ترمیم دندان شکسته (دلایل شکستن و روش ترمیم و مراقبت)

دلایل شکستگی دندان،ترمیم و بهبود دندان شکسته و ترک خورده،روش های مراقبت از دندان ترک خورده،انواع ترک خوردگی و شکستگی دندان

شکستگی و ترک دندان می تواند به دلایل زیر اتفاق افتد:

فشار دادن اجسام سخت مثل فندوق، پسته و…
ضربه خوردن در ناحیه صورت یا دهان
زمین خوردن
پوسیدگی دندان که باعث ضعیف شدن ساختار آن و شکستگی دندان می شود.
داشتن پر کردگی آمالگام بزرگ و قدیمی که دیگر بخش باقیمانده مینای دندان را حفاظت نمی کند.

هنگامی که دندان شکسته یا تراشیده می شود، ممکن است به دندان آسیب وارد نشود اما با این وجود، زبان معمولاً وجود شکستگی نوک تیز را در ناحیه مورد نظر به سرعت احساس می کند. شکستگی های محدود و ترک دندان معمولاً دارای درد نیستند، اما اگر یک قسمت بزرگ دندان شکسته شود، می تواند باعث ایجاد آسیب شده و عصب داخل دندان صدمه ببیند. در اینصورت علایمی ممکن است زمانی که انتهای اعصاب در عاج دندان در معرض هوا، غذا و نوشیدنی های گرم یا سرد قرار گیرد بروز کند از جمله این علایم وجود ناراحتی و درد برای فرد است. درد ناشی از یک دندان شکسته یا ترک دندان ممکن است ثابت یا موقتی باشد. بسیاری از افراد احتمالاً در زمان جویدن غذا احساس درد می کنند، زیرا جویدن باعث ایجاد فشار به دندان ها می شود.

دندان شکسته

انواع شکستگی دندان

دندان ها به روش های مختلف دچار شکستگی دندان می شوند:

ترک خوردن دندان- این مشکل زمانی اتفاق می افتد که ترک از سطح جویدن دندان آغاز شده و به سمت ریشه ادامه پیدا کند. گاهی اوقات این ترک دندان در زیر خط لثه و ریشه دندان نیز ایجاد می شود. یک دندان ترک خورده به دو بخش تقسیم نمی شود اما بافت نرم و داخلی دندان به خاطر آن آسیب می بیند.

خطوط ترک دندان- این نوع از ترک ها خطوط ریزی هستند که فقط لایه خارجی مینای دندان را تحت تاثیر خود قرار می دهند. این نوع ترک روی دندان های بیشتر در افراد بزرگسال رایج و متداول است و دردی به همراه ندارد. خطوط ترک خوردگی نیاز به درمان ندارند.

شکستگی دندان نوک تیز- این ترک در سطح مورد استفاده دندان برای گاز گرفتن ایجاد می شود. آسیب در این ناحیه از دندان، ممکن است باعث شکستگی دندان شود. اگر این مشکل برای شما اتفاق افتد، شما درد شدیدی در هنگام گاز گرفتن احساس خواهید کرد.

تقسیم دندان- این مشکل معمولاً در نتیجه یک ترک دندان درمان نشده در دندان ایجاد شده و در این حالت دندان به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. شکستگی های عمودی در ریشه ترک خوردگی هایی هستند که از ریشه دندان شروع شده و به سمت سطح رویی دندان ادامه پیدا می کنند.
مراقبت اولیه

ترک خوردن دندان (دارای شکاف): راهی برای درمان یک دندان ترک خورده در خانه وجود ندارد. در این حالت لازم است که شما با دندانپزشک ملاقات کنید. گاهی اوقات دندان در ظاهر سالم به نظر می رسد و علائم خاصی وجود ندارد، اما این موضوع زمانی برای شما مشکل ایجاد می کند که بخواهید غذا بخورید یا زمانی که دمای دهان شما برای مثال به خاطر مصرف نوشیدنی های گرم یا سرد تغییر کند. اگر دندان شما همیشه دچار آسیب و ترک برداشتن می شود، ممکن است یک آسیب عصبی یا مشکل در رگ های خونی دندان وجود داشته باشد. این موضوع نشان دهنده وجود یک مشکل جدی است. همواره به خاطر داشته باشید که ترک خوردن دندان آسیبی را برای عملکرد جویدن و گاز گرفتن به همراه ندارد، اما شما در هنگام گاز گرفتن درد احساس خواهید کرد.
شکستگی دندان: اگر شما یک دندان شکسته دارید، در اسرع وقت با دندان پزشک خود تماس بگیرید. دندان پزشک می تواند مشخص کند که آیا شکستگی دندان (شکستگی ممکن است عمودی یا افقی باشد) در نتیجه یک پوسیدگی ایجاد شده است یا خیر و احتمال در خطر بودن عصب دندان را مورد بررسی قرار می دهد. در صورت آسیب دیدن عصب، معمولاً نیاز به عصب کشی دندان وجود دارد. تا زمانی که به مطب دندان پزشک مراجعه می کنید، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

دهان خود را با آب گرم به خوبی شستشو دهید.
یک تکه گاز استریل را بر روی ناحیه ای که خون ریزی دارد قرار داده و برای مدت حدود 10 دقیقه به آرامی فشار دهید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که خون ریزی متوقف شود. اگر این کار جواب نداد، از یک کیسه چای برای وارد کردن فشار به ناحیه مورد نظر استفاده کنید.
از یک بسته سرد روی گونه و لبه های دندان شکسته استفاده کنید. انجام این کار می تواند به کاهش ورم و التهاب ایجاد شده و خلاصی از درد کمک کند.
اگر شما هم اکنون دسترسی به دندان پزشک ندارید، بخشی از دندان شکسته را با ترمیم موقت دندان پزشکی بپوشانید. شما می توانید این ترمیم را از داروخانه ها تهیه کنید.
از مسکن های درد موجود در داروخانه ها برای کاهش درد ناشی از شکستگی دندان استفاده کنید.

اگر دندان دارای مشکل خرد شدگی باشد چه اتفاقی می­افتد؟

خرد شدگی دندان یکی از دلایل اصلی برای تمام آسیب­های دندان است. اکثر دندان­های خرد شده را می­توان با چسباندن مجدد بخش خرد شده مینای دندان یا با جایگذاری یک پرکردگی شبیه دندان اصلاح کرد. در صورتی که دندان شما با آسیب در این رابطه مواجه شده است، بلافاصله به دکتر دندان­پزشک مراجعه کنید و به این ترتیب از جدی­تر شدن مشکل جلوگیری کنید.
درمان دندان شکسته

در عمل انواع مختلف شکستگی دندان و ترک دندان وجود دارد که هر یک از آنها نیازمند روش درمانی خاص است. این موارد عبارتند از:

ترک دندان ناچیز- این نوع از ترک دندان تحت عنوان «خطوط ترک خوردگی» نیز شناخته می شود و فقط سطح خارجی دندان به نام مینای دندان را تحت تاثیر قرار می دهد. ترک خوردگی ناچیز به ندرت نیاز به درمان دارد. به هر حال، دندان پزشک ممکن است به آرامی سطح دندان را صیقل بزند تا به این ترتیب لکه های زبر ایجاد شده بر روی دندان به خاطر این ترک خوردن دندان را پاک کند.
ترک خوردن دندان- این نوع از ترک دندان، همه دندان از سطح رویی تا عصب را در بر می گیرد. در این حالت تکه های دندان در محل خود باقی می مانند، اما ترک دندان به تدریج گسترش پیدا می کنند. گاهی اوقات امکان ترمیم ترک دندان با استفاده از پر کردن وجود دارد. علاوه بر این ممکن است نیاز به روکش کردن دندان برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت وجود داشته باشد. اگر در این حالت ناحیه پالپ (عصب و سایر بافت های زنده دندان) دچار آسیب شود، ممکن است نیاز به عصب کشی دندان نیز وجود داشته باشد.
تراشیدگی- تراشیدگی های محدود همواره نیازی به درمان ندارند. دندان پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد،  تراشیدگی ها را با استفاده از مواد پر کردن دندان ترمیم کنید تا به این ترتیب از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کرده و ظاهر دندان را بهبود بخشید. اگر این تراشیدگی بسیار کوچک باشد، دندان پزشک ممکن است دندان را صیقل زده و ناحیه دارای تراشیدگی را هموار و صاف کند، توجه کنید که تراشیدگی با ترک خوردگی و شکستگی دندان تفاوت دارد.
شکستگی دندان در سطح- این نوع شکستگی سطح رویی دندان ها را که برای جویدن استفاده می شود، تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع شکستگی دندان معمولاً پالپ دندان را تحت تاثیر قرار نمی دهد و درد زیادی به همراه ندارد. دندان پزشک احتمالاً آسیب ایجاد شده را ترمیم می کند و ظاهر دندان را بازیابی می کند. به هر حال، برای ترمیم این مشکل می توان از انله یا روکش دندان نیز استفاده کرد.
شکستگی دندان جدی- این نوع شکستگی به قدری عمیق است که عصب دندان را تحت تاثیر قرار می دهد. این شکستگی دندان در اکثر مواقع باعث ایجاد آسیب جدی به دندان و حساس شدن آن شده و در این حالت معمولاً بخش شکسته دچار خونریزی می شود. برای درمان این مشکل معمولاً نیاز به عصب کشی دندان برای خارج کردن عصب آسیب دیده وجود دارد و احتمالاً در ادامه لازم است برای ترمیم  دندان شکسته عملکرد عادی دندان برای غذا خوردن و جویدن مناسب از روکش دندان استفاده شود.
دندان تکه شده- این مشکل به معنی این است که دندان بطور عمودی به دو بخش مجزا تکه شده است. بعضی دندان ها همچون دندان های عقب دهان (دندان های آسیاب) بیش از یک ریشه دارند. در هنگام ترمیم این نوع شکستگی دندان ممکن است امکان نگه داشتن یک ریشه و روکش دندان وجود داشته باشد در ابتدا، شما نیاز به عصب کشی دندان دارید. در مرحله بعد، دندانپزشک ریشه های دندان که قابل نگه داشتن نیستند را خارج می کند. در نهایت، لازم است از روکش دندان برای پوشاندن ریشه و بخش باقیمانده دندان استفاده شود. در برخی موارد، هنگامی که امکان نجات یک ریشه وجود نداشته باشد، دندان مورد نظر کشیده خواهد شد.
شکستگی دندان عمودی یا تکه شدن ریشه- این نوع شکستگی دندان از ریشه دندان شروع شده و به سمت سطح رویی دندان ادامه پیدا می کند. در این حالت به خاطر التهاب یا عفونت ایجاد شده در ریشه دندان فرد معمولاً احساس درد دارد. در اکثر موارد، برای درمان این مشکل نیاز به کشیدن دندان وجود دارد.
شکستگی دندان به خاطر پوسیدگی- در این حالت، به خاطر اینکه پوسیدگی لایه خارجی دندان را ضعیف کرده، دندان دچار شکستگی یا فرو ریختن می شود. در این گونه مواقع لازم است دندان پزشک وضعیت پوسیدگی دندان را بررسی کرده و بهترین روش را برای ترمیم دندان شکسته به شما پیشنهاد دهد. در برخی موارد، اگر پوسیدگی گسترده بوده و به استخوان رسیده باشد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان وجود داشته باشد.

پس از درمان قسمت ترک خورده، آیا دندان بطور کامل درمان می­شود؟

بر خلاف یک استخوان شکسته، وجود ترک در دندان هیچگاه بطور کامل درمان نمی­شود. در این حالت با وجود استفاده از روش­های درمانی مختلف، رشد و توسعه برخی ترک­ها ادامه پیدا خواهد کرد و این موضوع در نهایت می­تواند منجر به از دست دادن دندان شود. قرار دادن تاج بر روی دندان ترک خورده می­ تواند حداکثر میزان حفاظت را برای دندان ایجاد کند، اما استفاده از این روش نیز نمی­تواند در همه موارد موفقیت تضمینی داشته باشد.

روش درمانی استفاده شده بر روی دندان ترک خورده به این دلیل از اهمیت خاص برخوردار است که می­تواند درک را تسکین داده و احتمال شکستن یا بدتر شدن وضعیت دندان را کاهش دهد. هنگامی که دندان ترک­ خورده تحت درمان قرار گیرد، اکثر دندان­های آسیب دیده می­توانند به فعالیت خود ادامه دهند و با استفاده از آنها عمل جویدن برای سال­های طولانی امکان­پذیر خواهد بود. با دکتر جراح ریشه دندان درباره تشخیص خاص وی برای دندان­های ترک خورده و درمان­های پیشنهادی وی صحبت کنید.

همانطور که تا کنون مشاهده کردید، درمان مناسب برای دندان ترک خورده بستگی به نوع ترک و مقدار آسیب وارد شده به دندان دارد. هر چه شما زودتر این مشکل را شناسایی کنید، نجات دندان ساده­تر خواهد بود. در حقیقت، ترک­هایی که اخیراً بر روی لایه بالای دندان ایجاد شده احتمالاً فقط به روکش تاج دندان برای رفع مشکل نیاز دارد. اگر دندان ترک خورده نیاز به عصب­کشی داشته باشد، نگران نباشید. نه تنها عصب­کشی می­تواند دندان شما را از کشیده شدن نجات دهد، بلکه ممکن است با انجام این کار بتوان دندان شما را برای باقیمانده عمرتان حفظ کرد!
پیشگیری از شکستگی دندان

هر چند پیشگیری از آسیب، ترک خوردن دندان و شکستگی دندان بطور کامل امکان پذیر نیست، انجام فعالیت های خاص می تواند احتمال ایجاد آسیب را کاهش دهد. در این رابطه باید به نکات زیر توجه کرد:

اجسام سخت همچون یخ، شیرینی سفت، استخوان یا خودکار را نجوید.
دندان قروچه نکنید و دندان های خود را به هم نسایید.
اگر شما عادت دندان قروچه در زمان خواب دارید، از یک نگهدارنده یا محافظ دهان (نایت گارد) در زمان خواب استفاده کنید.
از ورزش های رزمی و دعوا دوری کنید.
همیشه کمربند خود را در اتومبیل ببندید و از کمربند مناسب برای ایمنی فرزند خود در زمان رانندگی استفاده کنید.
منزل خود را در برابر خطرهای احتمالی ناشی از برخورد با اجسام تیز یا لیز خوردن و افتادن که ممکن است باعث شکستکی دندان و ترک خوردگی دندان شود، ایمن نمایید. علاوه بر این لازم است مراقب کودکان خود بوده و از محافظ در بین پله ها و برای لبه های میز برای پیشگیری از ایجاد آسیب احتمالی استفاده کنید.
از دندانپزشکان حرفه ای درباره روش های پیشگیری و درمان آسیب ها و ترک خوردن دندان مشاوره بگیرید.
اگر شما یا فرزندتان فعالیت های ورزشی انجام می دهید، از محافظ دهان در زمان انجام این فعالیت ها استفاده کنید.

هزینه ترمیم ترک خوردگی و شکستگی دندان

هزینه های درمان آسیب های دندان بطور گسترده بستگی به نوع (ترک دندان یا شکستگی دندان) و مقدار آسیب وارد شده، طول و پیچیدگی درمان مورد نیاز، تخصص دندان پزشک، و پوشش هزینه های دندان پزشکی توسط موسسات بیمه دارد. ترک دندان و شکستگی دندان برای تمامی دندان ها (دندان های جلو، شیری، نیش و آسیاب) و در تمامی سنین در کودکان یا در بزرگسالان رخ دهد. گاهی ممکن است شکستگس دندان هیچ علایمی نداشته باشد، اما همچنین ممکن است ترک دندان یا شکستگی آن با علایمی همچون درد در هنگام نوشیدن مایعات گرم یا سرد و در صورت شکستگی های نوک تیز حس کردن آن با زبان را در پی داشته باشد. روش های درمانی موجود برای شکستگی ها و ترک دندان  مانند عصب کشی، پر کردن و روکش می تواند دندان بیمار را حفظ کند. در صورت شدید بودن آسیب دیدگی دندان ممکن است دندانپزشک مجبور شود دندان شما را بکشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.