درمان ناخن جویدن در کودکان

ناخن جویدن کودکان را با این روش ها ترک کنیم (درمان ناخن خوری)

اختلال ناخن جویدن که در اصطلاح پزشکی به آن onychophagia گفته می شود، یکی از رایج ترین عادت های دوران کودکی، نوجوانی و احتمالاً بزرگسالی است.
بر اساس برآوردهای پزشکی، حدود یک سوم کودکان 7 تا10سال و50 درصد از کودکان10 تا 18 سال، عادت به جویدن ناخن هایشان دارند؛ بنابراین، به عنوان یک پدر و مادر برای شما مهم است که بفهمید چرا کودکتان این کار را انجام می دهد.

عوامل برانگیزاننده ناخن جویدن در کودکان چه هستند؟

به طورکلی شایع ترین عللی که ممکن است اختلال ناخن جویدن را در کودکان برانگیزانند، عبارتند از:

1. اضطراب
مهمترین عاملی که کودکان را تحریک به جویدن ناخن می کند، اضطراب است. به طورکلی، برخی از عوامل ناخوشایندی که در خانه و مدرسه این اضطراب را به وجود می آورند عبارتند از:

طلاق والدین
نزاع بین پدر و مادر یا اعضای خانواده
از دست دادن پدربزرگ و مادربزرگ یا بستگان نزدیک
نقل مکان به یک خانه جدید
انجام تکالیف دشوار در کلاس درس
مجبورشدن به انجام درست کارها در خانه یا کلاس درس
تنبیه شدن در خانه یا کلاس درس

2. خستگی
یکی دیگر از علل شایع ناخن جویدن در کودکان خستگی است. این عادت همچنین می تواند زمانی رایج باشد که کودک هیچ کاری با دستانش انجام نمی دهد. به عنوان مثال، زمانی که او درحال تماشای تلویزیون است یا در کلاس درس حضور دارد.

3. ژنتیک
این احتمال وجود دارد والدینی که در دوران کودکی خود اختلال ناخن جویدن داشته اند، فرزندانشان نیز همین عادت را در دوران کودکی نشان دهند.

4. تقلید
کودکان همچنین ممکن است زمانی تمایل به تقلید رفتار ناخن جویدن داشته باشند که خواهر و برادر یا دیگر اعضای خانواده همان رفتار را انجام دهند.

روان شناسان دیگر سه علت اساسی را برای ناخن جویدن مطرح می کنند:
دلواپسی و ترس
عصبانیت
عادت

ناخن جویدن چه تفاوتی با انگشت مکیدن دارد؟

شروع مکیدن انگشت یا مکیدن شست معمولاً از سال اول زندگی است و در هنگام بیرون آمدن دندان ها بیشتر دیده می شود. ناخن جویدن از 5 سالگی شروع می شود و در10 تا 15 سالگی به اوج خود می رسد و اکثر مبتلایان آن را کودکان 9 تا 11 ساله تشکیل می دهند.

انگشت مکیدن در هر دو جنس یکسان است و با افزایش سن کاهش می یابد و ربطی به هوش ندارد، اما طبق برآوردها شیوع ناخن جویدن در دختران بیشتر از پسران است.

از علل اصلی مکیدن انگشت قطع ناگهانی یا اجباری شیرخوردن یا تغییر ساعات شیرخوردن نوزاد است. حال آنکه علت بارز ناخن جویدن، دلواپسی، اضطراب یا ترس هایی مانند امتحان، تنبیه و … است.

آنان که انگشت خود را می مکند، آرام و بیخیال اند و آن هایی که انگشت یا ناخن خود را می جوند بی قرار، مضطرب و دارای انرژی زیاد هستند و حتی ممکن است در خواب نیز آرامش نداشته باشند.
ناخن جویدن برخلاف انگشت مکیدن سر فرصت انجام نمی شود.
مکیدن انگشت در بزرگسالی نوعی بازگشت به مراحل کودکی و جویدن ناخن نشانه تخلیه هیجانات است.

ناخن جویدن چه عوارضی دارد؟

قرمز، متورم، زخم یا بدشکل شدن انگشتان
خونریزی یا عفونت پوست اطراف ناخن ها
کج شدن دندان های درحال رشد
بیماری یا عفونت در اثر بردن مرتب انگشتان آلوده به میکروب ها به دهان
علاوه بر این ناخن جویدن یک عادت اجتماعی غیرقابل قبول است که می تواند برای اطرافیان فردی که به این عمل مبادرت می کند، از آن جهت که این صحنه را تماشا می کنند یا مجبورند صدای جویدن ناخن ها را بشنوند، آزار دهنده باشد.

پیشگیری از ناخن خوردن

روش های متوقف کردن ناخن جویدن

برخی از روش های مفیدی که از طریق آن ها کودک شما می تواند این عادت را ترک کند، عبارتند از:

1. جستجوی علت
مردم اغلب تعجب می کنند که ناخن جویدن می تواند نشانه یک مشکل عمیق تر باشد. شاید اگر این مشکل عمیق کشف و حل شود، ناخن جویدن نیز از بین برود. بنابراین، هنگامی که کودک خود را در حال جویدن ناخن هایش مشاهده می کنید، اولین گام برای متوقف کردن این عادت، جستجوی علت است.

باید بررسی کنید که آیا او بی قرار است؟ از چیزی ترسیده؟ خسته است یا اضطراب دارد؟ آیا به اندازه کافی توجه، زمان کافی و بازخورد مثبت دریافت می کند؟ در چه زمان هایی از روز بیشتر انگشتانش را به سمت دهانش می برد؟

با بررسی و کشف این عوامل شما بهتر می توانید برای متوقف کردن اختلال ناخن جویدن در کودکتان اقدام کنید. پژوهش ها نشان داده اند، کودکانی که در یادگیری و انجام دروس آموزشگاهی مشکل دارند، بیشتر به رفتار ناخن جویدن مبادرت می کنند.

2. ارائه پاداش
پاداشی که به کودک ارائه می کنید می تواند یک غذای ویژه، خوردن غذا در یک ظرف ویژه، رفتن به پارک، زیاد شدن ساعت بازی یا بازی با اسباب بازی های ویژه باشد.
برای استفاده از این روش، یک برنامه منظم روزانه برای کودکتان تنظیم کنید. سپس شناسایی کنید که در کدام ساعت های روز بیشتر انگشتانش را به سمت دهان می برد. در گام بعد پاداش ها را با توجه به سن و علایق کودکتان مشخص کنید.

به عنوان مثال به کودکتان بگویید اگر ناخن های خود را برای یک مدت زمانی در روز به دهان نبرد، یک برچسب ستاره دریافت خواهد کرد و اگر بتواند در پایان یک روز حداقل 5 برچسب ستاره دریافت کند، یک پاداش به او داده خواهد شد. به تدریج سعی کنید تعداد پاداش ها را کمتر و مدت زمان مقاومت در برابر ناخن جویدن را بیشتر کنید.

3. استفاده از یک پوشش ویژه برای ناخن ها
شما می توانید با پوشاندن یک دستکش کاغذی یا پارچه ای به دست کودکتان که طرح های عروسکی یا رنگ های جالب توجه دارد یا با زدن برچسب صورت های خندان روی تک تک انگشتان وی ذهن او را از جویدن ناخن هایش منحرف کنید.

سعی کنید در تزئین این دستکش ها از ذوق و سلیقه خود کودک نیز کمک بگیرید تا او با انگیزه بیشتری در برابر این میل مقاومت کند.
هرچند به نظر می رسد پوشاندن دستکش یا چسب زدن به تک تک انگشتان کودک کمی ناخوشایند باشد یا کودکان دیگر به دستان او توجه کنند، با درنظر گرفتن سن کودک و توضیحات کلامی مناسب می توانید به نحو مؤثری از این روش بهره ببرید.

4. مشغول نگاه داشتن دست ها
بهترین روش پرت کردن حواس کودک از مکیدن انگشتان یا جویدن ناخن ها، مشغول نگاه داشتن دست هاست. بیشتر کودکانی که ناخن هایشان را می جوند، حتی آگاه نیستند که درحال انجام این عمل هستند.
معمولاً ناخن جویدن ناخودآگاه انجام می شود؛ بنابراین شما می توانید با یک حلقه لاستیکی، یک اسباب بازی، یک رشته مهره ریز یا حتی یک سکه به کودکتان یاد دهید که دستانش را مشغول نگاه دارد.

5. کوتاه نگاه داشتن ناخن ها
کوتاه و تمیز نگه داشتن ناخن ها، طوری که هیچ پوست و لبه اضافه ای در اطراف ناخن ها نباشد، کمک می کند که کودک کمتر ناخن هایش را بجود.

6. مراقبت از یک ناخن
اگر مقاومت در برابر ناخن جویدن واقعاً برای کودک شما دشوار است، او را فقط تشویق به ترک جویدن ناخن یک انگشت بکنید.بعد از اینکه او این توانایی را پیدا کرد که نسبت به جویدن ناخن مذبور مقاومت کند، ناخن دوم را انتخاب کنید و همان مراحل را طی کنید.
البته برای اینکه این روش نتیجه مؤثرتری داشته باشد، بهتر است از روش مشغول نگه داشته دست ها یا برچسب زدن هم در کنار آن استفاده کنید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *