تخت های بیمارستانی، ساخت بیمارستان ها و نیز نوسازی مراکز درمانی در دستور کار قرار گرفته است.
تخت های مکانیکی با توجه به شرایطشان، مناسب برای بخش های عمومی هستند و دارای قیمت مناسب تر به نسبت انواع برقی بوده و هزینه کمتری برای بیمارستان ها خواهند داشت.

تخت بیمارستانی  ICU/CCU
بخش ICU محلی است که بیمارانی که دارای شرایط اضطراری و خاص مثل مشکلات مغزی هستند در آن بستری می شوند و تحت مراقبت های کاملا تخصصی قرار می گیرند. بخش CCU نیز بخشی است که به نام مراقبت های ویژه قلبی معروف است و بیمارانی که جراحی قلبی داشتند، در آن بستری می شوند.
در این دو بخش یکی از تجهیزاتی که در همه بخش های دیگر می توانید ببینید تخت های بستری هستند. مطمئنا با شرایطی که بیماران این بخش ها دارند نیاز به انواع خاصی از تخت های بیمارستانی با امکانات خاص دارند.

تخت ویژه CCU
این تخت از نوع سه شکن بوده به طوری که شکن زیر سر ۹۰ درجه و شکن های زیر پا و زانو ۴۰ درجه است. سر تختی ها قابل جدا شدن هستند. چهار چرخ و دو ترمز دارد. تغییر زاویه  قسمت های مختلف به صورت الکتریکی، مکانیکی و هیدرولیکی صورت میگیرد.
این نوع تخت ها دارای بیشترین استاندارد در مقابل آب و گرد و غبار یعنی IP66  هستند. از دیگر ویژگی های این تختها سه شکن قابلیت تنظیم، پوزیشن هایی قابل تنظیم، رویههای ABSنشکن، بدساید  سر تختی  ABS و اهرم CPR است.

تخت الکتریکی مراقبت های ویژه  ICU/CCU
این تخت الکتریکی مجهز به سطح بستر سه شکن از جنس ABS  با امکان شتشو و ضد عفونی است. از دیگر تجهیزات این تخت می توان به امکان استفاده از انواع بدسایدها، سرتختی ABS، امکان تنظیم ارتفاع و ترندلنبرگ، مجهز به ۴ موتور با کنترل های دستی و امکان کنترل توسط پرستار به همراه جک گازی اشاره کرد. پوشش این تخت الکترواستاتیک بوده و همچنین امکان CPRسریع در آن وجود دارد. ابعاد بستر این تخت ۹۰*۱۹۶ و زاویه زیر سر آن ۰ تا ۶۰ درجه قابل تغییر است.

تخت ICU/CCU مکانیکی
این تخت مختص بخش مراقبتهای ویژه از نوع سه شکن است. همچون دیگر محصولات این شرکت دارای امکان شستشوی  بستر و ضد عفونی، پوشش رنگ الکترواستاتیک، پایه سرم و چرخ ها مجهز به قفل مرکزی، سرتختی از جنس ABS، قابلیت تنظیم ارتفاع و ترندلنبرگ است. ابعاد بستر این تخت ها ۱۹۶*۹۰ و تغییر زاویه زیر سر بیمار  از ۰ تا ۶۰ درجه است.

تخت بیمارستانی زایمان
این تخت بیمارستانی برای حفظ حالت طبیعی مادر در هنگام زایمان است. به دلیل شرایط خاص این نوع تخت ها مادران در تمام مراحل زایمان و حتی بعد از آن از این نوع تخت ها استفاده می کنند تا معاینات بعدی نیز به خوبی انجام شود.
این تخت ها از جمله تجهیزات بخش زایمان هستند که قابلیت تبدیل شدن به تخت جراحی یا تخت انتقال بیمار را دارند.

شرایط تخت بیمارستانی زایمان
تخت زایمان دارای سه بخش تکیه گاه، محل پاهای بیمار و محل نشستن یا دراز کشیدن بیمار است. از سوی دیگر دارای چرخ های بزرگی است که حرکت سریع و راحت را در هر شرایطی فراهم می کند. همچنین دارای امکانات  CPR و امکان اضافه کردن هر وسیله  محافطتی مانند محافظ پای مادر، ظرف جمع آوری مواد فیزیولوژیک و مایعات حاصل از شستشوی بیمار، مسکن های درد و تشک هوا را دارد. مدل های جدید این نوع تخت ها پهن تر هستند و برای اضافه کردن تجهیزات مورد نیازمراقبتی قبل و بعد از زایمان و نیز حین عمل مناسب ترند.

تخت بیمارستانی دیالیز
یکی از بیماری های خاص که دارای نیاز به مراقبت خاص و مراجعات فراوان به بیمارستان ها دارد، نارسایی کلیه است. بیمارانی که با این مشکل رو به رو هستند باید به صورت دوره ای مورد دیالیز قرار گیرند. برای انجام دیالیز هم نیاز به تختهایی است تا بیمار بتواند پوزیشن های مختلف و مناسب را در حین مراحل دیالیز با کمک آن داشته باشد. این تخت ها را می توان در انواع برقی در ایران تولید کرد که البته با نام صندلی دیالیز هم شناخته می شوند.

تخت بیمارستانی جراحی پوست و مو
در زمان مراجعه به مطب یا کلینیک های زیبایی یکی از تجهیزات بسیار کاربردی تخت بیمارستانی است.
این تخت ها دارای بدنه کاملا فلزی و رنگ شاسی الکترواستاتیک  است. از دیگر مشخصات این تخت ها ۴ موتور مجزای ۲۴ ولت dc با قدرت ۸۰۰۰  نیوتن با استاندارد CE، جنس کاور ABS ، رنگ بدنه سفید با روکش چرم با تنوع رنگ  ۱۳ رنگ، قابلیت تنظیم ارتفاع در محدوده ۴۰ تا ۱۰۰سانتی متر، تنظیم پشتی ۹۰درجه و زیرپایی ۴۵ درجه است.

تخت های بیمارستانی قابل تنظیم
بیماران در زمان بستری شدن در بیمارستان تا زمان درمان کامل و مرخصشدن از بیمارستان بر روی تخت هایی بستری می شوند. این تخت ها در هر بخش متفاوت و بسته به وخامت حال بیماران دارای امکانات متفاوت هستند.
این تخت دارای مشخصات مشترکی با سایر تخت های بیمارستانی است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.
سطح بستری دارای حالت های یک شکن، دو شکن و سه شکن از جنس ABS با امکان شستشو، قابلیت نصب انواع بد ساید ها با تنوع رنگ در سرتختی و پوشش رنگ الکترواستاتیک، مجهز به دو دستگیره در بالا و پایین، امکان نصب مانکی بار و لوازم ارتوپدی. آنچه این مدل تخت را از تخت های دیگر مجزا میکند امکان تنظیم ارتفاع این تخت است.

تخت بیمارستانی چشم پزشکی
در اعمال جراحی مختلف که در مراکز درمانی انجام می شود باید تجهیزات خاص همان عمل جراحی به کار گرفته شود. در کلینیک های تخصصی چشمپزشکی که در آن ها انواع اعمال جراحی بر روی چشم با به کار گیری روش های مختلف صورت می گیرد، باید تخت های مخصوص جراحی چشم وجود داشته باشد که علاوه بر دارا بودن مشخصه های عمومی سایر تخت های دارای امکان احراز موقعیت های خاص مورد نیاز پزشک هم باشد.
تخت هایی  که در اتاق عمل چشم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، علاوهبر دارا بودن شرایط کلی تخت های اتاق عمل برخی از شرایط منحصر به فرد را نیز داراست. از جمله مشخصات کلی آن ها می توان به قابلیت تنظیم پشتی، ۴۵ تا ۷۰ درجه، دارای امکان تنظیم ارتفاع تا ۱۰۰ سانتی متر، سیستم برقی ۲۴ ولت و کنترل الکترونیکی  ۱۲ ولت، دارای چرخ های ترمز دار، امکان نصب ups  و امکان کنترل دستی و پایی را می توان اشاره کرد. این تخت ها توسط برخی از شرکت ها در ایران تولید می شوند.

تخت بیمارستانی اتاق عمل چشم
در اتاق عمل چشم باید تخت  بیمارستانی مخصوصی استفاده شود که دارای قابلیت های لازم برای این عمل باشد.
چشم یکی از اعضای حساس و بسیار مهم در بدن است که در صورت عارضه در آن، بیمار بینایی خود را ممکن است از دست بدهد. بر روی قسمت های مختلف این  عضو جراحی های متفاوتی انجام می شود که شامل: جراحی های آب سیاه، جراحی آب مروارید، پیوند قرنیه، زیبایی پلک، انحراف چشم، تخلیه و پروتز چشم، جراحی مجرای اشکی، پارگی شبکیه چشم و ناخنک  می شود. در اتاق عمل چشم  باید از تخت های مخصوصی استفاده شود تا امکانات لازم را در اختیار متخصص قرار دهد. در این مطلب به مدلی از این تخت ها اشاره میشود.
این مدل از تخت های جراحی دارای موتور با درجه حفاظت IP 66  است. همچنین دارای قابلیت تنظیم  ارتفاع  و زیر سری  مخصوص جراحی چشم  با امکان تغییر ارتفاع، کنترل دستی قابل شستشو، مجهز به  آکاردئونی سیلیکونی تزریقی از جنس مدیکال تایپ، مجهز به چهار چرخ به همراه قفل مرکزی، تحمل وزن حداکثر ۲۵۰ کیلوگرم است.

تخت بیمارستانی CR و  ERCP
تخت های بیمارستانی از تجهیزاتی هستند که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به رشد تکنولوژی و تجهیزات مدرن موجود نیاز به تخت های جدید و پیشرفته نیز قابل پیش بینی است. تخت بیمارستانی CR و ERCP به منظوراستفاده در تصویر برداری ساخته شده و از تکنولوژی فیبر های کربنی که تا کنون در ایران ساخته نمی شدند در آن استفاده شده است. تخت ERCP دارای ویژگی های خاص از جمله کنسول بلند است که بیمار بتواند بدون ایجاد شکستگی بر روی آن بخوابد. از فیبر های کربنی اشعه عبور می کند و در نتیجه می توان از این تخت ها دردستگاه  CRاستفاده کرد.

 تخت بیمارستانی اتاق عمل
در اتاق عمل در بیمارستان ها باید تجهیزات مختلفی وجود داشته باشد. در گذشته به آمفی تئاتر یا محیط غیر استریلی که در آن دانشجویان به تماشای اعمال جراحی می پرداختند، اتاق عمل  گفته می شد. اما اتاق عمل امروزه باید درشرایط کاملا متفاوت تعریف شود. وسایلی چون تخت جراحی، چراغ های اتاق عمل، ماشین بی هوشی، دستگاه الکتروکوتر و دستگاه ساکشن از جمله تجهیزات اتاق عمل هستند.
تخت اتاق عمل در همه اتاق های عمل قرار دارد و دارای مشخصه هایی است که در تمام انواع تخت های جراحی مشترک هستند. برخی از این مشخصه ها شامل ایستایی کامل، ارتفاع قابل تنظیم و امکان نصب تجهیزات جانبی می شود.

تفاوت تخت جراحی و ارتوپدی
تخت های اتاق عمل از سه قسمت سر، بدن، نیز پاها تشکیل شده است که به هم لولا شده اند. اما در مورد تخت های ارتوپدی میتوان به وجود اکسسور ها اشاره کرد. در این نوع از تخت های جراحی پایه و نیز محور وجود دارد. در این تخت ها رویه به صورتی است که اشعه ایکس از آن عبور می کند.

تخت بیمارستانی صحرایی
در زمان بروز حوادث طبیعی و غیر مترقبه گاهی به دلیل وخامت اوضاع و شرایط اورژانسی نمی توان مجروحین حادثه را به بیمارستان منتقل کرد. برای همین به بیمارستانهای صحرایی نیاز است.
در این بیمارستان ها هم نیاز به نوع خاصی از تختهاست که به تخت های صحرایی معروف هستند. هرچند این تخت ها به پیچیدگی های تخت های بیمارستانی معمول نیستند،  اما باید بتوانند با حداقل امکانات تمام خواسته های بیمارستانی را برآورده کنند.
تخت های بیمارستانی صحرایی نیز شرایط خاص خود را دارند که شامل بدنه و پایه های تمام استنلس ِ استیل و رویه آلومینیومی است.
همچنین دارای امکان تاشدن برای حمل و نقل آسان، وزن ۲۰ کیلوگرم و کیف برزنتی برای انتقال است که بسیارمناسب برای استفاده در شرایط بحرانی است.

تخت خون گیری بیمارستانی
جهت خون گیری در بیمارستان ها از تخت های مخصوص خون گیری استفاده می شود. در تشخیص بسیاری از بیماری ها نیاز به انجام آزمایشات خون است. این آزمایشات به شکل گسترده اطلاعاتی را در اختیار پزشک قرار می دهد. نمونه گیری از خون در بیمارستان ها و مراکز آزمایشگاهی بر روی تخت های مخصوص نمونه گیری باید انجام شود.

تخت نمونه گیری 
این مدل از تخت ها بسیار راحت هستند و در زمانی که بیمار بی حال است به سرعت به حالت تخت تبدیل می شوند.
عرض بستر این تخت ها طبق سفارش می تواند از ۵۲ تا ۷۰ سانتی متر تغییر کند. ارتفاع تخت ۵۰ سانتی متر و طول آن ۶۰ سانتی متر است که با تبدیل شدن به تخت ۱۷۵ سانتی متر می شود. زاویه شکن زیر پا تا ۹۰ درجه تغییر می کند. این در حالی است که زاویه زیر سر از ۱۰ درجه تا ۹۰ درجه می تواند تغییر کند. این تخت سه شکن و دارای انواع ۱ ،۲ و یا سه موتوره است.

تخت ترانسفر بیمارستانی
در مراکز درمانی هنگامی که لازم باشد بیمار را از روی تخت به محل دیگر انتقال دهند و بیمار نتواند راه برود و یا روی صندلی چرخدار بنشیند از تخت های ترانسفر جابه جایی استفاده می کنند. این تخت دارای مدل ها و مشخصات خاصی است.
این ترانسفر دارای دو شاسی مستقل است که این شاسی ها به همراه کالسکه می تواند به حالت برانکارد تبدیل شوند. سطح بستر این ترانسفر دو شکن MDF و دارای رویه  ابر ریباند با پوشش چرم مصنوعی با قابلیت شستشو و ضد عفونی است. همچنین مجهز به دو بد ساید آکاردئونی با پوشش رنگ الکترواستاتیک، مجهز به پایه سرم متحرک، مجهز به ۴ چرخ ۱۵۰ پین ۲۸  به همراه دو ترمز روی دو چرخ، دارای محلی برای قرار دادن کپسول اکسیژن، امکان تنظیم ارتفاع برای یک شاسی و تنظیم پشتی با هندل دستی و زاویه زیر شکن سر  ۷۰ درجه از دیگر مشخصات این تخت است.

تخت بیمارستانی پنوماتیکی
هر روز برای بهتر شدن اوضاع بیماران در بیمارستان ها نمونه ای جدید از تخت ها عرضه می شوند. این نشان می دهد که متناسب با وضعیت بیماران میتوان تخت هایی را تهیه و در مراکز درمانی و یا بیمارستان ها قرار داد. اما مدل هایی از این تختها تنها در اتاق عمل به کار می رود و برای انجام مراحل مختلف اعمال جراحی کمک فراوانی به کادر درمانی می کند. نمونه این تخت ها تخت پنوماتیکی است که در زمان جراحی فضا و سطحی مناسب را برای انجام مراحل عمل و ثابتکردن وضعیت بیمارایجاد می کند. این تخت با استفاده از جک های گازی امکان تغییر در وضعیت بیمار را فراهم می کند. قسمت پا نیز می تواند جدا و جابهجا شود.

تخت آندوسکوپی بیمارستانی
آندوسکوپی بر روی تخت های بیمارستانی  مدرن و به روز انجام می شود که دارای شرایط خاص جهت سهولت در امر آندوسکوپی است.
زمانی که بیمار در معده و یا مری و اثنی عشر خود دچار مشکل و اختلال می شود با مراجعه به پزشک متخصص ممکن است مجبور به آندوسکوپی شود. زمانی که برای آندوسکوپی به مرکز درمانی یا بیمارستان مراجعه می کنید بر روی تخت ویزه این عمل قرار می گیرید که دارای مشخصات خاصی است. در ادامه به معرفی مدلی ار این تخت ها پرداخته می شود.
پایه های این تخت فلزی است و در اثر حمل و نقل نمی شکند. ارتفاع بستر ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است. همچنین این تخت دارای عرض ۶۰سانتی متر  و بد سایدی با طول ۱۱۰ سانتی متراست. ارتفاع این بد ساید ۳۰سانتیمتر است. چرخ های این تخت دارای قطر ۱۲۵ میلیمتر  است. این تخت میتواند تا حداکثر ۲۰۰ کیلوگرم را تحمل کند.

تخت بیمارستانی ارولوژی
تخت بیمارستانی ارولوژی از جمله تختهای ویژه هستند که می توان از آن ها در مراکز تخصصی استفاده کرد.
اورولوژی در حقیقت از شاخه های پزشکی است که در مورد بیماری های مربوط به مجاری ادراری تحقیق و مطالعه می کند. متخصص ارولوژی به درمان، تشخیص و یا جراحی این قسمت می پردازد.
اورولوژیست  بیماری های کلیه، تشخیص و درمان اختلالات مجاری ادرار در کودکان، عفونت های کلیه و مجرای ادراری، درمان بیاختیاری ادرار و….. را بررسی می کند.
در مواردی که نیاز به جراحی باشد این جراحی بر روی تخت هایی انجام می شود. در اتاق عمل ارولوژی اتاقی وجود دارد که سیستو نامیده می شود و تخت مخصوص در این اتاق به شکل ثابت نصب می شود و در هنگام عمل از آن استفاده می شود. کاربرد دیگر این تخت آندوسکوپی مثانه یا (سیستوسکوپی) است.

 تخت بیمارستانی هیدرولیکی
تخت های بیمارستانی هیدرولیکی می تواند در بخش های مختلف برای بهبود بیمار و کارایی بیشتر استفاده شود. بیمارستان در حقیقت محلی مهم و بحرانی جهت درمان و رسیدگی به شرایط بیمار است و در شرایط عادی و نیز بحرانی باید بتواند خدمات را به افراد ارائه دهد. با تمام این گفته ها اینکه تعداد تخت در کشور بحرانی است مسأله ای انکار ناپذیر است. یکی از موارد نگران کننده در این مورد این است که کمبود تخت بیمارستانی مقدار شیوع عفونت را در بیمارستان افزایش می دهد و همین امر موجب افزایش خطر عود بیماری و یا حتی مرگ می شود.

تخت اتاق عمل هیدرولیکی
این تخت به صورت هیدرولیکی کنترل می شود و دارای پدال و یا کلید برقی برای انجام تنظیمات بیمار است. این تخت دارای سه قسمت سر، تنه و قسمت پا است که قسمت پا می تواند جدا و جابه جا شود. همین ویژگی باعث می شود تا این مدل تخت ها برای انجام اعمال اورلوژی، سیستوسکوپی، آندورولوژی، ژنیکولوژی مناسب باشد.

تخت بیمارستانی ریکاوری
در هر اتاق عملی وجود تخت بیمارستانی ریکاوری لازم و ضروری است. این تخت نیز انواع مختلفی دارد که یک نمونه از آن معرفی می شود:
بد ساید بازویی
سبد ملحفه
پایه سرم با قابلیت تنظیم ارتفاع
جای کپسول اکسیژن
یک شکن
ابعاد، طول: ۱۹۰ سانتی متر
عرض: ۶۱ سانتی متر
ارتفاع : ۸۲ سانتی متر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *