تريكوموناس واژینالیس

واژ

 

تريكوموناس واژيناليس از عوامل بیماری زایی می باشد که از طريق نزديكي منتقل می شود. احساس خارش، وجود ترشحات كف دارو بدبو و متمایل به رنگ زرد مايل به سبز، ایجاد سرخی پراکنده واژن و در موارد پیشرفته به وجود آمدن زخم هاي ماكولار قرمز در قسمت روي آلت تناسلی افراد از جمله علائم مشخص
وجود این عامل بیماری در بدن افراد است.

مشخصات: گلابی شکل به طول تقریبا 5-15 نانومتر
حرکت سریع و نامنظم و جهشی
غشاء مواج در سراسر انگل گسترش یافته و تاژک خلفی بعد از انتهای پیکر انگل ازادانه گسترش یافته.

واژينيت از جمله بیماری هایی است که به علت وجود تريكوموناس واژيناليس که يك ارگانيسم تك سلولي تاژكدار است ایجاد مي شود. اين عفونت از جمله بیماری های مقاربتي قابل انتقال است بيشتر در افرادي كه داراي شريك جنسي متعدد هستند دیده می شود استفاده از سرویس های بهداشتی عمومي ،‌حمامهاي عمومی، استخر شنا و معاينات غیر بهداشتی لگني زنان احتمال انتقال غيرجنسي این بیماری را نیز سبب می شود.
تريكوموناس واژيناليس مختص به منطقه مشخصی نیست و در کل جهان هر ساله حدود 180 ميليون عفونت جديد را ايجاد مي كند. از معمول ترین عوامل ايجاد كننده بيماري هاي منتقل شونده غير ويروسي و جنسي تريكوموناس واژيناليس می باشد.
التهاب واژن، سرويكس و مجاري ادراري در زنان به علت آلودگی تريكوموناس واژيناليس در زنان می باشد. متاسفانه در حدود 10 تا 50 درصد از زنان مبتلا به عفونت هاي ناشي از تريكوموناس واژيناليس بدون علامت بوده و اين درصد ممکن است در مردان بالاتر باشد. اين انگل به عنوان یک پیش فاكتور در انتقال ويروس نقص ايمني انساني مانند اچ آی وی و دیگر عفونت هاي منتقل شونده جنسي عمل مي كند.دانشمندان اخیرا به کشف روابطی بين تريكوموناس واژيناليس و ایجاد سرطان رحم دست یافته اند. از روش های مهم براي تشخيص تريكوموناس واژيناليس تشخيص ميكروسكوپي انگل از طریق تست لام مرطوب مي باشد كه درصد اطمینان به این روش تقريباً 60 درصد می باشد اما در صورتیکه كشت هاي اختصاصي حاوي انگل مورد مطالعه قرار بگیرند، در صد اطمینان به 85 تا 95 درصد می رسد.به هر حال كيفيت اين تست هاي تشخيصي بستگي به تخصص و تجربه فردي كه با ميكروسكوپ كار مي كند دارد در ضمن كيفيت نمونه جمع آوری شده نیز مهم است.
علاوه بر محيط كشت تريكوسل برگ-كوپفر محيط هاي كشت ديگري نيز مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفته اند. محيط كشت تغيير يافته دياموند از حساس ترين اين محيط هاي كشت می باشد.
از مشكلات استفاده از محيط هاي كشت، عدم امكان تجزیه و تحلیل با سرعت و دقت بالا مي باشد . براي تشخيص تريكوموناس واژيناليس در زير ميكروسكوپ فلورسنت از رنگ آميزي با آكريدين نارنجي که نوعی روش رنگ آميزي غير اختصاصي اسيد نوكلئيك می باشد مي توان استفاده کرد . از روش هاي مولكولي براي تشخيص اين انگل مي توان به:
PCR، Fluorescent in situ hybridizationو Oligonucleotide probing
اشاره نمود.
علائم و نشانه ها
ترشح واژينال رقيق که غالباً كف آلود و زرد رنگ مايل به قهوه اي با بوی بد می باشد و بسيار محرك است از نشانه های شایع این بیماری است .
ایجاد التهاب و قرمزي واژن ، ظهور نقاط خونريزي دهنده همانند دانه هاي توت فرنگي در مخاط واژن و سرويكس در هنگام معاينه ديده مي شود.
قسمت تحتاني شكم درد ناک می شود . قسمت هايي از واژن نيز مي تواند متورم و درد ناک شود.
اين علائم معمولا بلافاصله بعد از قاعدگي يا درحين حاملگي پیشرفت می کند.

عوارض تریکوموناس
التهاب ناحیه تناسلی که در اثر تریکوموناس ایجاد می شود، می تواند استعداد شخص را به عفونت HIV افزایش دهد البته در صورتی که شخص با ویروس HIV تماس پیدا کند. همچنین ابتلا به این عفونت در خانم آلوده به ویروس HIV، شانس انتقال HIV را به همسر شخص افزایش می دهد.
تاثیر این عفونت بر خانم حامله و نوزادش چیست؟
ابتلا به این عفونت می تواند منجر به زایمان زودرس یا تولد نوزاد با وزن کم شود.

محيط كشت درسه(Dorse) جهت كشت تريكوموناس وا‍ژيناليس

درمان
تریکوموناس با تک دوز قرص مترونیدازول قابل درمان است. علائم تریکوموناس در مردان حتی بدون درمان عرض چند هفته رفع می شود. اگرچه انتقال عفونت به همسر در این شخص کماکان صورت می گیرد. به همین علت زن و شوهر بایستی با هم درمان شوند تا عفونت ریشه کن شود. افرادیکه تحت درمان قرار می گیرند تا زمان بهبودی کامل و رفع علائم در خود و همسرشان بایستی از مقاربت خودداری کنند. مترونیدازول در خانم حامله نیز قابل استفاده است. در صورت درمان با مترونیدازول شخص از ابتلای مجدد به عفونت مصون نمی شود و حتی در صورت درمان موفقیت آمیز امکان ابتلای مجدد وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.