ترک های پوستی در بارداری

روغن زیتون برای ترک شکم در بارداری,درمان ترک شکم در بارداری,بهترین کرم برای جلوگیری از ترک شکم در بارداری,کرم ترک شکم موستلا,ترک های بارداری از چه ماهی,درمان ترکهای بارداری,خارش ترک شکم در بارداری,کرم برای ترک شکم بعد از زایمان

وقتی پروتئینی که معمولاً حامی پوست است، در تحت تـأثیر هورمون‌های بارداری می‌شکند، نشانه‌های کشیدگی پوست به وجود می‌آید. همان طور که بدنتان در این دوران رشد می‌کند، پارگی‌های کوچکی در لایه‌های عمیق پوست ایجاد می‌شود که سبب شکسته شدن کلاژن می شود.
کلاژن به پوست شما حالت کششی می‌دهد. وقتی لایه‌ی میانی پوست در طول زمان کشیده می‌شود و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد، ترک های پوستی رخ می‌دهد. البته بدن با ساختن کلاژن اضافه آن را جبران می‌کند ولی باعث آثاری می‌شود که آن را ترک خوردگی پوست می‌خوانیم.
اولین نکته‌ای که به ذهن مادر باردار می رسد، این است که چگونه می‌توانم از بروز آن پیشگیری کنم؟ و پاسخ متاسفانه این است: نمی‌توانید به صورت صد درصدی کاری انجام دهید.
نشانه‌های کشیدگی پوست برای هر خانمی در هر سن، اندازه و نژادی اتفاق می‌افتد.
روش‌هایی برای به حداقل رساندن شدت و ظهور نشانه‌های کشیدگی وجود دارد، اما راه حل پیشگیرانه‌ای برای پرهیز کامل از آن وجود ندارد. البته تغییرات ساده و کوچک در شیوه‌ی زندگی، مراقبت ویژه از پوست و پیگیری افزایش وزن در دوران بارداری، احتمال بروز آنها را کمتر می‌کند.

در این مطلب به شما می آموزیم که چگونه از ترک‎های پوستی ناشی از بارداری جلوگیری کنید:

یک رژیم غذایی بسیار سالم و مغذی داشته باشید تا پوست خود (و همچنین نوزادتان) را از درون تغذیه کنید. ویتامین‎های زمان بارداری‎تان را مصرف کرده و به میزان کافی کالری از غذاهای سالم دریافت نمایید. رژیم غذایی‎تان باید مملو از کلسیم، پروتئین، غلات کامل، و میوه و سبزیجات مغذی باشد.
روزانه ۸ لیوان یا بیشتر آب مصرف کنید تا رطوبت و خاصیتِ ارتجاعی پوست‎تان حفظ شود.
از راهنمای افزایش وزن تدریجی به هنگامِ بارداری استفاده کنید تا میزان اضافه وزنِ مجاز را دریابید. اگر در وزنِ سالم هستید، این اضافه وزن باید ۱۰ تا ۱۴ کیلوگرم باشد؛ در صورتی که دوقلو دارید و یا کمبود وزن دارید این افزایش وزن در هنگام بارداری باید کمی بیشتر و در صورتی که اضافه وزن دارید اضافه وزن مجاز در هنگام بارداری‎تان باید کمی کمتر از میزانِ ذکر شده باشد. هر چه در طول بارداری زودتر وزن‎تان بالا برود به احتمالِ بیشتری دچارِ ترک های پوستی می‎شوید.
سینه‎ها، شکم، پهلوها، کمر، ران‎ها و ساق‎هایتان و هر جای دیگر را که فکر می‎کند ممکن است دچارِ ترک پوستی شود، مرطوب کنید (این کار را حداقل هر صبح و شب انجام دهید). از نظرِ علمی ثابت نشده است که کرم ها و لوسیون‎ها می‎توانند از ترک‎های پوستی جلوگیری کنند، زیرا به لایه عمقی پوست یعنی جایی که ترک‎های پوستی شکل می‎گیرند نمی‎رسند، اما این کرم‎ها حداقل می‎توانند مانع احساسِ خشکی و خارشِ پوست‎تان شوند. همچنین اسکراب مناسب پوست‎تان به شکل‎گیری سلول‎های جدید و رشدِ سالم پوست‎ کمک خواهد کرد. کره کاکائو، روغنِ بادام و همچنین روغن جوانه گندم گزینه‎های فوق العاده‎ای هستند. اگر می‎توانید لانولینِ خالص پیدا کنید، بسیار عالی عمل خواهد کرد. اگر پوست‎تان می‎خارد، احتمالاً در آن ناحیه پوست‎تان در حالِ کش آمدن است و باید آن را مرطوب کنید.

این برنامه را تا پس از بارداری و زمانی که مجدداً به وزن مناسب‎تان برگردید، ادامه دهید. کاهشِ وزن سریع نیز می‎تواند موجبِ پیدایش ترک های پوستی شود.