تست بارداری BHCG

تست بارداری BHCG

هورمون BHCG هورمونی است که طی لقاح تخمک و اسپرم ترشح میشود.

تست بارداری به روش های مختلفی انجام میشود.اما معمول ترین روش در اکثر ازمایشها روش ممانعت از اگلوتیناسیون غیر فعال ذرات لاتکس میباشد.

مراحل کار

چون مقدار هورمون BHCG در خون بالاست پس ما از نمونه سرم استفاده میکنیم.از نمونه ادرار هم میتوان استفاده کرد.

روش کیفی A:
روش ممانعت از اگلوتیناسیون غیر فعال ذرات لاتکس

مرحله اول

محلولهای مورد نیاز در جعبه کیت تست موجوداست

یک صفحه اسلاید سیاه رنگ را اماده کنید
روی خانه اول صفحه لاتکس یک قطره کنترل منفی بریزید
روی خانه دوم یک قطره کنترل مثبت
روی خانه سوم یک قطره سرم خانم بریزید.
سپس به هرکدام از خانه ها یک قطره محلول انتی بادی ضد هورمون BHCG اضافه کنید.و مواد را با اپلیکاتور باهم مخلوط میکنیم و اسلاید را ۳۰ ثانیه روی شیکر دورانی با دور کم قرار میدهیم.

مرحله دوم:

به هر یک از خانه های شماره 1 و 2و 3 ذرات لاتکس را اضافه میکنیم…

بررسی نتیجه:
اگر در نمونه سرم مورد آزمايش، ذرات آگلوتينه مشاهده شد، نشان دهنده عدم وجود هورمون hCG در نمونه سرم، و حامله نبودن شخص است. ولي اگر ذرات آگلوتينه مشاهده نشد، نشان دهنده وجود هورمون hCG در نمونه سرم، و حامله بودن شخص است.

روش کیفی B
روش ایجاد اگلوتیناسیون:

روی یک اسلاید سیاه رنگ یک قطره سرم را با یک قطره محلول BHCG مخلوط کنید و اسلاید را 30 ثانیه روی شیکر دورانی قرار میدهیم.
در صورت وجود اگلوتیناسیون تست مثبت خواهد بود.
روش کیفیC:

نوار تست سریع مربوط به BHCG را تا قسمت MAX وارد سرم یا ادرار میکنیم و1 دقیقه صبر میکنیم تا نمونه بالا بیاید.حال نوار را روی سطح قرار میدهیم.
تست های نواری دو خط نشانگر دارند.
خطC: کنترل.یعنی نوار سالم است
خطT:یعنی تست مثبت است
پس از فرو بردن نوار به درون نمونه چه تست مثبت باشد و چه منفی خط c حتما باید ظاهر شود وگرنه نوار خراب است

روش كمی
گاهی اوقات لازم است مقدار نسبی هورمون hCG را در سرم محاسبه نمود. بدين منظور می بايست ابتدا، نمونه سرم را در لوله هاي آزمايش، با سرم فيزيولوژي، به ترتيب 1/2, 1/4, 1/8 و غيره رقيق كرد. سپس از هركدام از لوله ها يك قطره برداشته و بر اساس روش كيفی كه در بالا توضيح داده شد، براي وجود يا عدم وجود هورمون hCG بررسی كرد. آخرين قطره ای كه در آن آگلوتيناسيون مشاهده شود بعنوان تيتر هورمون hCG آن ادرار در نظر گرفته ميشود

بطور کلی برای تست بارداری اگر جواب مثبت بود نتیجه را اینطور گزارش میکنیم:

BHCG>100
روش الایزا: در پست های بعد…

نکات مهم
مقدار هورمون BHCG در حاملگی طبیعی از روز ششم تا دهم بعد از لقاح در سرم مادر بالامیرود. حتی گاه از روز سوم لقاح هم قابل شناسایی است.
معمولا25 -20 روز پس از آخرین قاعدگی( و نه زودتر از آن) مقدار این هورمون در ادرار مادر به اندازه ای میرسد که قابل اندازه گیری باشد .
در مردان در موارد تشخیص تومورهای بیضه و نئوپلاسم آن کاربرد دارد که همراه با آلفا فیتو پروتئین تست می شو د . در بعضی بدخیمی ها از قبیل کوریوکارسینوما – امبریونال سل کارسینوما و نیز حاملگی خارج رحمی میزان BHCG به شدت بالا می رود و اندازه گیری های مرتب آن برای سنجش پاسخ بیمار به شیمی درمانی ضروری است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *