علائم بیماریهای ویروسی سرماخوردگی

راه های تشخیص سرماخوردگی از سایر عفونتها

این روزها سرماخوردگی امری شایع است که تقریبا هرکس را یک‌ بار هم که شده درگیر می‌ کند. علائم این بیماری شناخته‌ شده‌ اند؛ آبریزش بینی، عطسه، سرفه، سردرد، تنگی‌ نفس و احتمالا تب شکی باقی نمی‌ گذارد که شما سرما خورده‌اید. اما نشانه‌ ها گاهی می‌ توانند گمراه‌ کننده باشند و در لباس سرماخوردگی بیماری دیگری را به شما معرفی کنند.

سرماخوردگی یکی از انواع عفونت‌ های دستگاه تنفسی فوقانی است که در مواردی با سایر عفونت‌ های دستگاه تنفسی فوقانی اشتباه گرفته می‌ شود. از آنجا که درمان هرکدام از این عفونت‌ ها با دیگری متفاوت است، تشخیص صحیح بیماری اهمیت فوق‌ العاده‌ ای پیدا می‌ کند.

آنفولانزا دارید؟

این بیماری درست علائمی شبیه به سرماخوردگی دارد؛ سرفه، عطسه، آبریزش چشم و بینی، تب، سردرد، احساس سنگینی و کوفتگی بدن و… اما با سرماخوردگی تفاوت‌ هایی هم دارد. مثلا بیماری به شکل ناگهانی تشدید می‌ شود.

گاهی والدین صبح کودک را در حالی‌ که مختصر احساس بی‌ حالی دارد به مدرسه می‌ فرستند و یک ساعت بعد مدیر زنگ می‌ زند که چرا بچه مریض را به مدرسه فرستاده‌ اند! درحالی‌که صبح حالش خوب بوده و مشکلی نداشته است. معمولا بیماران ساعت تشدید بیماری را هم یادشان هست. همین شدت گرفتن ناگهانی بیماری می‌ تواند یکی از تفاوت‌ های آنفولانزا با سرماخوردگی باشد.

آنفولانزا را نباید سهل انگاشت و مثل یک سرماخوردگی ساده با آن رفتار کرد. چراکه آنفولانزا می‌ت واند بیمار را به مرحله خطرناکی برساند و حتی منجر به مرگ او شود. این مسئله به‌ ویژه در کسانی که مشکلات قلبی و ریوی دارند یا به دلیل شیمی‌ درمانی (یا هر علت دیگری) سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده، خطرناک‌ تر می‌ شود.

بهتر است این افراد از قبل به فکر باشند و در آغاز فصل سرما واکسن آنفولانزا بزنند. اما در هر صورت مراجعه به پزشک لازم است. ویروس آنفولانزا هرسال در حال تغییر است و تنها پزشک می‌ داند چه دارویی برای چه کسی مناسب است.

درباره بیماری‌ های عفونی دستگاه تنفسی تصور رایج این است که آنتی‌ بیوتیک یا پنی‌ سیلین بهترین تجویز دارویی است. در حالی که چنین نیست. بعضی از بیماری‌ هایی که شبیه به سرماخوردگی هستند، عامل ویروسی ندارند و درمان آنتی‌ بیوتیکی یا دریافت پنی‌ سیلین هیچ تاثیری روی آن‌ ها نخواهد داشت. بهتر است در این مورد صرفا به نشانه‌ های متفاوت توجه داشته باشید و درمان نهایی را بر عهده پزشک بگذارید.

سینوزیتی هستید؟

علائم سینوزیت درست مثل سرماخوردگی است. حالت گرفتگی بینی در سینوزیت و در مقایسه با سرماخوردگی قدری شدیدتر است. ولی شاید باز تشخیص این شدت برای افراد غیر متخصص مقدور نباشد. چون کسانی که سرما خورده‌ اند هم سر درد دارند و احساس می‌ کنند سرشان سنگین شده است.

فقط این مسئله در سینوزیتی‌ ها بسیار شدیدتر و متفاوت‌ تر است. به طوری که اگر فرد مبتلا به سینوزیت سرش را دولا کند، احساس سنگینی فشار بسیار زیادی به او وارد می‌ کند، تاحدی که نمی‌ تواند سرش را تکان دهد یا رو به پایین خم کند. سینوزیت می‌ تواند تحت تاثیر یک عامل باکتریایی هم به وجود آمده باشد،‌ بنابراین پزشک می‌ تواند ویروسی یا باکتریایی بودن عامل را تشخیص دهد و داروی متناسب با آن را تجویز کند.

گلویتان عفونت کرده؟

عفونت گلو یکی دیگر از مشکلاتی است که با سرماخوردگی ساده اشتباه گرفته می‌ شود. بچه‌های 5 تا 15 ساله ممکن است دچار گلو درد چرکی شوند، و والدین به گمان اینکه گلو درد ناشی از یک سرماخوردگی معمولی است پی درمان نباشند. این نوع گلودرد باید هر چه زودتر درمان شود، در غیر این صورت ممکن است به رماتیسم قلبی منجر شود و مشکلات قلبی جدی و خطرناکی را به وجود بیاورد.

گوشتان درد می‌ کند؟

گوش‌ درد همیشه یک عارضه ساده ناشی از سرماخوردگی نیست. بعضی از دردهای گوش ویروسی نیستند و عامل باکتریایی دارند. تشخیص اینکه درد گوش تحت تاثیر چه عاملی ایجاد شده، کار یک فرد عادی نیست و باید در صورت بروز درد به پزشک مراجعه شود.

افرادی که گوش‌ درد چرکی دارند باید آنتی‌ بیوتیک دریافت کنند، در غیر این صورت دچار عفونت گوش میانی می‌ شوند. اما باز هم گفتن این نکته ضروری است که مصرف خودسرانه آنتی‌ بیوتیک نمی‌ تواند به بیمار کمکی کند. ضمن اینکه احتمال بروز مشکلات دیگر را هم فراهم می‌ کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.