تشخیص اختلال رشد درون رحمی

تشخیص اختلال رشد درون رحمی
پزشکان به روش های گوناگونی می توانند اندازه بدن و وزن جنین را تخمین بزنند. یکی از ساده ترین و شایع ترین آنها، محاسبه فاصله بالای رحم تا استخوان شرمگاهی مادر است. پس از هفته بیستم بارداری معمولا اندازه این فاصله به سانتی متر با شماره هفته بارداری برابر می شود.
اگر این اندازه کوچکتر از حد انتظار باشد، بدین معناست که جنین به اندازه لازم رشد نکرده است. علاوه بر این از روش های زیر نیز می توان اختلال رشد جنین و سایر مشکلات او را تشخیص داد:

سونوگرافی
اصلی ترین روش ارزیابی رشد جنین استفاده از دستگاه سونوگرافی است، در این روش امواج صوتی تصویر جنین را نشان می دهند. پزشک در حین سونوگرافی با حرکت دادن وسیله ای بروی شکم مادر می تواند جنین درون رحم را درون مانیتور ببیند.
در سونوگرافی می توان اندازه دور سر و شکم جنین را اندازه گیری کرد، پزشک این اندازه ها را با جدول ویژه وزن جنین مقایسه می کند. از طریق سونوگرافی می توان میزان مایع آمنیوتیک درون رحم را نیز اندازه گیری کرد، میزان پایین این مایع می تواند نشان دهنده اختلال رشد درون رحمی جنین باشد.

سونوگرافی داپلر
در این تکنیک، امواج صوتی می توانند میزان و سرعت جریان خون موجود در رگ ها را اندازه گیری کنند. پزشک با این روش می تواند جریان خون درون بند ناف و عروق مغزی جنین را اندازه گیری کند.

اندازه گیری وزن
در دوران بارداری پزشک بطور مرتب در هر معاینه وزن مادر را اندازه گیری و یادداشت می کند. در واقع از میزان افزایش وزن مادر در طول بارداری برای اندازه گیری وزن جنین نیز استفاده می شود. اگر مادر هیچ وزنی اضافه نکرده باشد، بدون شک نوعی اختلال رشد در جنین وجود دارد.

مانیتورینگ جنین
در این روش الکترود های حساسی را به شکم مادر وصل می کنند. الکترود ها از سویی با باند کشی نازک دور شکم مادر و از سوی دیگر به یک مانیتور وصل هستند. سنسور ها ضربان قلب جنین را اندازه گیری کرده و آن را به شکل خط متحرکی روی مانیتور نشان می دهند و یا روی کاغذ پرینت می کنند.

آزمایش آمنیوسنتز
در این روش یک سوزن را از روی شکم مادر به داخل رحم فرو می کنند و کمی از مایع آمنیوتیک را برای آزمایش خارج می کنند. آزمایشی که بروی این مایع انجام می شود، عفونت یا ناهنجاری کروموزومی که منجر به اختلال رشد درون رحمی جنین می شود را تشخیص می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *