تشخیص جنسیت و روند تولید مثل میگو های آب شیرین

تعیین جنسیت :
زمان جفتگیری بهترین زمان برای تعیین جنسیت میباشد که البته همیشه هم کار آسانی نیست .
تعیین جنسیت در برخی گونه ها آسان و در برخی گونه های شناخته شده عملا غیر ممکن است .تعیین جنسیت گونه هایی مانند رد چری ، میگوی زرد و میگوی گلوله برفی بسیار آسان است و تعیین جنسیت گونه هایی مانند میگوی کاردینال ، red goldflak ، harleguin بسیار دشوار است .

سن میگو ها :
تعیین جنسیت به سن میگو ها بستگی دارد این به آن معنی است که تعیین جنسیت میگو های بزرگ ( از نظر سنی ) آسانتر از میگو های جوان است . تعیین جنسیت میگو های جوان میتواند بسیار دشوار و در مواقعی غیر ممکن باشد .

اندازه و رنگ آمیزی :
در بسیاری از گونه ها معمولا ماده ها دارای جثه ی بزرگتری از نر ها هستند .همچنین گاهی اوغات ماده ها تیره تر و یا پر رنگ تر میباشند مانند میگوی رد چری که در این گونه ماده ها نه تنها بزرگتر بلکه دارای رنگ قرمز پر رنگتری هستند و نر ها تقریبا بی رنگ و بسیار کوچکتر هستند .
عکس میگوی ماده و نر رد چری که با روش بالا کاملا قابل تشخیص میباشند .

صفات جنسیتی :
روش های دیگری برای تعیین جنسیت وجود دارند که تشخیص را آسانتر می نمایند . در اصل این روش ها مربوط به ویژگی های خاصی در ماده ها می باشد . این ویژگی ها به طور معمول شامل خصوصیات فیزیکی خاصی در ماده ها و آناتومی آنهاست که در نر ها وجود ندارد . برخی از این ویژگی ها در دوره های زمانی محدودی ظاهر می شوند و برخی دیگر در در تمام زمان ها قابل مشاهده است مانند زمانی که یک ماده دارای تخم میباشد که شما به طور ۱۰۰٪ متوجه ماده بودن میگو می شوید و برای زمانی که تخم ندارد هم روشهای دیگر برای تعیین جنسیت وجود دارد که به بیان آنها می پردازیم .

میگو

زین ! :
یکی از رایج ترین راه های تشخیص در ظاهر ماده ها قسمتی در پشت آنهاست که در این قسمت میتوان تخم های نارس داخل رحم را مشاهده نمود . اصطلاح زین از آنجا به وجود آمده است که تخم های نارس در پشت ماده مثل یک زین بر پشت اسب به نظر می رسد .

 

منحنی کوچک :
راه دیگر تشخیص جنسیت که در ظاهر وجود دارد ناحیه ای در زیر دم ماده هاست که دارای منحنی کوچک است .
زمانی که ماده باردار است این منحنی کمک خواهد کرد که تخمها از صدمات احتمالی حفظ شوند . این منحنی در بسیاری از میگو ها وجود دارد اما گونه هایی هم وجود دارند که فاقد این منحنی باشند .
نداشتن این منحنی به معنای نر بودن میگوست با توجه به سن و گونه میگو . ( سن هم در این مورد موثر میباشد به این معنی که میگو باید به بلوغ رسیده باشد )
در زیر تصویری از یک ماده میگوی کریستال رد با منحنی مشخص شده را مشاهده مینمایید :

جفت گیری :
جفت گیری بین نر و ماده میگو بسیار سریع انجام میشود . حدودا چند ثانیه طول خواهد کشید که نر بر روی شکم ماده قرار گیرید و اسپرم را به ماده بسپارد و بعد از آن به سرعت از هم جدا خواهند شد .
دو عکس از میگوی رد چری در حال جفت گیری :

لقاح :
همانطور که قبلا بیان شد تخم ها در رحم نیز قابل مشاهده میباشند ( در محل زین ) . وقتی جفت گیری به اتمام رسید و اسپرم منتقل شد تخمها در زین به وجود خواهند آمد . یک تصور غلط این است که تخم های نابارور هستند که در رحم قابل مشاهده میباشند . شما نمیتوانید ماده ای را در حال جفت گیری مشاهده نمایید که تخم در زین داشته باشد . اعتقاد بر این است که نرها دارای یک زائده کوچک هستند که به وسیله آن اسپرم را منتقل میکنند .
تصاویری از این زائده :

ناشناخته ها :
مجهولات فراوانی در پشت فرآیند جفت گیری وجود دارد . اعتقاد بر این است که مدت کوتاهی پس از پوست اندازی ماده آماده جفت گیری میشود . چگونگی تشخیص نر که ماده آماده است هنوز مجهول است . شاید ماده یک سیگنال شیمیایی و یا نوعی دیگر از اطلاع رسانی را منتشر میکند که تنها برای میگو قابل تشخیص است . این احتمال به سبب آن به وجود آمده که یک ماده آماده میتواند نرها را در آکواریوم مجبور به شنا کردن نماید تا او را بیابند . اگر شما دسته ای از میگو ها را مشاهده کردید که به طور پیوسته شنا میکنند مطمئن باشید که این میگو ها قرار است برای اولین بار رابطه جنسی داشته باشند . اگر به آنها از نزدیک نگاه کنید ممکن است متوجه شوید که همه ی آنها نر هستند . این رفتار را در هر زمان مشاهده کردید نشانه ی خوبی است آنها در جست وجوی جفت هستند .

بارداری :
وقتی تخم ها مشاهده شد میتوان اطمینان حاصل کرد که میگو باردار است . اگر تخم ها هچ نشدند و یا تخم ها به طور کامل توسعه نیافتند ، تخم ها کاهش یافتند و یا به نظر برسد که ماده برخی از تخم ها را از دست داده است این امر میتواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد .
برخی معتقد هستند که ماده های جوان که برای اولین بار باردار شدند تجربه ی کافی نداشته و آماتور هستند و تمایل به رها کردن برخی تخم ها را دارند . برخی دیگر بر این اعتقاد هستند : هنگامی که یک ماده ناسالم یا ناراضی ( از کیفیت آب ) هستند برخی تخم ها را رها میکنند . همچنین نظر دیگری هم وجود دارد که ماده های مسن تر تخم های بیشتری را می توانند پرورش دهند . همه این نظریه ها ممکن است درست باشد ، اما چیزی که اثبات شده این است که اگر شرایط آب ناسب و ماده در شرایط ایده آل باشد این توانایی را دارد که در تمام ساعات از تخم ها نگهداری نماید و پس از هچ شدن تخمها طی چند روز دوباره باردار شود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *