دلیل ایجاد حفره در دهان

ترمیم حفره‌های دندانی که بر اثر پوسیدگی ایجاد می شود

حفره‌های دندانی سوراخ‌هایی روی دندان هستند که بر اثر پوسیدگی دندان ایجاد می‌شوند. دندان‌درد یکی از علائم شایع این عارضه است.دهان ما تعداد زیادی باکتری دارد که برخی از آنها مضر هستند. این باکتری‌ها لایه‌ نازک و بدون رنگی روی دندان تشکیل می‌دهند که آن را «پلاک» می‌نامیم.

زمانی که میزان پلاک‌ها روی دندان به دلایل مختلف مانند استفاده زیاد از مواد قندی افزایش می‌یابد منجر به پوسیدگی دندان می‌شود و اسید حاصل از این پلاک‌ها می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد و در طولانی‌مدت دندان را خراب کند.

با پر کردن دندان می‌توان از خراب شدن دندان جلوگیری کرد اما مهم‌تر از آن این است که با رعایت بهداشت دهان مانع بروز این عارضه شویم.

علائم ایجاد حفره دندانی

مشاهده خود حفره یا سوراخ روی دندان
دندان‌درد
ظهور نقطه‌های سفید، خاکستری، قهوه‌ای یا سیاه روی دندان
حساس شدن دندان
بوی بد دهان

نحوه پیشگیری

آسیب حفره دندانی دائمی است و درمان آن باتوجه به شدت ضایعه می‌تواند از پر کردن ساده دندان تا درمان ریشه دندان باشد اما می‌توان با رعایت نکاتی از ابتدا از بروز این ضایعه جلوگیری کرد:
استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید
مسواک زدن آرام دندان‌ها، حداقل 2 بار در روز
استفاده از نخ دندان
کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین و مواد غذایی نشاسته‌دار
اجتناب از خوردن تنقلات قبل از خواب یا بین وعده‌های غذایی
پرهیز از مصرف دخانیات و الکل
مراجعه منظم به دندان‌پزشک

اگر پوسیدگی در مراحل ابتدایی باشد، ترمیم آن توسط لایه مینای دندان امکان‌پذیر است. در این صورت ممکن است پزشک مصرف ژل فلوراید را توصیه کند.

فلوراید ماده معدنی است که می‌تواند با تقویت مینای دندان از آن در برابر تخریب پلاک دندانی محافظت کند. شیوع این ضایعه بین کودکان بیشتر است بنابراین بسیار ضروری است با معاینات منظم در همان مراحل ابتدایی پوسیدگی را ترمیم کنیم.

باید مرتب دندان کودک را بررسی کنیم و در صورت مشاهده نقاط خاکستری، قهوه‌ای یا سیاه او را نزد دندان‌پزشک ببریم. این نقاط نشانگر از بین رفتن مینای دندان بر اثر پوسیدگی است.

با رعایت بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی سالم به آسانی می‌توان از پوسیدگی دندان و درنتیجه ایجاد حفره‌های دندانی جلوگیری کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.