روش تزریق فیلر به صورت

تمام آنچه باید پیش از تزریق فیلرهای صورت بدانید

ژل های مصنوعی، رایج ترین و پرکاربردترین نوع فیلرها یا پرکننده های صورت هستند.برندهای مختلفی ژل های مصنوعی را تولید میکنند اما دسته بندی این ژلها براساس یک اصل مهم انجام میگیرد؛ تقلید از عناصر طبیعی بدن. این عناصر شامل مواردی مانند کلاژن، کلسیم هیدروکسی آپاتیت و اسید هیالورونیک هستند.

بعضی از این ژلها بافت سفت تری دارند و پف کردگی بیشتر به پوست میدهند. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری درباره انواع فیلرهای صورت به دست آورید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

تفاوت بوتاکس و فیلر

بوتاکس و فیلر، هر دو، برای اصلاح نشانه های پیری پوست یا جلوگیری از بروز آنها استفاده میشوند اما بوتاکس و فیلر کاملا با یکدیگر تفاوت دارند.

فیلرها معمولا برای حجم دادن و توپر کردن پوست مورد استفاده قرار میگیرند اما بوتاکس به طور موقتی سیگنال های عصبی درون عضلات را از کار می اندازد تا مانع از حرکت ناحیه مورد نظر پوستی و جلوگیری از نمایان شدن خطوط صورت شود.

تزریق فیلر فقط باید توسط متخصصان انجام شود.استفاده از فیلر صورت در گروه درمانهای پزشکی قرار میگیرد بنابراین پیش از تصمیم گیری برای این کار باید به منظور مشاوره نزد متخصص پوست بروید و سوالاتتان را بپرسید.

از طرف دیگر، به کارگیری فیلر صورت فقط باید توسط متخصصان یا جراحان با تجربه، حرفهای و دارای مجوزهای لازم انجام بگیرد. پس هرگز نباید به افراد غیرحرفه ای اعتماد کنید.

پرسیدن این دو سوال را هم از پزشک مورد نظرتان فراموش نکنید؛

چقدر در زمینه استفاده از فیلرهای صورت تجربه دارید؟

در صورت بروز اتفاقات ناگوار یا حتی نادر، آیا توانایی مقابله با هر مشکلی را دارید؟

انتخاب مراکز حرفه ای و استاندارد

دریافت فیلرها یا پرکننده های صورت باید در مطبها یا کلینیکهای پزشکی استاندارد و حرفه ای انجام بگیرد. پس هرگز این کار را در سالن آرایش یا خانه اشخاص انجام ندهید.

مشکلات احتمالی مربوط به این کار بسیار نادر هستند اما همچنان امکان پذیرند. هدفتان را از تزریق فیلر مشخص کنید درباره هدف و توقع تان از فیلرهای صورت به خوبی فکر کنید زیرا استفاده از فیلرها فقط برای این نیست که جوانتر به نظر برسید.

شاید برای شما بهتر باشد که تزریق فیلرها را در جلسات مختلف انجام دهید تا بالاخره بتوانید به نتیجه مطلوب و مورد نظرتان برسید بنابراین از پزشک درباره تفاوتهای قبل و بعد از تزریق فیلرها سوال کنید زیرا آگاهی داشتن درباره حالت نهایی پس از تزریق فیلر برای شما ضروری است.

مشکلات رایج بعد از تزریق فیلر

صورت هر انسان مثل یک نقشه پر از راه های پیچ در پیچ است. این راه ها همان شریانهای اصلی و رگهای ریزتر هستند که زیر پوست قرار دارند.

مشکلاتی مانند کبودی نسبی، قرمزی، خونریزی خفیف و احساس ناراحتی پس از تزریق فیلرها طبیعی است. ضمن اینکه صورت شما پس از تزریق فیلرها کمی متورم خواهد شد اما این حالت طی یک هفته از بین میرود.

اگرچه فیلرها یا پرکننده های صورت اساسا عملکرد عناصر طبیعی درون بدن را تقلید میکنند، این احتمال هم وجود دارد که بدنتان از این کار خوشش نیاید!

خطرات دیگر استفاده از فیلرهای صورت

عبارتند از راشهای پوستی، آکنه، برآمدگی ها، واکنش حساسیت زا همراه با خارش، عفونت و گرمایی که موقع لمس کردن ناحیه مورد نظر احساس میکنید.

التهاب ناشی از این کار نیز میتواند پوست را تیره تر کند که به آن «هایپرپیگمنتاسیون» میگویند. شکل گیری این اتفاق در همه انواع پوستها امکان پذیر است اما بیشتر در افراد با پوست تیره تر مشاهده میشود.

عوارض جانبی نادر بعد از تزریق فیلر

بافت مردگی و نابینایی جزو این عوارض جانبی نادر هستند و اغلب اتفاق نمی افتند. در هر دو حالت، ترکیبات فیلر رگهای خونی را مسدود میکنند و درنتیجه خون نمیتواند به حرکت طبیعی اش ادامه دهد.

در صورت مواجهه با هر کدام از این مشکلات، شما به مداخله فوری متخصص پوست یا متخصصان دیگر نیاز دارید.

وقتی سراغ فیلرها میروید، باید بدانید که هرچه میزان کمتری از این ترکیبات را تزریق کنید، چهره طبیعی تر و بهتری خواهید داشت. فیلرها نه تنها باید از چشم دیگران پنهان بمانند بلکه فیلر بینقص باید طوری روی صورت بنشیند که گویا اصلا وجود ندارد!

ترکیبی مانند اسید هیالورونیک پس از حدود یک ماه در پوست ادغام میشود و به بخش طبیعی از ساختار پوست تبدیل میشود. به همین دلیل هم اگر به میزان مناسب و به درستی تزریق شود، پس از مدتی حتی خودتان هم نخواهید توانست حضور این ماده تزریقی را تشخیص دهید.

فیلر مشکلات پوست را حل نمیکند

فیلرهای صورت میتوانند به صورت شما حجم بدهند اما نمیتوانند کیفیت و ذات پوست را دست خوش تغییر کنند.پس اگر دارای جوشگاه های آکنه ای عمیق،خطوط اساسی،لکه های قهوه ای یا دیگر مشکلات پوستی هستید، حتما با متخصص پوست درباره استفاده از راهکارهای درمانی یا ترمیمی دیگر مشورت کنید.

پزشک را از داروهای مصرفی تان مطلع کنید

حتما درباره همه داروهای مصرفیتان به پزشک توضیح دهید و حتی مکمل ها را هم از قلم نیندازید.

هر چیزی که خون شما را رقیق کند، مانند داروهای تجویزی، آسپیرین یا ایبوپروفن، میتواند دوره باقی ماندن کبودی را طولانی تر کند. بیشتر پزشکان توصیه میکنند که حداقل 2 هفته پیش از تزریق فیلرهای صورت، استفاده از داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید.

قبل از تزریق فیلر صورتتان را بشویید

برای اینکه خطر شکل گیری عفونت موقع تزریق فیلرهای صورت را کاهش دهید، باید با صورت کاملا پاکیزه و بدون هیچ آرایشی به مطب یا کلینیک مراجعه کنید.

پزشک نیز پیش از شروع کار، یک بار دیگر صورت شما را پاکسازی خواهد کرد.پس از تزریق فیلرها نیز باید حداقل یک ساعت یا بیشتر صبر کنید تا بتوانید دوباره از ترکیبات آرایشی استفاده کنید.

موقع آرایش کردن هم باید از براش های کاملا تمیز و ترجیحا لوازم آرایشی جدید استفاده کنید.

همچنین درباره ترقندهای زیباتر شدن نیز بخوانید

کدام فیلرها برای شما مناسب تر هستند؟

همه فیلرها دارای ویژگیهای یکسان نیستند و کاربردهای مختلفی دارند و برای انواع مختلفی از چین و چروکهای پوستی مورد استفاده قرار میگیرند:

اسید هیالورونیک:

مشتقات اسید هیالورونیک به ترکیبات زیرترین لایه پوست بسیار شبیه هستند. این مشتقات برای پر کردن چین و چروکهای ریز و برجسته سازی لبها کاربرد دارند.ماندگاری اثر اسید هیالورونیک هم معمولا بین 4 تا 6 ماه است.

کلسیم هیدروکسی آپاتیت

این ماده از عناصر سازنده استخوان است و میتواند برای برجسته سازی بافتهای نرم صورت و مخصوصا خطوط خنده و خطوط لبخند استفاده شود. تزریق کلسیم هیدروکسی آپاتیت به صورت عمیق انجام میگیرد تا باعث شکلگیری برآمدگی ها نشود.

چربی اتولوگ

در این شیوه،چربی مورد نیاز از بدن خود فرد گرفته میشود و بعد به صورت او تزریق میشود. چربی اتولوگ برای ساختار بندی دوباره صورت و افزایش حجم آن کاربرد دارد.

اگرچه هنوز اطلاعات کمی درباره ماندگاری چربی اتولوگ وجود دارد، بعضی از محققان گمان میکنند که تزریق چربی اتولوگ می تواند سالهای زیادی دوام داشته باشد.

کلاژن انسانی

کلاژن انسانی برای پر کردن چین و چروکهای صورت و همچنین حجم دادن به لبها کاربرد دارد. با توجه به انسانی بودن این نوع از کلاژن، احتمال وقوع واکنشهای حساسیت زا پس از تزریق آن پایین است.

کلاژن گاوی

کلاژن گاوی عمدتا برای برجسته سازی لبها و رفع چین خوردگی های مربوط به بینی و لب کاربرد دارد.

البته محققان میگویند که حدود 3 درصد افراد نسبت به کلاژن گاوی واکنش حساسیت زا دارند بنابراین آزمایش پوستی پیش از تزریق کلاژن گاوی، ایده خوبی برای جلوگیری از چنین واکنشهایی محسوب میشود.

ماندگاری کلاژن گاوی هم بین 2 تا 4 ماه تخمین زده میشود.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *